Global dünya

Dünyanın farklı kültürlerini evinize taşıyabilir, sizi etkileyen çarpıcı detayları yaşam alanlarınızda değerlendirebilirsiniz.

Felsefik Uzakdoğu mu, mistik Hint mi, renkli Fas mı, peki.. Global  stillerde seçenekler çoğaldıkça karar vermek zorlaşıyor. Karmaşa yaratmamak adına stillerin en çarpıcı detaylarını inceleyebilirsiniz.

Nasıl uygulamalı?
Global stilleri uygularken hataya düşmemek ve kafa karıştırmamak için egzotik ülkelerin çarpıcı ve canlı desenlerine yönelebilirsiniz. Ayrıca yine bu ülkelerin dikkat çekici desenleri mekanlara ilginç detaylar ekler. Ancak böyle bir dekorasyon uygularken katı ve kuralcı anlayışınızı bir kenara bırakın. Rahat, gelişigüzel ve sürprizlere açık olun, füzyon dekorasyon anlayışını uygulamaya çalışın.

Buda heykelleri, tarçın ve toprak renkleriyle Hindistan yansımaları, www.matalan.com

Zemin, malzeme ve mobilya oyunu
Böyle bir uygulama yaparken, her zaman dediğimiz gibi farklı karışımlar yaratmaktan çekinmeyin. Açık renkli ahşap zemin kaplamaları, seramik döşemeler, hasır ve sisal malzemeden halılar atmosferi yumuşatan ve iklimlerin sıcaklığını taşıyan zemin kaplamaları. Yansıtmak istediğiniz kültürün özelliklerini taşıyan birkaç parça halı ya da dokumayı yer yer üzerine yaymayı unutmayın. Global bir stili uygularken mobilya değişimleri yapacaksanız bunun evdeki dengeleri az ya da çok etkilemesine karar verin. Mesela ana yaşam alanında bir anahtar parça belirleyin ve diğer aksesuarları, tamamlayıcı mobilyaları bunu destekleyecek formda seçin. Bu Afrika desenli bir sofa, koyu ahşap detaylı deri bir koltuk ya da uzun bir puf olabilir. Odaya girdiğinizde gözünüzün ilk algıladığı bir yerde konumlandırdığınız mobilyanızı aynı ya da benzer kültürleri yansıtan yastıklar,  yer minderleri, aksesuar ve resimlerle tamamlayarak odak noktanızı yaratabilirsiniz.

Vahşi doğanın ve ormanların desen ve dokularıyla zengin Afrikalı, Zara Home.