Güne mutlu ve sağlıklı başlayın

Kendinizi cennetteymişcesine mutlu, huzurlu hissetmenin sırrı keyifli ve sağlıklı bir uykudan geçiyor. Bunu sağlamaksa, yatak odasını daha verimli düzenlemekle mümkün.

Tatlı rüyalar diyerek uykuya dalarız ama her zaman tatlı bir rüya göremeyebiliriz. Bunun sağlıktan ruhsal dengeye kadar pek çok nedeni var elbette, ama biz işin dekorasyon ve konfor kısmında neler oluyor bir göz atalım.

1. Renksel denge: Renklerin psikoloji ve enerji üzerindeki olumlu (olumsuz) etkisi artık kanıtlanan bir gerçek. Bu yüzden yatak odasında huzur/enerji dengesini iyi ayarlamak gerekiyor. Fazla çarpıcı renklerde bir odada huzurlu ve rahatlatıcı bir uyku mümkün olmaz. Aynı şekilde çok monoton, tek renk bir atmosferde de enerjiniz azalır, motivasyonunuz düşer. Oysa baz rengi beyaz üzerinde yeşil ve siyah tonların olduğu üçlü kombin oldukça dengeli bir atmosfer yaratır. Bunun yanı sıra tatlı şeftali tonları ve pembe, gri dengesi de aynı ölçüde rahatlatıcı ve iyi bir tercih.

2. Sıcaklık önemliyse: Kimi serin bir odada uyumak ister, kimi sıcak sever. Bu kişiden kişiye değişse de yatak odasının belli bir ısıda olması burun kuruluğu, geniz akıntısı, terleme gibi vücudu doğrudan etkileyen etmenleri ortadan kaldırır, atmosferi dengeler. Uzmanlar kaliteli bir uyku için yatak odası sıcaklığının 14-20 derece arasında olmasını öngörüyor. Eğer daha sıcak seviyorsanız bunu kabarık yorganlar, yünlü battaniyeler gibi görsel olarak da sıcaklık hissi veren dokularla sağlamak daha sağlıklı olur.

3. Doğa huzur verir: Toprağa basmak enerjiyi nötrler. Bu yüzden yatak odasını tasarlarken içinde mutlaka bir parça ahşap dokusu, doğayı çağrıştıran çiçekler, ağaçlar ve orman, deniz manzarası gibi desenler bulunsun. Elbette sevdiğiniz tarzı da gözardı etmeyin. Mesela modern tarzda stillerden hoşlanıyorsanız stilize, grafik ya da illüstratif desenler kullanın, yine beyaz ağırlıklı ama siyah, kırmızı yada kahve ve lacivert paletine yönelin.

4. İçinde her daim mutlu olmak: Evin en özel alanlarında biri yatak odası. Elbette işin sırrı sağlıklı uykuda gizli. Ancak içinde huzurla uyuyacağınız ve mutlu olacağınız bir atmosfer oluşturmak da gerekiyor. İşe en sevdiğiniz stile göz atmakla başlayın. O stilin en favori renkleri, öne çıkan detayları size ilham kaynağı olsun. Mesela provansiyal Fransız stilini beğeniyorsanız ketenler, zarif nakışlar, danteller ve pastel tonların hakimiyetinde bir oda tasarlayabilirsiniz. Ayrıca romantik kır evi stili, belki biraz daha sert hatlı ama aydınlık İskandinav stili de seçenekleriniz arasında bulunsun. Yatak odanızı dekore ederken eve hakim olan ana stilden de çok uzaklaşmamak gerekiyor. Eğer oymalı, varaklı klasik tarzdaysa bunun en sade halini uygulamak akıllıca olur. Çünkü yatak odasında fazla göz yorucu şeyler olmamalı. Eğer minimalist stilde metalik, siyah ve beyaz döşenmişse içine yumuşak detaylar ekleyerek kullanabilirsiniz.

Fotoğraf: Ikea.