Grinin binbir tonu ile çarpıcı köşeler

Y. Mimar Emel Balcı tarafından dekore edilen bu dairede, kartelanın iddialı rengi grinin tüm tonları bir araya gelerek çarpıcı köşelere imza atıyor.

Ataköy’deki 3 oda bir salondan oluşan 140 metrekarelik dairede Deniz-Nevrak Bozbeyi küçük oğulları Atlas ile birlikte yaşıyor. Bozbeyi çifti evlerine 2018 yılında bebeklerini kucaklarına almadan 10 gün önce taşınmışlar.

Taşınma işlemi hemen doğum öncesinde olduğu için evde çok bir değişiklik yapamadan taşınma işlemini gerçekleştirmişler. Ardından Atlas bebek biraz büyüdükten sonra evin dekorasyonu ev sahibi Deniz Hanım’ı rahatsız etmeye başlamış.

SALON DEKORASYONU

Salonlarının yaşam alanı olduğunu ama istedikleri gibi misafir ağırlayamadıklarını ve konforsuz ve eski tarz dekorasyonundan rahatsız olduğuna karar verdikten sonra, tarzını kendine yakın hissettiği Yüksek Mimar Emel Balcı ile bir araya gelerek, tüm istek ve beklentilerini kendisine anlatmış. Ardından salon, giriş ve mutfak için çalışmalara başlamışlar. Tasarım kararlarını aldıktan sonra da alışveriş aşamasına geçmişler.

Salonun yerleşim planı maksimum oturma kapasitesi düşünülerek biçimlendirilmiş. Kanepe ve berjerler özel olarak ürettirilmiş. Renk olarak lacivert; gri ve bej tonlarıyla birleştirilmiş. Tasarımı Y. Mimar Emel Balcı’ya ait olan TV ünitesi ise gizli ışıklandırma ve pirinç detaylarla mekana uygun olarak üretilmiş.

Var olan perdeler modifiye edilerek düz ve tek renkli halden çift renkli hale getirilmiş. İki adet pirinç detaylı orta sehpa ve bantlı halı ile birlikte yaşam alanı ana hatlarıyla tamamlanmış. Salondaki çıtalama işlemi, evdeki var olan sanat eserlerine uygun bir biçimde yapılmış.

YEMEK ODASI DEKORASYONU

Yemek bölümünde ise mermer masa ve uygun sandalyeleri Şişhane’de yaptırılan sarkıt ve apliklerle birleştirilmiş. Evde gün ışığından faydalanmak için yemek bölümüne boy aynalar ilave edilmiş. Çıtalama işlemi giriş ve antrede de yarım boy olarak uygulanmış. Duvarlarda aplik ve tablolar ile zenginlik sağlanmış.

Mutfakta ise biraz daha retro bir tarza yönelinmiş. Duvarlar lacivert renge boyanmış. Beyaz ve siyahın kontrastlık uyumu ile perde ve oturma grubu tasarlanıp yapılmış. Yine evin her bölümünde kullanılan tablolardan biri özel yapım raf üstüne gizli aydınlatma ile yerleştirilmiş.

ÇOCUK ODASINDA GRİ VE TONLARI

Evin minik oğlu Atlas’ın odasında yine grinin tonları kullanılmakla beraber hareketli bir duvar kağıdı uygulaması ile bir ahenk sağlanmış. Tüm ipek mat lake mobilyalar ise özel olarak üretilmiş. Banyo tasarımında ise yine evin ağırlıklı rengi olan gri ve tonları kullanılmış..

Vitra’dan alınan karolarla, özel yapım banyo dolapları bütünleştirilmiş. Küçük bir banyo olduğundan büyük bir ayna kullanılarak banyonun genel havasının aydınlanması sağlanmış. Banyo konulan aksesuarlarla tamamlanmış.

Salondaki tüm yerleşim düzeni maksimum oturma kapasitesine göre ayarlanmış. Özel yapım iki adet üçlü koltuk ve iki adet berjere yer verilmiş.

Salondaki son dokunuşlar, aksesuarlar ve tablolar ile yapılmış. Aksesuarlar Touching by ML, Fornasetti, Vakko Home, Beymen Home, Saleenart ve Mudo Concept’ten temin edilmiş.

Yemek alanının arkasında yer alan alanda çıta uygulamasının içinde aynalara yer verilmiş. Yemek masası ve sandalyeler Fuga Mobilya’dan alınmış.

MUTFAKT DEKORASONUNDA NİŞ KULLANIMI

Mutfağın oturma bölümünde yer alan duvarda bir niş oluşturulmuş. Bu nişin içine yemek kitapları yerleştirilmiş.

Girişte ayna ve dresuara uygun özel yapım puf kullanılmış. Duvarlarda yine sanat eserlerine yer verilmiş ve onlara özel aydınlatmalar yapılmış.

Gri mutfak dolaplarına canlılık katmak için duvarlarda parlak bir lacivert tercih edilmiş. Dar ve uzun bir plana sahip olan mutfakta dolaplar karşılıklı yerleştirilmiş ve cam kenarında bir oturma alanı planlanmış.

ATLAS’IN ODA DEKORASYONU

Atlas’ın odasının bir duvarını büyük bir dünya haritası kaplıyor. Bu harita da odanın renkleriyle oldukça uyumlu.

Atlas’ın odasının duvarlarında kendi fotoğraflarının yanı sıra çerçeve içine konulan çizimler sergilenmiş.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR FEVZİ ONDU