hamak-el-yapımı
hamak-el-yapımı

Hamak nasıl yapılır? Ev yapımı hamak keyfi

Son güncelleme:

Güzel havaların son demlerinde, bol enerji, keyif ve mutluluk depolamak istiyorsanız bu hamak yapılacaklar listenizin ilk sırasında olmalı.

HAMAK KÜLTÜRÜ

İspanyol sömürgecilerin ilk defa Amerikan yerlileri tarafından kullanıldığını gördüğü hamağın Avrupa’ya Christopher Colombus tarafından getirildiği rivayet edilir. Hamakların denizcilikte kullanılması ise bundan tam 100 yıl sonra gerçekleşir.

EL YAPIMI HAMAK İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

  • 3 adet 90 cm uzunluğunda yuvarlak kalın çıta
  • 2 adet 100 cm uzunluğunda yuvarlak ince çıta
  • 1,5 metre kalın beyaz keten kumaş
  • Kumaş boyası
  • Kalın, ince fırça
  • Beyaz halat
  • 4 adet sıkıştırılabilen vida
  • Yuvarlak halka

HAMAK YAPIMI: HAZIRLIK AŞAMASI

1. Kumaşınızı 110 cm boy ve 65 cm en olacak şekilde dikdörtgen formunda kesin. Kumaşın etrafını makinede içe katlayarak dikin. Kısa kenarlarını kalın yuvarlak çıtanızı geçirebileceğiniz genişlikte bir yuvarlak oluşturarak tekrar dikin.

2. Kalın bir fırça yardımıyla özgürce kumaşınıza fırça darbeleri vurun. İrili ufaklı rastgele kumaşınızın farklı yerlerini boyayın. Aralara ince uçlu fırça yardımıyla noktalar yaparak boyama işlemini tamamladıktan sonra kurumaya bırakın.

3. 90 cm uzunluğundaki kalın yuvarlak çıtanın iki ucundan 3 cm pay bırakarak matkapla ince yuvarlak çıtanın içerisinden geçebileceği ve 3 cm aralık bırakarak yanına halat ipinin geçebileceği birer delik olmak üzere ikişer delik açın. Üçüncü kalın yuvarlak çıtayı iki ucundan da halat ipinin geçebileceği ikişer tane olmak üzere toplamda dört yerinden delin.

HAMAK YAPIMI: KURULUM AŞAMASI

4. Boyayıp kuruttuğunuz kumaşınızı iki ucundan kalın olan ve dört yerinden deldiğiniz yuvarlak çıtaya geçirin. İnce yuvarlak çıtalarınızı kalın yuvarlak çıtanın en baş deliklerine yerleştirip çıtaların oynamaması ve kaymaması için sıkışabilen vida ile sabitleyin.

5. İnce yuvarlak çıtalarınızı kalın yuvarlak çıtanın en baş deliklerine yerleştirip çıtaların oynamaması ve kaymaması için sıkışabilen vida ile sabitleyin.

6. Halat ipinden iki uzun parça kesip ilk olarak alt kalın çıtanın iki ucundan sonra üçüncü çıtanın iç deliklerinden geçirip düğüm yapın.

7. İpten iki kısa parça kesip ipleri önce üst kalın çıtadan ardından üçüncü çıtadan geçirip düğüm atın ve fazla kalan ipi yuvarlak halkaya sabitleyin.

Sandık, koltuk şalı, kupalar Mudo Concept/Trabzon. Yastık, English Home.

HANGİ AĞAÇ?

Gönül, tropik adalarda gördüğümüz o eğik palmiye ağaçlarına asmak isterdi hamağımızı. Ancak ülkemizde o tarzda palmiye yetişmiyor. Gölgede keyif yapmak isteyenlere, hafif rüzgarda eğik dalları salınan biber ağacı, salkım söğüt, huş ve gülibrişim gibi ağaçları öneriyoruz.

BİR HAMAKTAN DİĞERİNE

Karayip dilinde ‘balık ağı’ anlamına gelen hamak, keşfinden günümüze tüm dünyada aynı isimle anılıyor. Çoğu farklı tipi Güney Amerika’da bulunan hamaklar yine buradaki ülkelerin adına göre şekillenmiş; Brezilya, Maya, Nikaragua veya Venezuela gibi. Türkiye’de ise daha çok ağ ve denizci tipi hamaklar tercih ediliyor.

Balkon salıncağı nasıl yapılır? Hamak balkon salıncağı yapımı oldukça kolay

Balkon ya da veranda için 5 tatil ortamı

https://www.evimdergisi.com.tr/balkon-ya-da-veranda-icin-5-tatil-ortami/