Gökkuşağı kavanozlar

Kavanozlar mutfakta ya da evin bir başka köşesinde dekoratif amaçlı kullanılabilir. Bunun için kavanozlarınızı biraz renklendirmeye ne dersiniz? 

İhtiyacınız olan malzemeler:
– Kavanoz
– Gıda boyası
– Gazete 
– Boya karıştırmak için minik kaplar ve karıştırıcı/minik bir çatal
– Dekupaj tutkalı

Gıda boyalarını ayrı kaplarda hazırlayın. Renkleri zevkinize göre seçebilir ya da istediğiniz renk karışımlarını hazırlayabilirsiniz.

Kavanozun içine bir miktar dekupaj tutkalı dökün.
İstediğiniz rengi tutkalın üzerine döktükten sonra, iyice karışmalarını sağlamak için kavanozu çalkalayın.
Kavanozun kenarlarının tamamen karışımla kaplanması için kavanozu eğik tutarak döndürün. Bu işlem esnasında tutkal boya karışımının dökülmesi ihtimaline karşı alta bir kap yerleştirebilirsiniz. 
Kavanozu gazete kağıdı üzerine ters çevirip kurutun. Aynı şeyi bütün kavanozlar için yapın. 30 dakika kurumaya bırakın.
Kavanozları yağlı kağıt üzerine yine ağızları aşağı bakacak şekilde yerleştirin. 10 dakika fırında ısıttıktan sonra ters çevirerek 20-30 dakika daha fırında bekletin.   
Kavanozlar hazır olduğunda şeffaf hale geleceklerdir, boya izlerinin büyük çoğunluğu da yok olacaktır. Eğer hala izler varsa bir süre daha fırında tutarak kurumalarını bekleyin. 
Renklerle gökkuşağına dönüşen kavanozlarınızı çiçek ya da çeşitli bitkilerinizi koymak için kullanabilirsiniz. Güzel havalarda bahçenizde vereceğiniz partilerde içerisine pilli mum yerleştirerek aydınlatma olarak da kullanabilirsiniz. Ancak unutmayın bundan sonra bu kavanozlarınızı içecek koymak için kullanmak pek sağlıklı olmayacaktır.


Fotoğraflar: Momtastic