Hikayesi ve anısı olan eşyalar

Bugüne kadar birçok yaşama tanıklık etmiş eşyalar ile ev sahibesi Serpil Çın’ın yaptığı el işleri birbirini tamamlıyor bu evde.

Serpil Çın’ın Erenköy’deki 106 metrekarelik evi salon ve iki odadan oluşuyor. 2014 yılı başında bu eve taşınan Serpil Hanım’ın bu evi tercih etmesindeki en önemli etken önceden de uzun yıllar yaşadığı bir semtte olması ve yürüyerek her işini halledebiliyor olması olmuş.

Evin salonunda Ikea ve Mudo Concept’ten alınan mobilyalara eskicilerden alınan eşyalar eşlik ediyor.

Serpil Hanım hislerine, sevdiği ve anısı olan eşyalara göre evinin stilini belirlemekten yana. Bu zaman zaman etnik zaman zaman kır evi zaman zaman da vintage olabiliyor. Bu tarzları birbirine karıştırarak kullanmayı da seviyor. Evinin dekorasyonunu yaparken birçok şey ona ilham kaynağı olmuş. “Sevdiğim eşyalar, aksesuarlar, antikacılar, bit pazarları, doğa, renkler, kumaşlar… Hepsi benim ilham kaynağım” diyor.

Evini döşerken dikkat ettiği noktalardan biri de rahatlık ve kullanım olmuş: “Sonrasında hikayeleri ile beni gülümseten eşyalar seçmeye özen göster dim. Acele etmeden, zaman içerisinde oluştular. Evim benim deneme tahtam gibi her zaman eklenecek veya değişecek bir şeyler bulunuyor.

”Evin salonunda, dekorasyon mağazalarından alınan mobilyalara Serpil Hanım’ın bit pazarları ve eskicileri dolaşarak bulduğu eşya ve aksesuarlar eşlik ediyor. Serpil Hanım topladığı bu eşyalara evinin hobi odasında hayat veriyor.Onları boyayıp, kumaşlarla örtüler hazırlayıp süslüyor. Yatak odasında yer alan eskiciden alınan yatak başını ise özellikle  oksitlenmiş haliyle kullanmayı tercih etmiş. Bu odada ise komodin  ve ayaklı lamba onun imzasını taşıyor. Evin en çok kullanılan odalarından biri ise hobi odası. Günün büyük bir bölümünü burada geçiriyor ve keyifli çalışmalar yapıyor. Bu odadaki birçok  eşya yine eskiciden alınmış. Perdeleri ise ev sahibesi kendisi dikmiş. Eskinin yaşanmışlıklarını taşıyan eşyalar ve günümüzün modern mobilyaları bu evde güzel bir birlikteliğe imza atmış.

Mutfaktaki perdeyi ev sahibi kendi yapmış. Chakra’dan aldığı banyo askısını ise perdeyi asmak için kullanmış. Mutfaktaki aksesuarlar eskicilerin yanı sıra Mudo Concept, Paşabahçe, Boyner Evde ve Chakra’dan alınmış.

Ev sahibi bir odayı kendine hobi odası yapmış. Bu odada örgüden dikişe bir çok şey yapıyor ve yaptıklarını evinin çeşitli yerlerinde kullanıyor.

Ev sahibi yatak odasında da eski tutkusunu sürdürmüş. Yatak başı ve ayna yine eskicilerden.

Banyoda da farklı bir görünüm sağlanmış. Duş alanının içine hediye gelen bir küp ile Ikea’dan alınan tabure yerleştirilmiş.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR