Harabe haldeki rutubetli evin aydınlık ve ferah dönüşümü

Son güncelleme:

Socrates ve Sophia 1930’larda inşa edilmiş olan Meksika’daki evi mükemmel bir şekilde yeniledi. Duvarlarda tuğlalar ve duvarları birbirine bağlayan eski kerpiç harç vardı. Ev, 60’lardan beri gün ışığı görmemişti, çok karanlık ve klostrofobikti. Ev dağınık bir labirent gibiydi. 

Çift, “Duvarlarda nem vardı ve bir kıyı şehri olduğundan, nemin azaltılmasını veya ortadan kaldırılmasını sağlamak için önleyici tedbirler almamız gerektiğini biliyorduk” diye anlatıyor evin ilk halini ve şöyle devam ediyor;

EVİN ENERJİSİ TAMAMEN DEĞİŞTİ

“Bir plan hazırladıktan sonra evin enerjisinin tamamen değiştiğini hissetmeye başladık. Bir zamanlar hüzünlü, kasvetli ve karanlık bir evin tamamen dönüşümü ve tam anlamıyla gözlerimizin önünde çiçek açtığını görünce, doğru kararları verdiğimizi anladık. Evi satın almaktan tadilat sonrası son rötuşları eklemeye kadar tüm süreç zorlu oldu, ancak birlikte başarılı bir şekilde çalışmayı ve bir tadilatta ortaya çıkabilecek tüm karmaşık durumlara uyum sağlamayı öğrendik.”

Pratik, çevreye duyarlı, anlamı olan ve göze hoş gelen her şeyden ilham alıyoruz. Neoklasik, Palazzo, Fransız ve İspanyol Kolonyal ve Modern’e kadar her yerde değişen tasarımların eriyen bir potası olduğu için ilham kaynağımızın çoğunu Mazatlán’ın Tarihi Merkezi’nden alıyoruz. Ancak bu güzel yapıların birçoğu ne yazık ki Tarihi Merkez’de harap ya da terk edilmiş evlerin yanında oturuyor.

“EN ÇOK CİLALI BETON ZEMİNİ SEVDİK”

Dekorasyonda en sevdiğimiz öğe: Yüzde yüz cilalı beton zemin. Tasarımın her yönünü dikkate aldık ve “bu evi nasıl olabildiğince çevre dostu hale getirebiliriz” mantığını uyguladık. Araştırmamız sırasında çimento endüstrisinin en büyük karbondioksit üreticilerinden biri olduğunu keşfettik. Bununla birlikte, Mazatlán’daki inşaat esas olarak betondan yapıldığından, zemin için zaten kullandığımız betonu cilalamayı seçtik. Bu, çevreye duyarlı bir evi daha da geliştirmemize yardımcı oldu çünkü yer karosu veya ahşap kullanmamayı tercih ettik çünkü beton evin içinde uyarlanabilir bir unsur olarak hareket ediyor.

BETON, EVİN SERİN KALMASINI SAĞLIYOR

Mazatlán’da yazlar acımasız olabilir. Beton, bir evin doğal olarak daha serin hissettirmesine yardımcı olabilir. Pencere perdeleri kullanmak ve zeminleri güneşten korumak, alanı daha uzun süre daha serin tutmaya yardımcı olur.

KIŞIN SICAK TUTUYOR

Kış aylarında ise tam tersi gerçekleşmelidir. Bunun için de perdeleri açık tutun ve güneşin pencerelerden içeri girmesine izin verin. Isıyı tutma yeteneği, beton zeminlerin gelen ısıdan yararlanmasını sağlar. Bu olurken, beton zemin gün boyunca ısıyı emerek geceleri serbest bırakarak alanı daha sıcak tutmaya yardımcı olur.

EN BÜYÜK ZORLUK NEYDİ?

En büyük zorluğumuz şüphesiz evi mevcut nem sorunlarına karşı güçlendirmek ve gelecekteki sorunları önlemeye yardımcı olmaktı. 

Nemin duvarlara sızmasını önlemek için aşırı önlemler aldık ve nem önleyici dolgu macunları uyguladık. Önleyici bir önlem olarak betonu dökmeden önce tüm temelin altına kalın plastik tabakalar yerleştirmek burada yaygın bir uygulamadır. Bu endüstriyel plastik, bina duvarlarına gitmek yerine nemin başka bir çıkış noktası bulmasına yardımcı olur.

EN BEĞENDİĞİNİZ YENİLEME İŞLEMİ NE OLDU?

Ev ofis alanı için yaptığımız açık tuğla duvar. Stüdyo alanında duvardaki sıvayı çıkarmaya başladığımızda, evin nereden geldiğinin hikayesini anlatmak için açıkta kalan tuğlayı saklamak istedik. Orijinal kerpiç harcın tuğlayı birbirine tutturmasını sağlamak için nem önleme gibi her türlü sızdırmazlık maddesi ile işlem yapmak için saatler harcadık. Daha sonra evin orijinal yapısına bir çeşit rustik bir his yaratmak için beyaza boyadık.

DEKORASYON YENİLEMESİ TAVSİYESİ

Bir ev tadilatından başarmayı umduğunuz her şeyi yazın ve bunu desteklemek için araştırma yapın. Evinize çevre dostu unsurlar eklemek ister misiniz? Bunu nasıl başarabileceğinizi araştırın. Aklınızda ne düşündüğünüzü çizin ve bu fikri kağıda dökün. Karalama kağıdı, defter veya peçete üzerinde yapılabilir. Yaratıcı düşüncelerinizin karşılığını görebilmek için kafanızda neyin olduğunu görselleştirmeniz gerekir. Bazen zihninizde işe yarayacağını düşündüğünüz şey aslında iyi tercüme edilmez ve bu nedenle, eğer fikri baştan sona düşündüyseniz pahalı bir girişimi ortadan kaldırabilirsiniz.

Harabe haldeki bir evin mükemmel dönüşümü: Öncesi ve sonrası

Harabe haldeki taş evi yeniledi! Öncesi-sonrası fotoğraflarla ev turu

Balkon dekorasyonunda bitkiler: Öncesi sonrası fotoğraflarla mükemmel değişim

Eski ve kötü görünümdeki banyoların mükemmel değişimleri