Her mevsim beyaz

Beyaz! Naturalist, tropikal, çiçekli, renkli, yaratıcı… Tüm stiller için her zaman en iyi fon rengidir. Onun üzerinde her renk, her desen, her doku kendini daha iyi ifade eder, daha çarpıcı bir hal alır. Tıpkı bu yaşam alanlarında olduğu gibi…

Bembeyaz bir ev hayal edin; herşey beyaz. Duvarlar, zemin, kapılar, mobilyalar… Ne kadar aydınlık, ferah değil mi? Oysa bir süre sonra bu beyazlık size fazla monoton, hatta sıkıcı gelebilir. Yine de siz paletin en iyi baz rengine haksızlık etmeyin. Doğru stil, renk ve doku kombinleriyle her dönem yaşayan ve her zaman içinizi açan davetkar atmosferler oluşturmak için işin püf noktalarına kısa bir göz atmanız, bunları kendi yorum ve tarzınızla buluşturmanız yeterli olacaktır.

BEYAZ, BEMBEYAZ Kalın beyaz kanvas kumaş kanepe kılıfları dış mekanda olduğu kadar içeride de çok kullanışlı. Bunu yine beyaz yapay kürk minderler, battaniye ve el örgüsü kalın yün dokumalarla kombinlemekse bu yıl çok moda. Ancak küçük bir tavsiye beyazın kirlenmemesi için iki adet kılıf yaptırmayı ihmal etmeyin.

rivieramaison.com
sawnailandpaint.com
lenebjerre.com

NATURALİST YAKLAŞIMLAR Her mevsimin, her stilin rengi beyaz doğayla iç içe kurgulanan yaşam alanlarında masif, eskitme ve endüstriyel ahşap ve hasır gibi yoğun dokuların daha iyi algılanmasını sağlayarak yaratılmak istenen efektlere doğallık katar.

HEM DİNGİN, HEM ÇILGIN

– Bir beyaz birden fazla etki yaratır. Bu hangi stille kombinlediğinizle ilgili bir detay. Mesela sıcak beyazları eskitme mobilyalar, ham keten tekstiller ve bej/ kahve ağırlıklı bir paletle kullandığınızda oldukça rustik bir stile imza atarsınız.

– Son günlerde çok popüler olan botanik ve tropik desenler, kırmızı, sarı ve pembe aksesuarlar ve bolca yeşille birleşen soğuk beyazlarsa yaşam alanlarınızı oldukça neşeli, adeta yazı çağrıştıran egzotik ada havasına büründürür.

– Sofistike sadeliği sayesinde beyazı altın, bakır ya da gümüş yansımalı malzemelerle kombinleyerek ışıltılı bir etki yaratabilirsiniz. Böylece kimi zaman klasik bir saray havası, bazen de coşkulu Hint efektleriyle canlandırabilirsiniz.

Ikea.
journal.hr/lifestyle/

RENKLENDİR HAYATI Tıpkı buradaki gibi her şeyin beyaz olduğu bir oda düşünün. Ve kıpkırmızı ya da pespembe bir kanepe yerleştirin, atmosferin nasıl aydınlandığını izleyin. Klasik formlar ve çiçekliler romantik, modern çizgiler ise daha dinamik kılar.

SICAK/SOĞUK dengesini sağlarken duvarları soğuk ve tavanı sıcak beyaza boyayın. Etnik bir kilim, siyah/beyaz yastıklar, gold aksesuarlarla mükemmel bir modern Fas etkisi oluşturabilirsiniz.

Modern çizgideki koyu gri bir kanepeyle nasıl ferah bir mekan yaratılabilir? Beyazla yapacağınız eşleştirmeler ve bir miktar mavi, yeşil nüanslarla…

SOĞUK BEYAZLAR

– İçinde mavi, gri veya yeşil alt tonları bulunan soğuk beyazlar mekanların temiz ve ferah algılanmasını sağlar.

– Modern bir görünüm için keskin hatlı mobilyalar, çarpıcı etnik desenler ve koyu renk kombinleri her zaman işe yarar.

– Soğuk beyazlar çarpıcı aksesuarlar ve sanat eserlerini sergilemek için harika bir fon oluşturur. Parlak gün ışığının yoğunluğunu azalttığı için soğuk tonlu beyazları güney ve doğu cepheli, fazla güneş alan odalarda tercih edin.

SICAK BEYAZLAR

– Davetkâr bir atmosfer yaratmak için, içine bir miktar kırmızı ya da sarı katılmış sıcak beyaz tonları tercih edin.

– Sıcak beyaz tonlar gün ışığını mükemmel yansıttığından, renk uzmanları tarafından daha az doğal ışık alan kuzey cepheli evlerde kullanılması tavsiye ediliyor.

– Beyaz rengi daha sıcak kılmak için natürel ahşap malzemelerle kombinlemek de oldukça işe yarar uygulamalardan.

– Odada beyaz dengesi sağlarken sıcak ve soğuk tonları birlikte kullanın. Mesela buz beyazı duvarlı odada pencerelerde ekru perdeler gün ışığını yumuşatarak tatlı bir loşluk yaratır.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL