HD ne demek? Full HD açılımı nedir?

Son güncelleme:

HD’nin açılımı ve son yıllarda sıklıkla kullanılan Full HD kelimelerinin anlamları merak ediliyor. Detayları inceleyelim…

HD’NİN AÇILIMI

HD kelimesi açılımı High Definition olarak bilinir. Türkçe ‘de “yüksek çözünürlük” anlamına karşılık gelmektedir. HD televizyondaki görüntü, piksel adı verilen noktacıkların bir araya gelmesiyle oluşmaktadır.

Mesela; bir sinema salonunda izlediğimiz filmin her detayını gerçekçi ve çok net bir şekilde görebiliyoruz. Bunu sağlayan filmin HD kalitede olmasından dolayıdır. Ya da televizyonda izlediğimiz bir kanalın standart görüntüsü yerine HD yayınını seçersek görüntünün daha iyi olduğunu anlayabilirsiniz.

FULL HD NE DEMEK?

Full HD kelimesi aslında çözünürlüğü ifade eder. Açılımı Full High Definition olarak ifade edilir. Yani yüksek çözünürlüklü yayın anlamına gelir. Piksek adı verilen noktaların bir araya gelmesiyle daha net bir görüntü imkanı oluşturulur. Bu piksel sayısı ne kadar fazla olursa o kadar görüntü kalitesi iyi olur. Mesela; LCD bir televizyon Full HD özellikte ise 1920 sıra ve 1080 satır pikselden oluşmuştur. Bu oluşturulan pikseller izleyiciye daha net, keskin ve derin görüntü sağlar. Full HD görüntü kalitesinin ulaştığı son noktalardan biridir. Ülkemizde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Son üretilen televizyonların çoğu Full HD desteklemektedir.

İç Mimar Gizem Uçkun Tiryaki

Televizyonlar evimizin merkezi mi?