Huzurlu bir kış için evimize küçük dokunuşlar

Eğer hayatınızın modu mevsimlere göre değişen romantiklerdenseniz, eminiz kış aylarının değerini çok iyi biliyorsunuzdur. Yaz ne kadar eğlenceli, coşkulu ve enerjik bir mevsimse, kış da o kadar huzurlu, sıcacık, sevdiklerimizle kaliteli zaman geçirebileceğimiz sakin ve sevgi dolu bir mevsim olabilir. Ama bunu sağlamak bizim elimizde. Evimizi, bu huzurlu, sakin, sıcacık yuvaya dönüştürmek için birkaç küçük detaya dikkat etmemiz yeterli.

Kış aylarını soğuk ve karanlık olarak niteleyip yazı büyük bir özlemle bekleyen insanlara güzel bir haberimiz var. Kış mevsimi, bu önyargıyı hak etmeyen çok güzel bir dönem. Bu güzel mevsimi, kendimizi dinlemek, sevdiklerimizi daha çok dinlemek, sevdiğimiz uğraşlarımız, hobilerimiz için zaman ayırmak, kişisel gelişimimize odaklanmak için kullanmayı neden düşünmüyoruz? Elbette tüm bunlar, huzurlu, sıcacık, mutlu, güven içinde bir yuva ile mümkün olacak ve o yuvayı tasarlamak, hayata geçirmek, ayakta tutmak bizim elimizde. Şu sözümüzü unutmayın, yaz aylarında tüm aile olarak tatilde, güneşli havalarda, gezilerde stres atıp eğlenerek mutlu olduğumuz gibi, kış aylarında da evimizin sıcacık huzurunda birbirimize daha fazla odaklanarak mutluluğumuzu katlamamız mümkün.

Evimizi sıcak, huzurlu ve güvenli bir yuvaya dönüştürmek için birkaç küçük detaya dikkat etmemiz yeterli olacak.  Onlara hızlıca bir bakalım mı?

1- Sıcak bir ev…

Evet, aile içindeki sevgi bir evi sıcak kılan en önemli değer ama kış soğuğunda odaların ısısını da artırmayı ihmal etmeyelim. Sorunsuz ve başarılı bir ısıtma için kombimizin kalitesi ve performansı önemli. Düşük enerji tüketimiyle odalarımızı daha performanslı şekilde ısıtacak bir kombiye, bir de evin başarılı yalıtımı ve ısı kayıplarını engelleyen küçük önlemler eklenirse, sıcacık bir ev yaratmak çok düşük maliyetli, çok kolay bir işe dönüşecek. Eğer kombinizi değiştirmek veya yeni kombi almak niyetindeyseniz, Vaillant kombi seçeneklerini mutlaka incelemenizi öneririz. Ayrıca, binanın yalıtımı yeterli değilse, tüm komşular/ev sahipleri birleşerek binanın yalıtımını iyileştirmeniz elbette doğru bir yatırım olacaktır. Bireysel olarak ise kalorifer peteklerinizin arkasına, ısıyı dışarı kaçmadan odanın içine yansıtacak yansıtıcılar koymanız halinde, odalarınızı çok daha kolay ısıtabilirsiniz.

2- Ufo deyip geçmeyin

Elektrikli ısıtıcılar da evi ısıtmak için ideal bir çözüm olabilir. Elektrikli ısıtıcı kullanacaksınız, güvenlik önlemlerinden ve cihazın kalitesinden emin olmanız içinizin rahat etmesi için önemli. Devrildiğinde yangın çıkarmayacak güvenlik tertibatına sahip, yüksek kaliteli donanımıyla yüksek ısıya dayanıklı, kaliteli ısıtıcılar üreten Ufo ısıtıcılarını incelemenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca Ufo’nun, ayak ısıtıcı ürünü soğuk kış günlerinde, dışarıdan eve gelip bir an önce ısınmak isteyen aile bireylerinin en büyük yardımcısı olabilir. Küçük çocuklar için de soğuk algınlıklarının ve kış hastalıklarının soğuğa karşı iyi korunmayan ayaklardan başladığını unutmayalım.

3- Tozdan arınmış bir ev

Evlerin gizli düşmanı tozlar, kış aylarında tadımızı daha çok kaçırabilir. Soğuk nedeniyle fazla açılmayan pencereler ev içinde hava dolaşımının azalmasına neden olurken, tozların da evde birikip kapalı ortamda dolaşmasına neden olacaktır. Kış aylarında elektrik süpürgesi çok daha büyük bir önem kazanıyor. Özellikle de temizlik yapmaya çalışırken toz filtresi yeterli kapasiteye sahip olmayan bir elektrik süpürgesi tüm evi toza boğabilir. Bu nedenle, pencerelerin kapalı olduğu soğuk kış aylarında yüksek teknolojili ve yüksek kaliteli, doğru elektrik süpürgesi seçimi evinizi daha sağlıklı bir yuvaya dönüştürecektir.

4- Battaniyelerin modası geçmez

Tüm bu önlemlerin yanında unutmamak gereken bir detay daha var ki, insanoğlunun on binlerce yıldır vazgeçemediği, en kullanışlı aksesuarı battaniyelere de hak ettiği itibarı verelim. Sıcak renklerde, odalarınızın atmosferini değiştirecek bu aksesuarlar sadece üşüyen ellerimizi ayaklarımızı değil, aynı zamanda ruhumuzu da ısıtacaktır.