İçimizi ısıtan kış dokuları

Yastıktan duvar kağıdına, halıdan perdeye ev tekstilleriyle her detayda evinizin enerjisini değiştirebilirsiniz. Renk eşleşmesi, malzeme seçimi ve desen birlikteliği ile şekillendireceğiniz yeni mekanınız, keyifli anılarınıza da sıcacık bir zemin hazırlayacak.

Kinloch Morar, Boisdale döşemelik kumaş, Damask.

Mobilyalarınızın giysisini değiştirin
Her sezon evinizde ufak mevsimsel değişiklikler yapmaktan hoşlanıyorsanız mobilyalarınızın yüzünü değiştirmek şüphesiz keyifli bir dekorasyonun değişmez adımları arasında yer alacaktır. Yazın uçucu açık renk tonları sonbahar mevsiminde ister istemez kendini biraz daha koyu renk tonlamalarına bıraksa da desen seçeneği ve farklı renk kombinasyonları ile yaşam alanlarımızı sıcacık mekanlara dönüştürebiliyor. Tarçın rengi, yaprak yeşili, bordo, yanık turuncu ve taş rengi gibi doğadan esinlenilen birçok ton sezona yön veren kombinasyonları ile oturma köşelerimizi hareketlendiriyor. Döşemelik kumaşınızı seçerken desen ve doku uyumu kadar dayanıklılığın ve diğer özelliklerin de önemli olduğunu unutmayın. Örneğin satın alacağınız döşemelik kumaşın leke tutup tutmadığı, sentetik maddeler içerip içermediği, sağlamlığı ve yıkanabilirliği dikkat etmeniz gereken püf noktalarından. Dekorasyonunuzdaki değişikliği gerçekleştirirken sağlıklı oluşunun yanı sıra ev tekstilinde seçkin bir yere sahip olan ipekli dokulardan ve ütülenmeye karşı dayanıklı olan pamuklu kumaşlardan da yararlanabilirsiniz.

Perde seçimi
Soğuk havanın içeriye girmesini engellediği gibi mevsime özgü dekorasyonun da en büyük tamamlayıcılarından olan kalın perdeler doku çeşitliliği ile seçim yapmayı zorlaştırıyor. Perde seçiminde mekanın boyutlarının ve özelliklerinin göz ardı edilmemesi gerekir ki metrekare olarak küçük hacimli alanlarda koyu renklerden kaçınarak açık renkli tonlamalara yönelmek doğru bir adım olacaktır. Mevsimlik kumaşlarda sıklıkla kullanılan pudra rengi, sütlü kahve, nefti gibi renk tonları dekorasyonunuzu da bütünleyecek renk kombinasyonları arasında yer alır. Sonbahar aylarının karanlık havasını mekana yansıtmamak ise perde seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalardan. Doğru perde seçimi ile mekanı olduğundan daha geniş göstermenin mümkün oluşu gibi tavanı olduğundan daha yüksek göstermenin de perdeyi tavandan sarkıtarak ya da enini geniş tutarak mümkün olduğunu unutmayın. Tül perdelerde ise havanın erken saatlerde kararmaya başlayacağını göz önünde bulundurarak açık renkli dokulara yönelmenizde fayda var.

Detaylarda gizli püf noktaları
– Örgü puflar ve yastıklar ile evinizde sıcacık bir köşe oluşturabilirsiniz.
– Oturma köşenizde geometrik desenli koltuk şalları sonbaharda evinize hareketli bir görünüm kazandıracak olan detayların başında yer alıyor.
– Keçe aksesuarlar arasında bardak altlıkları, gazetelikler, kapı çelenkleri ve daha bir çoğu yine mevsime keyif katan aksesuar seçimlerinden.
– Doğanın değişen giysisi olan ağaç kabukları ve kuru yapraklar yine evinize bu efekti taşıyacak olan natürel aksesuarlara dönüşebilir.
– Örgü süsler, yün yumakları, hasır sepetler ve portakal ve karanfil gibi aromatik kokular ile yaşam alanınıza hoş bir nüans katabilirsiniz.

Ekoseli döşemelik kumaş, Damask.

