Her dem beyaz ev

“Beğendiğiniz bir şey varsa alabilirsiniz” dedi ev sahibesi. “Çünkü bu evin böyle bir özelliği var. Mobilyalar, aksesuarlar her şey hep değişir”. İstanbul, Büyükçekmece’de şaşırtan detaylarla dolu, yaz-kış hep beyaz kalan bir evdeyiz.
Salonda neoklasik, vintage ve country ögeler bir arada kullanılarak sofistike bir görünüm yaratılmış. Burası oldukça geniş bir salon. Genellikle açık renkler tercih edildiği için de son derece aydınlık veferah bir atmosfer elde edilmiş.
Büyükçekmece’de dışarıdan son derece sıradan görünen bu daire aslında içinde şaşırtan pek çok detayı barındırıyor. Ev sahibesi Şenay Bayman uzun yıllar resim ve boyamayla ilgilendikten sonra, yaklaşık 12 yılın sonunda bir dönüştürme ustası olarak karşımıza çıkıyor. Evdeki neredeyse tüm mobilyalar ve ahşap tamamlayıcılar onun parmak izlerini taşıyor. Dört kişilik bir aileye ev sahipliği yapan bu daire yaşanmışlıklarla dolu ve kendine özgü pek çok detayı barındırıyor. Evi satın aldıklarında burası natamam bir daireymiş. Ancak hem planı hem de dekorasyonu için ev sahibesi mimarla çalışmamış. “Dekoratör benim!” diyerek tamamen kendi zevkine göre dekore etmiş evini. Dairenin dekorasyonu bir ay kadar kısa bir sürede antre, banyo, mutfak ve zeminler sıfırdan şimdiki haline getirilmiş. Mekan şehir merkezine uzak ancak hem çocukların yeşil alanda vakit geçirebilmeleri hem de Şenay Hanım’ın eşinin işine olan yakınlığı sebebiyle tercih sebebi olmuş. Şenay Hanım iki kız annesi. Büyük kızı Ada Misya 11 yaşında, kitap okumak ve hayvanlar vazgeçilmezleri arasında. Küçük kızı Sera Melisa ise 6 yaşında. Şenay Hanım’ın eşi Bora Bey tekstil ile uğraşıyormuş. Bora Bey’in de vazgeçilmez hobilerinden biri balık tutmak. Büyükçekmece bu sebeple onun için isabetli bir karar olmuş. Şenay Hanım anne olmadan önce eşi Bora Bey ile birlikte çalışıyormuş. Ancak ilk kızı olduktan sonra çalışmaya ara vermiş. Sonrasında ise ahşap boyama ile tanışmış ve bir daha tekstil işine dönmemiş. Boyama, ev sahibesinin hayatında bir hobi olarak başlamış ancak zaman içinde bir mesleğe dönüşmüş.

Yemek masasının üzerinde kullanılan ayna bir eskiciden alınmış. Kanepenin rengine gönderme yapan bir tonda boyanarak yenilenmiş.

Mutfak aksesuarları ev sahibesi için önemli. Bir semt pazarında bile bazen hiç umulmadık ve çok şaşırtan şeyler bulabildiğini söylüyor. Örneğin puantiyeli emaye kase gibi… Kavanozları ev sahibesi kendisi tasarlamış.

Yatak odası evin genelinde olduğu gibi Şenay Hanım’ın imzasını taşıyor. Komodin ve duvardaki çerçeveler bu odaya küçük dokunuşlar katan detaylar ve her ikisini de Şenay Hanım kendisi tasarlamış. Metal pano, The Woo’dan. Yatak örtüsü ve floral yastık English Home’dan. Delik işi yastıklar ise Mudo Concept’in. Ferforje karyola Kervan Mobilya’dan alınmış. Aydınlatma ise Tepe Home.
Ada’nın odasında romantik ve sade bir hava hakim. Perdeyi ev sahibesini kendisi tasarlamış. Kumaşı ise İkea’dan. Ofis sandalyesi olarak kullanılan ahşap sandalye ise yine boyanarak şimdiki haline getirilmiş. Lila koltuk Yataş’tan. Kitaplık, İkea. Buradaki yatak örtüsü de English Home’dan alınmış.

Küçük kız Sera’nın odasında da benzer şekilde feminen bir atmosfer var. Aynayı annesi Sera için boyamış. Duvar kağıdını ev sahibesi de kızlar da çok seviyorlarmış. Bu sebeple Bauhaus’tan alınan bir duvar kağıdı uygulanmış. Perde English Home’dan. Mobilyalar ise Masko’dan alınmış.
HAZIRLAYAN İLKE YILMAZ FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR