Güvenlik şart!

Ocağın üzerindeki sıcak tencere ve tavalar, tezgahta duran keskin bıçaklar ve size yardımcı olmak isteyen meraklı ve sabırsız küçük çocuklar… Mutfakta güvenlik şart!

Ikea uzmanlarının önerilerine kulak verin; işlevsel ve herkes için güvenli bir mutfak tasarlamak için neler yapabileceğinizi öğrenin.

1. El altında bir tabure bulundurun. Hem üst raflara kolay ulaşmanızı sağlar hem de çocukların size yardım edebilmesine imkan verir. Düşmelerini engellemek için basamaklar üzerine kaymaz şeritler yapıştırabilirsiniz.
2. Dolapların altındaki yeri değerlendirin. Süpürgelik seviyesine yerleştireceğiniz çekmeceler her gün kullanmadığınız eşyaları kaldırmak için çok kullanışlıdır. Eğer bu çekmeceleri çocukların oyuncakları için kullanıyorsanız, emniyet sebebiyle fırın ve ocaklardan uzağa yerleştirin.
3. Bıçakları ve keskin aletleri çocukların erişemeyeceği yerde saklayın. Onların ulaşamayacağı bir duvara monte mıknatıslı raylar kullanabilirsiniz.
4. Dolap ve çekmece stoperleri veya çocuk kilitleri takın. Tehlikeli sıvıları
ve deterjanları çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklayın.
5. Küçük ev aletlerini ve elektrik kablolarını çocuklardan uzak tutun. Kabloları mutlaka duvara sabitleyip her kullanımdan sonra kaldırmak için kablo sarıcı kullanabilirsiniz.
6. Ocağın yanına çekmece ünitesi yerleştirmekten kaçının. Çocuklar çekmecelere tırmanıp sıcak ocağa yetişebilir.
7. Kazaları engellemek için kapak ve çekmecelerde mutlaka çocuk kilitleri kullanın.
8. Ocaktan kaynaklanabilecek kazaları önlemek için ocak koruyucu kullanın. Ocak koruyucuların eni ayarlanabiliyor, bu şekilde ocağınızın ölçüsüne tam uyarlar.
9. Dokunmatik kontrollü ocaklar seçerek küçük çocukların ocağı açmasını önleyebilirsiniz.
Ocak önü koruyucu, Hafele.

PLANLAMA DA ÖNEMLİ
10. Dökülme ve kaza tehlikesini en aza indirin. Yıkama ve pişirme alanlarını mutfakta aynı tarafta konumlandırın. Böylece sıcak tavaları ocak ile eviye arasında taşırken, tezgahın üzerinden geçirebilirsiniz.
11. Fırın ve mikrodalga fırını, içini kolayca görebileceğiniz bir yüksekliğe yerleştirin. Önerilen yerden yükseklik 73 cm. Mikrodalgayı fırının üzerine yerleştirerek çocukların ellerini yakmasını önleyebilirsiniz.
12. Ocağın her iki yanında en az 40 cm tezgah alanı bırakılması önerilir. Böylelikle ocaktaki sıcak tencereyi bir nihale üzerine koyacak alanınız olur. Ana tezgah alanı ocağın sağında, ikinci tezgah alanı ise solunda yer alabilir.
13. Davlumbaz ile ocak arasında güvenli bir mesafe bulunmasına dikkat edin. Önerilen mesafe kullandığınız ocak ve davlumbaz/aspiratör tipine göre değişiklik gösterebilir. Kurulum esnasında bu detayı yetkili kişi ile konuşup netleştirmenizde fayda var.

Çekmece güvenlik mandalı, Ikea.

HAZIRLAYAN SEVDA BARANDIR SUNGURTEKİN