Gezgin desenler: İkat ve Suzani

Birisi boyama, diğeri iğne işi olan iki motif karması; ikat ve suzani, sezonun popüler dekorasyon şifrelerinden. Tarz sahibi mekanlar için onlardan ilham alabilirsiniz!

İkat, bir boyama tekniğinden türeyen motiflere verilen ad. Hangi kültürden ne zaman türediğine dair çok kesin bir bilgi olmamasına rağmen birkaç yüzyıl önce Orta ve Güney Amerika’da ortaya çıktığı düşünülüyor. Ancak Uygurların atlas olarak nitelendirdiği bu desene kadınların kıyafetlerinde de rastlanıyor. Hatta boyama  tekniklerine göre bekar ve evli kadınların farklı ikat desende kıyafetler giydiği de görülüyor.

Suzani, Farsça suzan kelimesinden türeyen bir kelime. Suzan Farsça’da iğne, tığ gibi anlamlara geliyor. Dolayısıyla suzani de tığ işi anlamını taşıyor. Genellikle Özbekistan, Kazakistan gibi Orta Asya ülkeleriyle özdeşleşen bu desen nar, güneş, ay ve çeşitli çiçek motiflerinden oluşuyor. Suzaniler zamanında gelinler tarafından nişan zamanı damatlara hediye amacıyla yapılırmış. Günümüzde hem suzani hem de ikat hem çok farklı stilleri zenginleştiren hem de iç mekanları dekore etmek için farklı aksesuar ve mobilyalarda karşımıza çıkıyor.