Hobi ve misafirler için keyif odası

IKEA ile birlikte yaptığımız oda yenileme çalışmasında Bursa’da Burçin Karşılayan’ın evinde yatılı misafirler ve ev sahiplerinin hobileri için bir bol çözümlü bir oda hazırladık.

Siz de IKEA tarafından evinizin yenilenmesini istiyorsanız [email protected] adresine odanıza ait fotoğrafları mail atabilirsiniz.

IKEA İç Mimarı Pınar Atillasoy ilk olarak ev sahibi BUrçin Karşılayan ile görüştü. Sonrasında oda Jotun tarafından S1040-B10G ve S1580-Y10R nolu renklerde boyandı.
Odayı tasarlarken amaç küçük bir alanda farklı ihtiyaçları karşılayacak çözümler oluşturmaktı. Ev sahibi bu odada hem yatılı misafirlerini ağırlamak hem mevsim geçişlerinde artık giyilmeyen kıyafetlerini depolamak hem de dikiş dikebileceği geniş bir alana sahip olmak istiyordu.
Yatılı misafirler için açıldığında iki kişilik bir yatağa dönüşebilen Ikea Ps kanepe kullanılarak odada alan kazanıldı. Dinlenirken televizyon izleyebilmeleri için bir alan oluşturuldu. Duvardaki renkli çerçevelerin içine perde kumaşındaki eğlenceli suratlar yerleştirildi. Odaya hareket kazandırmak için canlı renkler kullanıldı. Pencereler için eğlenceli ve oda renklerine uygun kumaşla fon perde dikildi. Karanlık bir oda olduğu için beyaz tül perdeler kullanıldı. Böylece gün boyunca odanın ışık alması sağlandı.
Ev sahibinin dikiş dikebilmesi için Algot ailesi ürünleriyle geniş ve tanımlı bir alan oluşturuldu. Malzemelerini depolayabilmesi için raflar ve kutular kullanıldı. Hobi alanını netleştirmek için duvarda farklı bir boya tonu seçildi. Bu alanda uzun zaman geçireceği düşünülerek boyu ayarlanabilen rahat bir çalışma sandalyesi seçildi.
Kıyafetlerin depolanması için Pax gardırop ailesiyle bir köşe çözümü oluşturuldu. Böylece küçük odada köşe alan verimli kullanıldı. Fazla kıyafetler, ayakkabılar, misafirlerin eşyaları, temiz nevresimler gibi birçok parça aynı dolapta organize edildi. Dolap kapakları odaya hareket kazandırması için kırmızı renkte seçildi.

Bilgisayar masası
Yüksekliği ve eğimi ayarlanabilen sehpa duruma göre 
çalışmak ya da bir şeyler atıştırmak için ideal.

Çalışma alanı
Algot iskeleti raflarla tamamlayarak bir
depolama çözümü yaratıldı.