Hızlı temizlik

Bütün hafta yoğun bir şekilde çalıştınız ve şimdi gezmek ya da dinlenmek istiyorsunuz. Ancak hafta içinde hiç ilgilenemediğiniz eviniz dağınık ve pis bir haldeyse haftasonu uğrayabilecek misafirler ve gelecek haftaya hazırlık için evinizi pratik bir şekilde toplamanız gerekebilir. Kısacası haftasonu planlarınız nedeniyle bütün evişlerini ve temizliğini boşlamanız gerekmez. Hangi ev işlerini aradan çıkartıp hangilerini bırakacağınıza dair seçici davranarak evinizi haftasonu olduğu gibi her gün de düzenli tutabilirsiniz.

Bu ev işlerini asla atlamayın

Fazla eşyaları ortadan kaldırın
Ayağınızın altına dolanan ne varsa, dolap ya da çekmece içlerine, fazla eşyalarınızı koyduğunuz alanlara yerleştirin. Böylece hızlı temizlik yapmanızı sağlayacak şekilde rahat hareket edebilirsiniz. Başka bir günü de dolap ve çekmeceleri düzenlemek için ayırabilirsiniz.
Yatağı toplayın
Eve döndüğünüzde yatağınızın derli toplu olması “her şey yolunda” hissini yaşamanızı sağlar. Sabah kalktığınızda pratik bir şekilde yatağınızın üzerini örtebileceğiniz bir yatak örtüsü işinizi kolaylaştırabilir.
Bulaşıkları yıkayın
Kirli bulaşıkların birikmesi korkunç sonuçlar yaratabilir. Lazım olduğunda elinize geçen her temiz tabağı kullanıp bulaşıkları biriktirmekten vazgeçin, aksi halde bulaşık yıkama süreleriniz giderek uzayacaktır. Bunun yerine, kullandığınız her bardak ya da tabağı işiniz biter bitmez yıkayın ya da makineye kaldırın. Böylelikle mutfağınızda yıkanmayı bekleyen bir bulaşık dağı oluşmaz.
Kirli çamaşırları toparlayın
Kirliliğinizdeki çamaşırları yıkamayı erteleyebilirsiniz, fakat çamaşırlarınızı kirliliğe atmayı ertelemeyin. Kirli havluların veya giyilmiş, yıkanmayı bekleyen kıyafetlerin odanızı olduğundan daha kirli göstermesine izin vermeyin.
Hızlı tezgah üstü ve yüzey temizliği yapın
Tezgah üstünü kağıt havlulardan tekrar kullanabilir bezlere kadar her neyle temizlerseniz temizleyin, her zaman bir alanı kullanır kullanmaz basitçe silmeyi alışkanlık haline getirin. Lekenin zorlaşmasını önler ve mutfağın temiz olduğu izlenimini veren hafif bir parlaklık sağlar. Diğer odalardaki eşyalar üzerinde biriken tozları da mikrofiber bez yardımıyla hızlı bir şekilde temizleyebilirsiniz.
Sık kullanılan alanları elektrik süpürgesiyle süpürün
Sert zeminlerden halı ve kilimlere kadar, daha temiz bir zemin, daha temiz bir oda demektir. Düzenli olarak sık kullanılan alanları elektrik süpürgesiyle temizlemeniz evin daha temiz ve derli toplu görünmesini sağlar. Düzenli kullanımlarda el süpürgesi bile işinizi görebilir.

Fotoğraf: Apartment Threapy