Her köşede ahşap sıcaklığı

Bodrum Bitez’de, ahşabın başrolde olduğu bir evdeyiz. Merdiven, tavan, zemin; evin her detayında ahşabın sıcaklığı hemen hissediliyor.

Seyhan-Nuri Erdem çiftinin bahçe içindeki 130 metrekarelik evi, iki katlı ve üç oda bir salondan oluşuyor. Çift, eve 2010 yılında taşınmış. Evi kaba inşaat halinde almışlar ve inşaatı 5 yıldan fazla sürmüş. Bunda üst katın ahşap yer ve tavan döşemesinin işçiliğinin zor olması da etkili olmuş. Seyhan Hanım, “Dekorasyonda ahşap malzemeyi çok seviyorum. Evimizi sade, doğal, yaşamı zorlaştırmayan, bizi yansıtan şekilde dekore etmeye çalıştık. Az eşya ile kolay yaşamayı hedefledik” diyor. Evin inşaatı sırasında çifte Seyhan Hanım’ın kızkardeşi Reyhan Hanım ve eşi Oral Bey de yardımcı olmuş. Evin tüm ahşap projelerini Oral Gönenç yapmış. Dekorasyonunda ise ev sahipleri geleneksel Bodrum evlerinden ilham almışlar. Bunda doğma büyüme Bodrumlu olmaları da etkili olmuş. “Salon ve oturma odasında yörenin gelenekzel köy evlerinden esinlenerek beyazı ve kremi kullandık. Dantel perdeler ve açık renk üzerine çiçekli kumaşlı divanlarla çocukluğumuzun evleri yansıtmak istedik” diyor Seyhan Hanım.

ÜST KAT iki yatak odasından oluşuyor. Katın en önemli özelliği zeminden tavana ahşabın tüm güzelliğini her yönüyle gözler önüne sermesi. Evin genç kızının odasında yatak, yerden yükseltilen bir ahşap platformun üzerine konulmuş. Bu alanda bir perde sistemi yapılarak istenildiğinde yatağın gizlenmesi sağlanmış. Odada bir de çalışma alanı bulunuyor. Masa da özel üretim. Odada genç kızın isteği üzerine ağırlıklı olarak pembe renk kullanılmış.

YATAK ODASINDA da ahşabın hakimiyeti var. Yatak başında masif ahşap bir panele yer verilmiş. Aileden kalma aydınlatmalar, örtüler ve sandık da odada kendine yer bulmuş. Oturma odasında ise özellikle divan kullanılmış. Üzerine çiçek desenli örtüler dikilmiş. Evdeki perdeler ve birçok el işi ise Seyhan Hanım’ın el emei, göz nuru ürünler.

ALT KAT salon, mutfak ve oturma odasından oluşuyor. Kızkardeşinin kapattığı kafesinde kullanılan oturma grubu, beyaza boyanarak salona alınmış. Duvardaki terek özel imalat. Üzerinde tabakların yanı sıra Oral Gönenç’in yaptığı mini ahşap tekneler de sergileniyor.

 

 

 

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR FEVZİ ONDU