Hayal ettiğiniz salona bir adım kala

Kır evi şıklığı ya da işlevsellik, çiçekli romantikler veya İskandinav detaylar… Yaşam tarzını yansıtan bir dekorasyonla içinde olmaktan keyif alınan evlerde yaşamak herkesin hayali.

Çiçeklerle desen oyunu
Çiçekli, çizgili ve grafik desenler arasından hangisini seçeceğinize karar verirken tercihinizi her zaman kolay uygulayabileceğiniz ve modası çabuk geçmeyecek seçeneklerden yana kullanın. Çiçek desenleri, klasikten moderne her stilde yer bulan ve kullanması en kolay desenlerden. Buradaki gibi klasik formlu ama parlak renkli aksesuarlarla bohem bir stile bile gönderme yapılabilir.
KULLANIRKEN DİKKAT
1. Renk paleti seçimi: Bu desenleri kullanırken renk paletini net biçimde belirleyin. Aksi halde mekanlar dağınık ve karmaşık görünebilir. Seçimlerinizi maksimum iki ya da üç renkle veya tonla sınırlayın.
2. Eskiyle yeni karışımı: Damask veya ekose gibi geleneksel desenleri büyük geometrik ya da XXL grafik desenler gibi daha modern olanlarla birlikte kullanarak çarpıcı bir etki yaratın.
3. Dingin ve sade köşeler: Çiçek desenleri yoğun kullanıldığında boğucu olabilir. Bu yüzden mekanlarda sade köşeler oluşturun. Örneğin çiçekli koltuk takımını rahatlatmak için araya düz bir vitrin koyun, iki çiçekli koltuğu ayırmak için aralarına düz bir yolluk serin.

Etno-modern şıklık
Otantik, naturalist veya mistik… Oldukça geniş bir desen yelpazesine sahip etnik stillerin renk paleti de bir o kadar çeşitli. Bu yüzden hem renk, hem de desenleri kullanırken orantılı, dengeli ve seçici olmakta fayda var. Eğer kendinize doğru seçimler konusunda fazla güvenmiyorsanız en doğrusu en klasik olanı uygulamak. Yani geniş deri bir kanepe, ahşap aksesuarlar ve doğanın yumuşak tonları. Elbette buna işlemeli, nakışlı dokumalar ve vurgulu desenler eklemeyi de ihmal etmeyin.
KULLANIRKEN DİKKAT

1. Aksesuarları çeşitlendirin: Etnik stillerde vurguyu bolca aksesuarla da yapabilirsiniz. Mesela Güney Afrika stilini uygularken araya birkaç tane Güney Amerika yerli maskı ya da Fas işi oymalı masif ahşap detaylar ekleyin. Osmanlı motiflerini Tunus ya da Akdenizli aksesuarlarla kullanın.
2. Atmosferi mobilyalar yaratsın: Dekore ederken ana mobilyalarda doğru seçimler yaparsanız farklı etnik stilleri aynı mekanda değiştirerek kullanabilirsiniz. Mesela, bol renkli Kuzey Afrika stilinden sıkıldığınızda çok daha doğal ve yalın Zen stilini denemeniz mümkün ve bunun için sadece aksesuarları değiştirmek yeterli olacaktır.

Renk karışımları
Kim demiş klasik stiller kasvetli ve karanlık olur diye? Bu küçük ve konforlu salonda da olduğu gibi çarpıcı renk kombinasyonlarıyla stilden ödün vermeden mücevher tadında bir atmosfer yaratılabilir. İkinci el pazarlardan alınmış birkaç aksesuar, eskitme veya yeniden renklendirilmiş mobilyalar, bohem ve pop stilinde sempatik desenlerle canlanıyor.
KULLANIRKEN DİKKAT
1. Ana renginizi belirleyin: Bu tarz bir dekorasyonda bir baz rengi belirlemek her zaman yönlendirici olur. Böylece üzerine serpiştireceğiniz diğer renklerin soğuk mu veya sıcak tonlu mu olacağını daha rahat seçebilirsiniz.
2. Rahat ve gündelik: Stilin en önemli detayı klasik ama oldukça gündelik ve konforlu bir hava yaratması. Bu yüzden oturma köşesini bol minderli, yumuşak hatlı, kalın keten ve kanvas dokumalı kanepe ve koltuklarla döşeyin.
3. Modernize edin: Pop desenli, çiçekli ya da nakışlı. Hangisi sizi daha mutlu ediyorsa o deseni seçin ve bunu perde, yastık, örtü ve halıda da tekrarlayarak bütünlük sağlayın.

Kuzeyli modernizm
Daha çok sosyalleşmek ve rahatlamak… Şehirli dekorasyonun öne çıkan özellikleri. Kuzeyin yalın formlarını renk paletinin dingin ve pastel tonları ve açık renk ahşaplarla buluşturarak yaratacağınız salona, ham metal veya tahta gibi doğayı çağrıştıran dokular eklemeyi de unutmayın.
KULLANIRKEN DİKKAT
1. Net çizgiler: Dağınık, karmaşık ve kalabalık bir hava yaratan her şeyi salondan çıkarın ve sadeleşin.
2. Organik ve metalik: Mobilya ve aksesuarda bakır, altın ve krom gibi parlak ve yansımalı yüzeylerle mekana derinlik kazandırın. Bunu ağaç dalları, kütük veya taş gibi organik formlu objelerle kullanarak hacimlendirin.
3. Aydınlatma farkı: Fonksiyonelliği ön planda tutan kuzeyli stilde aydınlatma bir aksesuardan çok atmosferi tamamlayan bir mobilya gibi kullanılıyor. Yönlendirilir başlıklı lambader, spotlar veya heykelsi sarkıtlara yer açın.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL