Gözlükleri takın, film izleyelim

Bugüne kadar sunulan en yüksek kaliteli görüntüyü sunan 3D televizyonlar, kendimizi sanal gerçekliğin içinde bulmamızı sağlıyor.

3D teknolojisi nedir ? Bir resmin yada görüntünün; derinliğinin, genişliğinin ve yüksekliğinin olması halidir. Ancak bilgisayarda genelde, gerçek hayata yakın görüntülere bu isim verilmektedir. Örneğin bir bilgisayar oyununda, odalarda dolaşabiliyor ve nesnelere istediğiniz açıdan bakabiliyorsanız, bu oyun 3D oyunlar kategorisinde kabul edilir. Bunun dışında, mimari, endüstriyel ya da tanıtım maksatlı 3D grafikler hazırlayan programlar da mevcuttur. Bir  koltuğun, evin ya da bir makinenin parçasının üç boyutlu hazırlanmış çizimi, nesneyi gerçeğe yakın gösterdiğinden, üretim öncesinde birçok avantaj sağlamaktadır.

L5 (58”), Toshiba


3D televizyon hakkında…
3D TV’ler, çok daha derin ve gerçekçi bir 3D deneyimi yaratmak için otomatik 3D dönüştürme sistemini kullanıyor.  2D içeriklerinden 3D’ye geçişi tek bir tuşla mümkün kılan teknoloji, 3D özellikli bir Blu-ray oynatıcı ile 3 boyutlu bir program ya da film esnasında, 3D giriş sinyallerini tam ve kesin olarak saptayarak yeni bir eğlence ortamını deneyiminize sunacak üst düzey stereoskopik görüntüler oluşturuyor. Göze olabildiğince doğal görünen bu  stereoskopik görüntüler ile gerçek bir derinlik algısı oluşuyor ve standart 2D program ve filmleri nefes kesen bir  netlikte 3D görüntülere dönüştürüyor. Bu teknoloji, önceki teknolojiler ile karşılaştırıldığında ise çok daha canlı ve  doğal 3D efektleri sunuyor. 3D teknolojisi aynı zamanda tüm formatlarıda destekliyor.

3D TV alınca her zaman 3D gözlük takmak gerekiyor mu?
3D gözlüklere yalnızca 3D programları izlerken ihtiyacınız bulunuyor.

Herhangi bir 3D gözlük kullanılabilir mi?
Genellikle gözlükler teleziyondan ayrı olarak satılıyor. Farklı renkteki lensleriyle Anaglif 3D, çizgisel polarize, dairesel  polarize ve kapayıcılı 3D gözlükler bulunuyor. Hangisini seçeceğiniz konusunda televizyonu aldığınız yerden yardım de  isteyebilirsiniz. Ayrıca bazı televizyon firmaları 3D özellikli olan televizyonlarıyla birlikte gözlük de hediye ediyor.