Hazeran nedir? Nerelerde kullanılır?

Hazeran nedir? Ev dekorasyonu ve tasarım söz konusu olduğunda herkes zevklerini farklı şekillerde yansıtıyor. Yıllar boyunca devamlı artan ve gelişen tasarım seçenekleri sayesinde, yaşam alanları klasik çizgilerin ötesine geçiyor. Son dönemler de ise modern ve retro tarzın birleştiği yaşam alanları ön plana çıkıyor. İhtiyacın da ötesine geçen ev dekorasyon fikirleri, moda ve trendlerle birlikte şekilleniyor. Yaşam alanınızı sizi yansıtacak şekilde dekore etmek, keyifli ve huzurlu hissetmenizde de büyük rol oynuyor. 

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Hezaren örgü ile yapılabilecek 3 kolay dekoratif tarif

HAZERAN TARİFLERİ

Son dönemlerde gittikçe daha popüler olan ve birbirinden farklı alanlarda kullanılabilen hazeran; ev dekorasyonu trendlerinde en üst sıralarda bulunuyor. Bunun en önemli sebebi ise hazeran stilinin aynı anda hem şık hem de zarif olmasından kaynaklanıyor. Hemen hemen tüm alanlara yakışan bu trend, özellikle oturma odalarında karşımıza çıkıyor. Pek çok objeyle de birleştirilebilen bu zarif dekoru, yaşam alanlarınızın farklı yerlerinde kullanabilirsiniz. 

Hazeran Nedir?

Hazeran nedir

Son yıllarda popülerliği artan ve farklı lokasyonlarda sıklıkla karşılaşılan hazeran, el işlemelerini içeren bir örgü tekniği anlamına geliyor. Geleneksel örme sanatından gelen bu teknik, modern tasarımları nostaljik bir görüntüye kavuşturuyor. Klasik bambu ipleriyle oluşturulan örgü, kullanıldığı tüm alanlara doğal ve şık bir hava katıyor. Özellikle minimalist dekorasyon tarzını tercih edenlerin mobilyalarında bu örgü tipine rastlanıyor. Sade olmasının yanında göz kamaştırıcı bir zarifliğe de sahip olmasıyla neredeyse tüm mobilyalar ve aksesuarlarda kullanılabiliyor. 

Hazeran aynı zamanda saray bahçelerinde yetiştirilen ve ‘saray çiçeği’ olarak bilinen mor bitkiye deniliyor. Tarih sayfalarında adı geçen bu çiçek, Osmanlı saraylarının bahçelerinde de kullanıldığı biliniyor. Şık ve sade görüntüsüyle yaşam alanlarını güzelleştiren dekorasyon, zarif görüntüsüyle saray bahçelerini süsleyen hazeran çiçeği ile aynı isme sahip. 

Hazeran Nerelerde Kullanılır? 

Usta bir işçilik sonucunda ortaya çıkan ve kullanıldığı alanının iç dizaynını zenginleştiren hazeran, evini dekore etmek isteyen herkesin göz attığı ilk dekorasyon çeşitlerinden oluyor. Ev ortamında kullanıldığında sakin ve keyifli bir ambiyans yaratan bu dekorasyon türü, çeşitli mobilyalarda tasarımları birleştiren parça olarak kullanılıyor. Hazeranın kullanıldığı alanları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Tüm iç mekanlar
  • Kısmi kapalı bahçeler
  • Teraslar
  • Balkonlar
  • Kafeler
  • Yazlıklar

Hazeran tasarımı özellikle oturma alanlarında kullanılıyor. Bu alanlardaki sandalyelerde çok fazla görülmeye başlandığı için bu mobilyalara ‘hazeran sandalye’ adı veriliyor. Sandalyelerin oturma ve sırt bölgelerinde kullanılan bu tasarım, retro bir dekorasyon tarzı oluşturuyor. Oturma odalarından sonra en çok yatak odalarında kullanılan hazeran; son dönemlerde yatak başlığı olarak göze çarpıyor. Klasik yatak başlıklarının dışına çıkmak ve bir tasarım ürünü ile evini dizayn etmek isteyenler hazeran yatak başlıklarını tercih ediyor.

Hazeran örgülü dolap modelleri de oldukça hoş ve farklı görüntüsüyle hem yatak odalarının hem de antrelerin ambiyansını değiştiriyor. Genellikle giysi dolabı olarak kullanılan bu mobilyalar, antrelerde ayakkabılık olarak kullanılabiliyor. Göz dolduran bir yapıya sahip bu tasarımlar; tv üniteleri, komidinler, şifonyerler ve kapalı kitaplıklar olarak da karşımıza çıkıyor. Bütün bu mobilyaların yanı sıra aydınlatma ürünlerinde de hazeran kullanılabiliyor.

Avizeler, lambaderler, masa lambaları ve aplikler de hazeran tasarımının kullanıldığı diğer objeler arasında bulunuyor. Bölgesel aydınlatmalarda zarif bir tasarım isteyenler hazeranlı aydınlatma ürünlerini tercih ediyor. Şıklık ve zerafetin en güzel örneklerinden olan hazeranlı ürünler, tüm yaşam alanlarının dekorasyonlarında bir adım öne çıkıyor. 

Hazeran Nasıl Temizlenir?

Yaşam alanlarının havasını değiştiren, şık ve doğal bir görünüm kazandıran hazeran tasarımının güzelliğini koruması için mutlaka düzenli olarak temizlenmesi gerekiyor. Nemli bir bez ile silinmesi gereken ürünler, bu şekilde daha uzun ömürlü oluyor. Ürünlerin korunması için diğer önemli faktör ise uzun süre güneşe maruz kalmamaları. Örgülerin yıpranmasına sebep olan güneş ışığından mutlaka korunmaları gerekiyor.