Geleneksel & modern

Kuruçeşme’nin kendine özgü sakinliği eşliğinde, denizin bir arka sokağında, bahçesinde parma kültür yapılan; yani eko sistemin bir parçası olmak, yerel ve insani boyuttaki ölçülerden tarım yapmanın keyfini çıkarmak için uğraş verilen bir evdeyiz…

BAHÇE Evin sahibi yaklaşık yirmi yıldır organik tarımla ilgileniyor. Evin teras arka bahçesi bu maksatla deneysel bir alan olarak kullanılıyor. Yok olmak üzere olan Arnavutköy çileği basta olmak üzere on çeşit domates, biber, altın çilek, turp çeşitleri gibi yazlık ve kışlık bitkileri bu bahçede görmek mümkün.

Dekoratör Ayten Özer’in evi aşı boyalı görkemli ahşap dış cephesi ve enfes mimarisiyle dikkat çekiyor. Yıllarca Bebek ve Arnavutköy’de yaşadıktan sonra, ev sahibinin şimdiki seçimi Kuruçeşme olmuş.
Evin girişinde yer alan fotoğraf koleksiyonu, Sir Cecil Beaton’ın 12 porteden oluşan ve sadece 1000 adet basılan bir Hollywood dosyası çalışmasından alınan fotoğraflar karşılıyor bizi. Üst katta ise antre ve yatak odası. Ayten  Özer’in kendine özgü stili yatak odasında da karşımıza çıkıyor. Koleksiyon parçaları, bit pazarlarından alınan  antika objeler, kırmızı ve morun renk uyumu ile bir bütünlük oluşturmuş her bir parça.
Evin üçüncü katında, Boğaz manzaralı salonun sağ tarafında yer alan açık mutfak alanı devamında yemek  masasının olduğu geniş bir alana geçiş sağlıyor.  emek masasının etrafında farklı modelde sandalyeler göze  çarpıyor. Duvarda Ömer Uluç’un eskiz kağıtları yer alıyor. Mutfakta özel yapım İznik çinileri ve özel imalat  dolaplar kullanılmış. Salonda karşımıza çıkan bej tondaki koltuklar, eski kilimler ve sanat objeleri ile zarif bir  dinginlikle soft bir geçiş sağlanmış. Geleneksel olan ile modernin harmanladığı dekorasyonda uyumu yakalamak adına farklı stillerdeki objeler ortak bir paydada kullanılmış. Dördüncü kattaki antre de, ağırlıklı olarak klasik ve çağdaş sanatçılara ait resimler bulunuyor. Hepsi kendi adına ait hikayeler ile dolu objeler. Bu katta aynı zamanda Boğaz’a açılan geniş bir teras da yer alıyor.

MUTFAK Açık plan mutfağın karşısında yer alan yemek masasıHorhor’dan. Ahşap bank ev sahibinin kendi tasarımı.  Şeffaf ve sarısandalyeler Philip Starck. Lamba ise İngo Maurer tasarımı yıllar önceMozaik’ten alınmış. Eve gelen misafirler tarafından yazılan küçüknotlar, lambanın üzerinde yerlerini buluyorlar. Keçe halıDiyarbakır’dan.  Duvarda yer alan resimler Ömer Uluç’un eskiz kağıtları,ressam tarafından ev sahibine hediye edilmiş. Masa üzerindeki bakırlarGaziantep Bakırcılar Çarşısı’ndan.

SALON Özel yapım koltuk, yıllar önce ev sahibi tarafından yaptırılmış. Dört tarafından açılıp yükselen Starbay tekne  sehpası aynı zamanda yemek masası görevini de üstleniyor. Komodin ise ev sahibinin gitmeyi hiç ihmal etmediği Horhor’dan alınmış. Duvardaki yağlı boya resim Abidin Dino’ya ait. Kilim aile yadigarı. Masif deri  kaplanan tabure Starbay marka.


YATAK ODASI Kırmızı ve morun uyumu, dingin ve duru tarza sahip yatak odası son derece yalın ve sade dekore edilmiş. Duvardaki resim bit pazarından, komodin Çukurcuma’dan.

BANYO Yalın bir dokuya sahip banyo, evdeki dört banyodan biri. İspanyol Terra Cotta seramik ile döşenmiş, duvarlarda  ise minyatürler yer alıyor.

HAZIRLAYAN AYNUR KORKMAZ FOTOĞRAFLAR ENGİN AYDENİZ