Hafifleme zamanı!

Aydınlık ve mutlu evler için, yaz mevsiminin ruhu şehir evine taşınıyor. Tiril tiril kumaşlar, açık tonların hakimiyetindeki renk kartelasıyla yazı ağırlıyor!

Turkuaz maviliğinde
Evde serinlik hissini uyandırmanın engüzelyollarından biri mavi tonlarına yer vermekten geçiyor.Turkuaz-beyazkombinasyonu ideal renk ikilisi olabilir.

Hızlı dekorasyon şifreleri
• İç mekanda yaz atmosferini pekiştirmek için öncellikle tekstillerle ilgili ufak tefek değişiklikler yapabilirsiniz. Koltukların üzerine keten runnerlar atabilir, marin temalı yastıklarla daha serin bir etki uyandırabilirsiniz.
• Taze meyve ve sebzeleri bile dekorasyonun bir parçası haline getirebilirsiniz.
•Mobilyalarda olabildiğince açık renkler tercih etmeye gösterin. Bunun için üzerlerine kılıf geçirebilir, ince şallar atabilirsiniz.
• Sahil ruhunu şehir evinize taşımak için deniz kabukları, halatlar, hasıripler, yelken, harita, mercan gibi tematik desenleri tercih edebilirsiniz.
• Aydınlık mekanlar hafiflemenin ilk anahtarı. Gün ışığını engellememek için ince ve ışığı geçiren tüller tercih edebilirsiniz.
•Takım ruhundan uzaklaşın. Kendi mekanlarınızı yaratın. Halihazırdaki kanepenizi hasır bir sandalye ya da sehpa ile kombinleyebilirsiniz.
• Dekorasyonda kusursuzluk arayışı yerine yalın ama konforlu olan mobilyaları tercih edin.

Kumsal etkisi
Hasır ipler, kum tonları, deniz kabukları… Sadece aksesuarlarınızda bile bu temayı uygulayarak şehir evine sahil ruhu katabilirsiniz. Aksesuarlar, Marks&Spencer.

Ferahlayın!
Aydınlık ve geniş mekanlar için duvar ve mobilyalarda beyaz rengi uygulayabilirsiniz. Bir haftasonunuzu ayırarak mobilya ve duvarları beyaza boyayabilirsiniz. Su yeşili ve havai maviler de benzer bir etki elde etmenizi sağlar.


Evde yaz harekatı

“Kışın ağır havasından kurtulmak için kapalı mekanların sağlıklı bir şekilde havalandırılmasını sağlayıp, çeşitli bitki  düzenlemeleriyle iç mekanları canlandırmak yapılabilecek en temel değişikliklerden. Ev dekorasyonuna tatil ruhunu yansıtabilecek en keyifli değişim bahçe, sahil kenarı gibi dinlendirici ortamlarla olan geçişleri olabildiğince belirsizleştirmek, kışın zorunlu olarak oluşan sınırları, havaların ısınmasıyla ortadan kaldırmak. Evinizin içinde de rahatlıkla kullanabileceğiniz rattan mobilyalar yaz atmosferini yansıtmak için yaratıcı bir çözüm olabilir. Koltuk, şezlong ya da sehpa gibi bir mobilyayı salonunuzun oturma köşesine dahil etmek etkili bir değişim için yeterli  olacaktır. Eğer bahçe mobilyalarının iç mekan için çok uygun olduklarını düşünmüyorsanız, kılıflar ve yastıklar onları  uyarlamanız için size yardımcı olabilir. Perdeler için olabildiğince hafif ve ışığı geçiren kumaşlar seçilmeli.  Keten kumaşlar, perdeler, döşemelikler ve yatak örtülerinde rahatlıkla kullanılabilir. Doğal dokumalar dokusu ve  sadeliğiyle evinize sahil atmosferini taşıyabilecek en uygun seçim. Halılar genellikle yazın fonksiyonunu yitiriyor ve  tercih edilmiyor. Halılarınızı kaldırıp yerine doğal malzemeden üretilmiş hasır kilimler kullanmak, evinizin havasını  bir anda değiştirecektir. Deniz kenarını çağrıştıracağı için sahil konseptine de oldukça uygun. Dekorasyonda  kullanacağınız hasır ve doğal lifli ürünler, görsel katkısının yanında oda içindeki nem dengesini sağlamaya yardımcı  olduğundan ve statik elektrik yükünü alacağından aynı zamanda sağlıklı seçimler olacaktır.”
İç Mimar Ceyda Atıcı, Team Fores