Sezonun öne çıkan temaları
“Kışa oldukça sıcak giriyoruz. Havalar yavaş yavaş soğusa da dokular iç ısıtıcı olmaya devam edecek. Her şey en doğal hali ve en sıcak renkleriyle evlerimize dolacak. Öne çıkan baz temalar şöyle: Grinin her tonu var. En çok da sıcak ama sisli İngiliz grisi üzerinde fona gömülen eskimiş havasında Kelt desenlerini andıran tarihsel desenler mekanlarımıza bir yumuşaklık katacak. Bunu çizgi kombinleri tamamlayacak. Diğer yanda İskandinav netliği devam ediyor. Mat ahşaplar tweed ve bukle kumaşlar ile giyinecek. Parlak renklerin ara tonları ise kadife yastıklarla tamamlanacak. Deri parçalar ise yine kaçınılmaz. Çizgili ve etnik kilimler de mekanın en büyük tamamlayıcısı. Avangard tarzın öğelerine gelecek olursak; saten soğukluğu kadife sıcaklığında parçalarla dengelenecek ve abartılı geometrik desenler, gri ve vizona ışık veren yanık portakal tonları, petrol rengi ve lacivert, taba tonunda bir bordo ve lime yeşili ile tarzı vurgulayıcı anlamlar kazacaklar. Yataklarda ve koltuklarda bu kışın en gözde ürünü koltuk şalları. Kaba dokulu triko koltuk şalları, alpaka ekose ve balıksırtı mini battaniyeler, hem sıcak atmosfer oluşturan renk ve doku tamamlayıcıları olacak, hem de soğuk akşamların kurtarıcıları olarak dekorasyonumuzda yer alacak.”
Müge Krespi / Müge Krespi Home Collection

Duvar kağıdı ile mekanı ısıtın
– Seçiminizi gerçekleştirirken ilk yapmamız gereken kağıdın üzerine tırnağınızla sürtmeler yaparak dayanıklılığını kontrol etmektir. Soyulma, çizilme ve yıpranma oluşuyorsa bu tip duvar kağıtları size çok uzun ömürlü bir kullanım sunamayabilir.
– Genellikle Alman menşeli duvar kağıtları yumuşak dokulu olmaları itibariyle dayanıklılığı zayıf olan ürünlerdir. İtalyan duvar kağıtları ise dayanıklılık konusunda yüksek bir kalite anlayışına sahiptirler.
– Silinebilen, boyanabilen, yıkanabilen ve kolay temizlenebilen duvar kağıtları kullanım açısından her zaman idealdir. Önce fiyatını sormak yerine ürünü görmek ve dokunmak sizin kullanım sürenizi etkileyen bir unsur olacaktır.

Wallquest Charleston Home duvar kağıdı, Lot.

Halı ile sıcak bir mekan kurgulamak
– Kontrast renkler seçerek dekorasyon içerisinde bazı ürünlerin ön plana çıkarılmasını sağlayın.
– Odanızı kışa hazırlarken alacağınız halının açık renkte olursa odayı daha geniş göstereceğini, koyu tonların ise samimi bir atmosfer oluşturacağını göz önünde bulundurun.
– Leke koruyuculuk özelliği, üretim aşamasında kazandırılabildiği gibi sonradan da halınıza uygulanabilmekte ve bu sayede halılarınız kullanım süresi boyunca lekelere karşı korunmaktadır. Bu teknolojik gelişme sayesinde açık renkli halıların temizlenmesi eskiye oranla artık çok daha basit.
– Kış alışverişinizi yaparken farklı yapım tekniği ile üretilen özel dokulu halıların zaman içinde doku üzerinde oluşabilecek lekelenmeleri gizleyebilme yeteneğine sahip olduğunu hatırlayın.

Desen ve renk kardeşliği
Artık puantiyelerin ve çizgililerin yerini kalın dokulu kaz ayaklarına, ekoselere ve çiçekli goblenlere bıraktığı mevsimde evinizi bu desenlerle hareketlendirmek ve yatak odalarınıza sofistike bir hava katmak sizin elinizde. Tek ihtiyacınız olan doğru renk tonlarını bu desenlerle buluşturmak. Kiremit tonlarına, sütlü kahveye, çikolata rengine, hardal tonlarına, koyu yeşillere ve grilere bürünen battaniyeler, şallar ve nevresim takımları değişen doğayı da tüm natürelliği ile yatak odanıza taşıyacak. Siyah ve beyazın vazgeçilmez birlikteliği yine popülaritesini korurken siyahı gri tonları ve kırmızı ile özgünleştirmek de mevsimin renk formüllerinden. Şal deseni, monokrom seçenekler ve yaprak motifi ise mevsimin öne çıkanlarından.

Mevsimi yatak odanıza yansıtmanın adımları
Eğer siz de uzun zamandır mevsimin değişmesini bekleyenlerdenseniz odanızı mevsime hazırlama zamanı geldi. Keçeden, örgülü dokulardan ve kışlık dokumalardan tasarlanmış yastık modelleri, kuru dallardan tasarlanmış dekoratif duvar süsleri, yine sonbahar ve kış mevsimini yansıtan tablolar, natürel dokulu sepetler, mevsimin renklerini ve dokusunu sergileyen yatak örtüleri, nevresim takımları ve kış kokuları ile aromaterapik bir mekan sunan mumlar mevsimin yatak odalarına ait olmazsa olmazlarından.


Rasch Textil marka Seraphine duvar kağıdı, HannaHome. Rose yatak örtüsü, English Home. Vella yatak örtüsü., Bellona.

HAZIRLAYAN SELMİN ÜNVER ESER