Hobi kursları başlıyor!

Bir hobi edinmek ve keyifli zaman geçirerek bir şeyler üretmek için kursa gidecekseniz şimdi tam zamanı. Sizin için 6 farklı alan seçip araştırdık.

Sabun yapımı: Sabun eritimi, kalıplara döküm aşaması, renklendirme ve karışım teknikleri içeriğiyle kendi sabununuzu üretmeyi öğrenebileceğiniz kurs pogramları. Belediye kursları tarafından ücretsiz verilen programlar mevcut. Diğer kurslarda ise ücretler 90-250 TL. arasında değişiklik gösteriyor.
Cam: Cam kursları içerisinde farklı workshoplar yer alıyor. Cam boncuk yapımı, cam üfleme, camdan takı yapımı gibi alternatifler mevcut. Hem eğlenebileceğiniz hem de sanatsal açıdan yaratıcılığınızı arttırabileceğiniz bu kurslarda, kursun özelliklerine göre fiyatlar değişiyor. Fiyat aralığı 75-400 TL arasında.
Seramik: Seramik yapım kurslarında toprağı nasıl şekillendireceğiniz ve sırlı/sırsız pişirim teknikleri öğretiliyor. Bu kurslarda vazolar, toprak kaplar ve çeşitli objeler yapmayı ve bunları nasıl renklendireceğiniz öğrenebilirsiniz. Belediye kursları tarafından ücretsiz olarak verilen sınıflar bulunuyor. Diğer kurs programları ise aylık 75-400 TL. arasında değişiyor.
Ahşap boyama: Ahşap boyama, eski ahşap eşyaları veya henüz işlem görmemiş ham malzemeyi (tepsi, vazo, masa, çerçeve, dolap,vs..) çeşitli malzemeler kullanarak isteğe, beğeniye göre kullanılır hale getirme işlemi. Malzemeleri ise genel olarak zımpara, çeşitli fırçalar, boyalar, vernik ve süslemek için objeler… Ahşap boyama kurslarında boyama teknikleri öğretiliyor. Bu teknikler arasında çatlatma, one stroke, decoupage, transfer, porselen, varak yer alıyor. Ahşap boyama kursları belediyeler tarafından ücretsiz de verilebiliyor. Genel kurs fiyatları aylık 50-300 TL. arasında değişiyor.
Ebru: Kitre ile yoğunluğu artırılmış su üzerine özel fırçalarla, özel olarak hazırlanmış boyaları serpebilme, teknede meydana gelen damlacıkları şekillendirerek desen oluşturabilme ve bunu kağıda aktarabilme bilgi ve becerisinin kazandırıldığı ebru kursları geleneksel Türk sanatlarından birini de öğrenme şansını sağlıyor. Özel kurslarda ücretler aylık 70-300 TL. arasında değişiyor.
Çiçek tasarımı: Çiçek tasarımı atölyelerinde, canlı çiçekleri tanıyıp, satın alma aşamasında nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca çiçek bakımı, çiçeklerde renk uyumu gibi konular hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Workshopların fiyatları 250-600 TL. arasında değişiklik gösteriyor. Profesyonel çiçek eğitimlerinin fiyatları ise 1.900 TL.’den başlıyor.