Günümüze uyarlanmış şato şıklığı

Eskinin ağır Fransız şato stili, yalın formlarla ve dokularla güncelleniyor ve daha çağdaş yorumlarla yeni şato şıklığı şehir evlerine taşınıyor. Siz de kendi yaşam alanlarınıza uyarlamak isterseniz…

www.robindegroot.ca

Yeni bir dekorasyon arayışı içindeyseniz ve artık minimal, retro ya da kır evi tarzının dışından, biraz daha gösterişli bir stil istiyorsanız geleneksel Fransız şatolarının ihtişamlı ama romantik ve pahalı dekorasyon stili belki de tam aradığınız şey olabilir. Elbette yüksek tavanlı, geniş pencereli, bol oymalı şatoların yerine modern mimari detayların hakim olduğu günümüz evlerinde bu tarzı birebir uygulamanız pek mümkün değil ama zaten eskinin şato stili de oldukça sadeleşerek çağdaş stiller arasındaki yerini aldı. Geleneksel stilin resmi ve soğuk duruşu bugün renklerle kırılıyor, koyu ahşabın ağır havasıysa bol dokulu tekstillerle daha sıcak bir havaya bürünüyor.

Başrol oyuncuları
Fransız şato stilini günümüze adapte ederken zarif detayları önen çıkaran, dengeli seçimler yapmalısınız. İhtişamlı dekorasyon ögeleriyle modern ve konforu birleştirirken kişisel tercihlerinizi de göz ardı etmeden ışıldayan bir ev yaratabilirsiniz. Koyu ceviz cilayı sehpa ve puf ayakları gibi küçük ölçeklerde kullanın. Kanepe, berjer ve konsol gibi büyük mobilyalarda koyu meşe ya da krem/bej lakeye yönelebilirsiniz. Birkaç parçada varak detaylar olabilir. Büfe kapaklarınız cam olursa mekanda ışık oyunları yaratarak zengin bir doku ekler. Duvarlardan birinde desenli bir pano uygulaması da planlayabilirsiniz. Ancak bunu yaparken mekanın orantılarına dikkat edin. Zeminde ceviz parke, balmoral mermer, traverten taş gibi doğal malzemelere yönelin. 

Yatak odasında stilin çok daha sade şeklini deneyin. Böylece odanız daralmamış olur. Yatak başınızı keten kumaş kaplayabilir veya gri lake ahşap yapabilirsiniz. Zemini bordo ve bej tonlarının hakim olduğu bir halı sererek renklendirin. Yeriniz varsa yatak ucuna yerleştireceğiniz kadife bir dormöz şato stilini vurgular. Saten, ipek ve kadife kumaşları, doğal ketenlerle dengeleyebilirsiniz. 

Son olarak evin bir bölümünde aynalara yer açın. Mesela antreyi çerçeveli bir ayna ve ince ferforje ya da varaklı bir tırnakla süsleyebilirsiniz.

Kapitoneli dormöz,Bilgili Mobilya.

Seramik kupalar:
(adet) 24,95 TL., Marsk&Spencer.

Döşemelik ve perdelik kumaşlar:
83-93 TL./m, Persan.

Kristal taşlı aydınlatma, Chandellier de Tina.

Ayna: 695 TL., Mudo Concept.

Opalin cam ayaklı servis, La Luce.

Kraliyet desenli goblen yastık: 29,90 TL., English Home.

Lake ayaklı saten kanepe: 3.090 TL.,
Fatih Kıral Mobilya.

Glossy kristal avize:
2.250 TL., Mudo Concept.

Tafta yastıklar: 
49,50-59,50 TL., Deco Center.


Metal kadehler, Chandellier de Tina.

Piculet tafta çiçekli yastık, Persan.

~

The Paper Mulberry.

Beş adımda uygulayın:
1. Duvarlarınızı fildişi, krem ve pudra mavisi tonlarına boyayın. 
Bu renkler hem çok şık bir hava yaratır, hem de kullandığınız mobilyaların öne çıkmasını sağlar. Geleneksel Fransız şatolarında duvarda alçı veya ahşap panel kaplamaları çok sık kullanılırdır. Böyle bir detay için yapı marketlerden strafor profiller alarak uygulayabilirsiniz. Duvarı boyadıktan sonra profilleri beyaza boyayarak stili vurgulayın.

2. Pencerelerinize dramatik efektler ekleyin. 
Perdeleri pencere yüksekliğinden yarım ayak daha uzun bırakarak asabilirsiniz. Böylece tavanı görsel olarak daha yüksek göstermiş olursunuz. Perde etekleri yerde drapeler oluşturarak şato stilinin zenginliğini de vurgular. Kumaş seçenekleriniz organze tüller ve ipek kadifeler olabilir.

3. Stilin vazgeçilmezi tavandan sarkan büyük avizeler. 
Bu yıl da çok moda olan kristal taşlı avizelerden seçtiğiniz bir modeli oturma ya da yemek bölümünün ortasından sarkıtabilirsiniz. Aynı formda aplikleri ise yatak odasında başucu lambası gibi değerlendirebilirsiniz. Eğer eviniz fazla büyük değilse geniş avizeler yerine ince ve uzun bir model de aynı etkiyi yaratır. Antika ürünler seviyorsanız eskicilerden ya da mezat satışlarında uygun fiyatlıları bulabilirsiniz.

4. Fransız şato stilini andıran mobilyalar tercih edin. 
Kadife bir Josephine, ferforje bir şezlong, saten bank ve pufalar, eskitme sandıklar… Hepsi stilin öne çıkan seçenekleri arasında. Dekorasyonu altın varak ayna ve çerçevelerle tamamlayın.

5. Aydınlatma ve aksesuarla pekiştirin.
Büyük kanepenin iki yanına pirinç ayaklı ve dore detaylı taşlı lambaderler yerleştirin. Fransız rönesansını çağrıştıran tablolar geniş duvarı ya da bir nişi öretebilir. Etkiyi uzun şamdanlar, nervürlü ve drapeli kadife yastıklarla pekiştirin.

UZMANLARDAN İLHAM ALIN
Christiane De Nicolay-Mazery’nin “The French Chateau: Life, Style, Tradition” kitabını inceleyebilirsiniz.

Geleneksel şato stilini uygulamadan önce dönemin yaşam tarzını, evlerini ve tüm detaylarını yakından anlamak için pek çok kaynak bulmak mümkün. Böylece malzeme, renk ve formlara karar vermeden önce fikir sahibi olabilirsiniz.