Güçlü görsel etki

Yeni sezon duvar kağıtları arasında en beğendiklerinizi seçin ve yaşam alanlarınızda ilk bakışta etki yaratacak bir görsel güç yakalayın. Nasıl mı?

1. Duvarlarınızda güçlü bir etkiyi nasıl yaratabilirsiniz? Duvar kağıdı tüm alanı değiştirmek ve güçlü bir etki yaratmak için harika bir çözümdür. Bu etki, seçtiğiniz kağıdın rengi ve stilinin yanı sıra onu nasıl kullandığınızla da ilgilidir. Özellikle duvarınızda girintiler varsa bu alanda farklı kağıt uygulamalarını deneyebilirsiniz. Mobilyalarınızda da duvar kağıdı kullanabilirsiniz. Dolabın içini ve sehpanın yüzeyini kaplayabilirsiniz. Farklı şekilde uygulamalar yapabilirsiniz. Dikey çizgili kağıtlarını duvarın alt kısmında, çiçeklileri üst kısmında kullanın, aralarından da bordür geçirin. Ya da duvara çizgili duvar kağıdı uygulayın, aynı kağıdın farklı renklerinden panolar yaptırarak bu panoları kağıt uyguladığınız duvara asın.

2. Boya ile duvar kağıdını birlikte nasıl kullanabilirsiniz? Birbirini tamamlayan renkleri seçip bir arada kullanın. Kağıt örnekleri ve boya kartelalarını yan yana koyarak nasıl durduklarına bakabilirsiniz. Bunu yaparken kuralları yıkarak farklı kombinasyonlar da uygulayabilirsiniz. Bir moodboard yaparak boya ve kağıt kombinasyonunu diğer eşyalarınızla birlikte burada görerek daha kolay karar verebilirsiniz.

3. Neden duvar kağıdı? Duvar kağıdı duvarınıza boya ile elde edemeyeceğiniz desen ve dokuları ekler. Son yıllarda geleneksel desenlerin yanı sıra digital üretim duvar kağıtları ile birlikte seçim yapılabilecek alternatifler daha da arttı.

4. Hiç duvar kağıdı kaplamadınız. Peki kaplamak zor mu? Duvar kağıdı kaplamak sabır ve zaman gerektirir. Ama kolaylıkla öğrenilebilir. İşe eski duvar kağıdını kazıyarak başlayın. Bu aslında eğlenceli bir iştir. Ardından duvar kağıdını yapıştırmadan önce ilk olarak tutkalı hazırlayın ve bir kovaya on litre su için bir kilo toz tutkal koyun. Karıştırıp hazırladıktan sonra 15-20 dakika bekletin. Kağıdın cinsine göre duvara mı yoksa kağıda mı tutkal uygulanacağına karar verin. Rulo yardımıyla tutkalı yayın. Kağıdı desenli taraf öne gelecek şekilde yukardan yapıştırarak aşağıya doğru salın. Tavanda veya yerde oluşacak fazlalığı bir falçata yardımı ile alın. Kalan hava boşluklarını da plastik bir mala yardımıyla yok edin.

Fotoğraflar sırasıyla: Wallogy, Homteks, HannaHome.