Haftasonu fikri: Sonbahar dekoru

Havaların soğumaya, günlerin hızla kısalmaya başladığı bu mevsim; renkleri ve atmosferi ile mevsimlerin en romantiği, en nostaljiği, en doğalı… Sonbahar havasını dışarıda olduğu kadar evde de yaşamak isteyenlerdenseniz doğal sonbahar malzemeleri ile yapacağınız ufak dekoratif düzenlemelerle evinize sonbahar rüzgarlarını davet edebilirsiniz.

Sonbahar havasını eve taşımanın en pratik yollarından biri yemek ya da mutfak masası için bu mevsimde bulabileceğiniz doğal ürünlerden bir orta süsü hazırlamak olacaktır. Bunun için bahçenizde ya da park alanlarında biraz dolaşmanız yeterli. Kurumuş dallar ve yapraklar sonbahar dekorasyonunun en çok işinize yarayacak malzemeleri olabilir. Bu tip doğal malzemeleri tel ya da hazır bir sepet içerisinde yerleştirerek sofranız için hoş bir orta süsü oluşturabilirsiniz. Suni ya da gerçek böğürtlenlerle dallarınızı süsleyebilirsiniz. Masanıza bir elma ve minik kabaklardan oluşan bir sepet ekleyerek de zengin sonbahar renklerini sofranıza taşıyabilirsiniz.
Sonbahar deyince akla gelen bir diğer doğal dekorasyon malzemesi ise meşe palamutları. Ufak meşe palamutları, kurumuş ağaç dalları, bir vazo ve birkaç aksesuarla göz alıcı bir orta süsü tasarlayabilirsiniz. Meşe palamutlarını boyayarak düzenlemenizi çok daha etkileyici bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Meşe palamutlarını dallara asmak için kalın bir ipi düğümleyip baş kısmından palamutun üzerine yapıştırabilirsiniz. 

Kabaklar da sonbaharın vazgeçilmez doğal dekorasyon ürünlerinden biri. Kurumuş kabakların içerisine çiçekler koyarak şık birer vazo olarak değerlendirebileceğiniz gibi şömine üzeri benzeri bir alanda birçok balkabağını bir arada kullanarak dikkat çekici, organik bir düzenleme yapabilirsiniz.

Rafta ya da sehpa üzerinde farklı bir düzenlemeye imza atmak isterseniz yine minik kabaklardan yararlanabilirsiniz. Minik kabaklarınızı oyarak içlerine mumlar geçirebilir, mumları da şamdanlar üzerine yerleştirebilirsiniz. Kabakları metalik gümüş rengine boyayarak hem şık, hem de daha dramatik bir etki yaratabilirsiniz. 

Bayram havasında bir sonbahar masası hazırlamak isterseniz mevsimin renkleri ve doğal ürünleri yine imdadınıza yetişebilir. Sonbahar renklerini canlandıracak mavi tabaklar, kırmızı ve canlı turunculardan oluşan mevsim renklerini harika bir şekilde tamamlayabilir. Benzer şekilde mürdüm rengi ya da bordo tonlarını altın rengi sarılarla kullanabilir, haki ya da zeytin yeşili tonlarını çikolata tonlarıyla bir arada kullanmayı deneyebilirsiniz.
Fotoğraflar:BHG