Hafif ve sağlıklı uyku

Kaliteli ve sağlıklı bir uykunun olmazsa olmazlarından, çarşaf, yastık kılıfı ve nevresim setlerinin kumaş, iplik ve stilleri hakkında bunları bilmenizde fayda var.

İyi bir uyku sadece doğru yatak, yorgan ve yastık seçiminden ibaret değil. Çarşaf, yastık kılıfı, nevresim setleri ve hatta yatak örtüsünün de doğru kumaştan olması, sizi rahatlatan renkleri barındırması ve sevdiğiniz stilde olmasının da sağlıklı uykuyu teşvik etmekte büyük rolü var.

ÇARŞAFLAR VE YASTIKLAR: Yüksek kaliteli olanlar yatağı çok daha davetkar kılar ve odaya stil kazandırır. Ama sırf bundan dolayı fazla para harcamak gerekli mi? Yoksa kaliteli ürünler gerçekten yatırım yapılması gereken bir ihtiyaç mı? Bu tamamen kumaşının kalitesiyle ilgili bir detay, bu yüzden yüksek maliyetli çarşafların sadece markası ve stiline göre bir değerlendirme yapmadan önce kumaşının içeriğine bir göz atın. Pamuk ile viskoz ya da polyester karışım yüzdeleri önemli detaylardan. Ayrıca dokuma kalitesi yani atkı, çözgü ilmek sıklığı da çabuk esnemesi, kolay deforme olması gibi konularda fikir verir. Standart yastık kılıflarının yanı sıra kulaklı olanlar, silindir formlular, bel ve omurga desteği verenler ya da dekoratif seçenekler. Bunları kombin yatak örtüsü ve nevresim setleriyle kullanarak odanızı şıklaştırabilirsiniz.

BAŞ YASTIĞINA ÖZEL: Günün sonunda başınızı koyup kolayca dinlenmenin ve mükemmel bir uykuya dalmanın sırrı doğru yastığı bulmakta gizli. Vücudunuz dik durduğunda başınızın aldığı pozisyonun aynısını yatağa uzandığınızda da koruyan bir model seçerek doğru yastığa kavuşabilirsiniz. Eğer yan yatmaya yatkınsanız daha sert bir yastık seçin; yüzükoyun veya sırt üstü yatmaya alışıksanız yumuşak olanları tercih edin. Mikrofiber, jel, polyester, poliüretan veya viskoelastik gibi sentetik malzemeler üç ile beş yıllık bir kullanım ömrüne sahipken, karabuğday kabuğu, kuş tüyü ve kaz tüyü gibi doğal seçenekler 15 yıla kadar kullanılabilir.

KUMAŞ SEÇİMİ: Percale, penye, tüylü ve saten terimleri, farklı kumaş dokuma türlerini tarif ediyor. Percale ince ve sıkı dokunmuş mat ve zengin bir his veren pamuklu kumaş türüdür. Dokuma sıklığı santimetrekarede 70 ile 80 tel arasında değişir. Fransızca taramak fiilinden gelen penye ise tarama işleminden geçirilmiş pamuk ipliğinin, uzun ve ince kalitede pamuk elyafa dönüşmüş halidir. Ne 30 ve daha ince iplik numaralarından üretilir. Saten kelimesi pamuk ile yan yana kullanıldığında, pamuğun bir tarafında parlak, diğerinde mat bir etki yaratan ve genel olarak yumuşak bir his veren kumaşı anlatır. Sıkı bir örgü yapısı olan kumaşın 1 cm2’sinde 80 ile 120 tel arasında iplik bulunur. Bu yüzden oldukça ışıltılı ve yüzeyinde desenlerin de elde edilebildiği bir dokumadır. Yatağı serin tutan ya da sıcaklığı artıran farklı çarşaf seçeneklerinden en uygun olanını bulmak da rahat bir uyku için önemli. Eğer serin bir uyku tercih edenlerdenseniz pamuk veya keten gibi nefes alan kumaşlar mükemmel seçeneklerden. Tüm gece sıcacık olmak istiyorsanız flanel ya da eskinin ince pazen çarşafları en iyi alternatiflerden.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL