Hayaller ve gerçekler

Eviniz için hayal ettiğiniz pek çok şey satın aldığınızda hayal kırıklığı yaratıyorsa gerçekleri farketmek için geç kalmış sayılmazsınız.

Yaşadığınız mekanı daha neşeli ve keyifli kılan ne varsa dekorasyon hayallerinizin gerçeklerle örtüşmesinden kaynaklanıyor. Ayaklarınızı uzatıp kitap okumak, leziz yemekler yapmak ya da sadece bahçede çiçeklerle olmak istediğinizde, hayal ettiğiniz düzeni bulduğunuzda adeta bir terapi gibi gelir. Ancak hayal ettiğiniz mutfağa ya da okuma köşesine kavuşmak için gerçeklerle yüzleşmek işin püf noktası.

Zara Home.

Hayaller
Kısa bir hayal listesi hazırlamak işin başlangıç noktası. Böylece amacınıza daha kolay odaklanaabilirsiniz. Bu yüzden hayal–gerçek listenizi hazırlayıp elinizin altında tutun. Hayal listesi için sizi evde neyin daha mutlu  ettiğinden yola çıkın.

Gerçekler
Şimdi gerçeklerle yüzleşme zamanı. Hayallerinizin listesini elinize alın ve önem sırasına göre sıralayın.

– Eğer sizin için kitaplık köşesi ilk sıradaysa, öncelikle evde ne kadar büyüklükte bir alan ayırabileceğinize karar verin. Bunun için ayrı bir oda mı var, yoksa salonda bir köşe mi yaratacaksınız? Hayaliniz büyük bir kitaplıksa bunu salon köşesine adapte ederken küçük ölçekli düşünün. Kitaplık yerine raf sistemi, kanepe yerine puflu bir berjer ve bir lambaderle  çözümleyin. Hayallerinizdeki oda olmasa da çok istediğiniz battaniyeyi ve yan sehpayı bu köşeye yerleştirerek mutlu olun.

– Hayal listenizde öncelik son teknolojiyle donatılmış bir oyun ve televizyon odası. Peki yüzde kaçını gerçekleştirebiliyorsunuz? Oturma odası içinde organize ediyorsanız ödün vereceğiniz şeyler geniş kanepe, projektörlü sinema perdesi ve black-out perdeler. En pratik çözümse kaliteli bir televizyon, surround ses sistemi ve hoparlörler. Mekanda hayal ettiğiniz havayı yere sereceğiniz bol tüylü bir halı, yumuşacık yastıklar ve bir mısır patlatma makinesiyle sağlayabilirsiniz.

– Hayaliniz özel panel sistemlerinin de bulunuğu bir giysi odası ama yeriniz müsait değil. Vazgeçeceğiniz şey duvar boyunca uzanan yere özel üretilmiş bir dolap sistemi. Bunun yerine en pratik çözüm içini dilediğiniz gibi tasarlayacağınız hazır dolap sistemlerinden birini satın almak. Hayelinize yaklaştıracak ve mutlu edecek şeyse mis kokulu saten askılar, lavanta veya güllü dekoratif koku keseleri ve rengarenk depolama kutuları.

Laura Ashley.