Hangi yerleşim doğru?

Halı satın alırken en az halının renk ve stili kadar önemli olan şey, halının ölçüsü ve mekana göre doğru halı yerleşiminin yapılması.

Halı seçimi yaparken ilk olarak halının hangi mekanda kullanılacağına dikkat etmek gerekir. Yemek odası, oturma odası ve yatak odası gibi farklı işlevleri olan odalarda trafik yoğunluğu da değişeceği için halının ebadının da buna uygun olarak değerlendirilmesi gerekir. Ayrıca satın almadan önce mutlaka mobilyaların ölçülerini almanız gerekir. Yerleşimi nasıl kurgulayacaksanız ona göre kanepe ve koltuk ya da karyola ve komodinlerin dış  çerçevelerini baz alarak ölçü almanız gerekir. Odanızın metrekaresi de önemli bir detay. Seçiminiz bu oran-orantı  kuralına göre olmalı ve dengeli bir kompozisyon oluşturmalı.

Karyola altı için halı yerleşimi

Yapın

Yapmayın

Oturma odası için halı yerleşimi

130×190 cm’lik bir halı böyle bir yerleşim planı için çok küçük. Kanepenin her iki kenarında da yan sehpalar yer alıyor ve halının epeyce dışına taşmış durumda. Denge tam kurulamıyor.

160×230 cm’lik bir halı böyle bir oturma düzeni için kötü sayılmaz. Çünkü en azından tekli koltuk ve kanepenin ayaklarının halının üzerinde olabilmesini sağlıyor. Halının eşyalara oranı dengeli sayılabilir.

200×200 cm’lik bir halı mekanı hem yatay hem de dikey eksende kapatarak dengeli bir kompozisyon kurulmasını sağlıyor. Halının ebadı ile mobilyaların ebadı uyumlu.

Pratik şifreler
– Geniş alanlarda halının da büyük olması gerekir. Böylelikle tüm mobilyalar halının üzerinde yer alabilir.
– Oturma odanızda eğer kanepenizin sırt kısmı duvara yaslanıyorsa bu durumda mobilyaların sadece ön ayakları halı üzerinde olsun. Böylelikle mesafe dengesini korumuş olursunuz.
– Eğer alan çok küçükse büyük halı tüm yüzeyi örterek boydan boya halı etkisi yaratır. Bunun yerine sadece orta sehpanın altına gelecek şekilde bir yerleşim yapabilirsiniz.
– Halının yönü mobilyaların yönlerine göre olmalı. Örneğin yatay bir oturma alanı oluşturduysanız halının da yatay yerleştirilmesi gerekir. Ancak yemek masası gibi daha dikey yerleşim yapılan alanlarda sizin de halınızı uzunlamasına sermeniz daha doğru bir sonuç verir.
– Mekanın şekline göre halı seçimi/yerleşiminde pratik bir yol izlemek isterseniz; kare alanlar için yuvarlak ve kare, dikdörtgen alanlar için dikdörtgen halılar tercih edebilirsiniz.