Herkesin ihtiyacına özel

Tüm aile fertlerinin ortak kullanım alanı olan banyoda herkesin ihtiyacına özel yerleşim ve ürünlerle onların da hayatını kolaylaştırabilirsiniz.

Ikea.

Çocuklara göre düşünün
Banyoyu tasarlarken evin küçük bireylerini unutmayın. Uzanabileceği, hijyenik ve kolaylıkla kullanabileceği bir banyoda temizlik alışkanlığını daha kolay kazanır. Mesela el yıkama, diş fırçalama gibi alışkanlıkları kazandırmak için boyu lavaboya yetişmiyorsa boy yükseltici tabureli dolap modellerine yönelebilirsiniz. Mevcut banyonuzdan memnunsanız ve değiştirmeyi düşünmüyorsanız katlanır merdiven ve portatif taburelerden yardım alabilirsiniz. En pratik ve akılcı olansa plastik kovaları ters çevirerek uygun bir yükseklik yakalamak olabilir.

Alışkanlık kazandırın: Çocuğunuza tuvalet alışkanlığı kazandırmak sandığınız kadar kolay değil. Onu motive etmek için renkli ve eğlenceli vitrifiye takımları, seramikler ve aksesuarlar imdadınıza yetişiyor. Fil formlu bir lavaboya, çıkartmalı klozete ya da rengarenk aynalara ve süslemelere hangi çocuk kayıtsız kalabilir ki? Ayrıca banyo yaptırırken hem sizin, hem de onun  zorlanmaması, düşüp incinmemesi de önem taşıyor. Küvet ya da duş fark etmez yıkanırken rahatça oturabileceği bir alan yaratmayı da ihmal etmeyin.

Hijyen çok önemli: Banyoda hijyenin önemini artık herkes biliyor. Hele de küçük çocuklarınız varsa bu iki kat önem kazanıyor. Bunun için fotoselli bataryalar veya özel sensörlü ürünler kullanabilirsiniz. Böylece herkesin elini sürdüğü batarya kumandası,  sifon ve klozet kapağı gibi yerlere değmeden işini kolayca halledecek ve gereksiz yere mikrop almayacaktır.

FloraKids serisi, www.laufen.com

Daha kişisel, daha yaratıcı: Banyo alışkanlığını kazandırırken dekorasyona ve düzene dikkat edin. Sevdiği renklerde desenli havlular, sabunluk setlerinin dışında malzemelerini yerleştireceği kişisel alanlar yaratın. Örneğin bir dolap rafını ona ayırın ve yerleştirmesini isteyin ya da yıkanırken eşyalarını yanına yerleştireceği bir tabure veya sehpa organize edin.

Çocuk vitrifiye seti, Creavit.