Galeristin renkli kozası

Burası bir ev! Ancak hem bir sanat galerisi hem de kafe olarak kullanılan bir ev! Avusturalyalı küratör Desi’nin sanatsal detaylarla dolu evindeyiz.

Fotoğraflar: Living Insıde/ Angelita Bonetti

Desi Litis, Avusturalya’nın Perth şehrinde yaşayan bir küratör.Cottesloe bölgesinde yer alan bu evin en büyük özelliği de Desi gibisıradışı bir küratör tarafından dekore edilmiş olması. Bulduğu pek çokobjeye hazine muamelesi yapan ev sahibesi bu sebeple bu evi neredeysebir sanat tapınağına çevirmiş. Erkek arkadaşı Lachlan Horn ile beraberPerth’in neredeyse en sıradışı mekanını işletiyorlar. KüratörlükDesi’nin hayat tarzı haline gelmiş.

Desi’nin Perth’deki eniddialı mekan ünvanını koruyan galerisi sadece bir galeri olmaklakalmıyor; aynı zamanda bir dükkan, kafe, bar ve daha başka üç sanatçıyaatölye olan bir mekan. Sahip olduğu bu mekan ve işi Desi için en büyükilham kaynağı oluyormuş. Aslında bir işin çok çok ötesinde adeta pek çokdüşüncenin ve fikirin uyanması için uygun zemini hazırlayan, yaratıcıçalışmalara imza atmasını sağlayan bu yer oluyormuş.

Her türlü yaratıcı çalışma Desi’nin hayatını tanımlamak için kusursuz bir örnek. Herhalde Desi’nin bugünlerine nasıl geldiğini anlatmak için nasıl bir evde yaşadığına biraz olsun değinmemiz yeterli olur. Çocukken annesi tavan ve duvarlara yağlı boya resimler yapması için bir sene boyunca bir ressam tutmuş. Desi her sabah tavanında gökyüzünü andıran bulutlarla uyanarak günün geri kalan kısmında onu egzotik yaşamlara götüren manzaralarla bir çocukluk geçirmiş. Aileyle bir sene boyunca yaşayan bu ressam Desi’nin sanat hakkında ilk fikirlerinin oluşmasında çok etkili olmuş. Aynı zamanda ailenin sanata olan bakış açısı, her şeyden önce böylesi bir anneye sahip olmak Desi’nin sanat kariyerinde kilit bir rol üstlenmiş. Üç yaşındayken gönderildiği Montessori okulu Desi’nin yaratıcı ilgilerini geliştirmekte önemli bir rol üstlenmiş.

Evin ön tarafında yer alan veranda çiftin en çok tercih ettiğidinlenme köşesi. Dış mekanda hem yemek, hem de biraz rahatlamak içinkonforlu ve hemzemin birveranda oluşturulmuş.

~Sanat aşkının doruk noktasına ulaştığı lise yıllarından sonra CurtinÜniversitesi’nden güzel sanatlar  alanında onur derecesi almış. Birsonraki adım ise İtalya’nın Floransa kentinde dünyaca ünlü Polimoda tasarım okuluna devam etmek olmuş. Polimoda’yı tamamladıktan sonra işhayatına DADAA yani engelliler  için sanat oluşumuyla başlamış.

Desi’nin çocukken sahip olduğu oda tıpki şimdiki evini andırıyormuş. Evde sergilenen tüm koleksiyonlar  renk ve tarzına gore gruplanmış. Simetri ve tonlar konusunda Desi çok hassas.

Bütün bu sanat objelerinin bu eve nasıl bu kadar ustalıkla sığdırılmış olduğu ise tam bir muamma.  Desi’nin tasarım konusundaki deneyim ve disiplinini açıklıkla görüyoruz. Evdeki devamlı değişim ve  dönüşümün sırrı da işte bu gerçek. En ufak bir obje ya da bir tablo Lachlan ve Desi’nin bazen bir  haftasonuna malolabiliyormuş. Bu yeni gelen obje için bir yer bulunması, bütünlük içinde kendine bir yer  edinmesi için hummalı bir çalışma başlıyormuş. Halihazırda kullanılmayan eserler evin garajında depolanıyor.

Desi eğer ikinci el eşya satan dükkanlarda müstakbel şaheserlerin peşinden koşmuyorsa ya da her hangi  bir sanat eserini avlamak üzere keşfe çıkmadıysa erkek arkadaşı Lachlan ile birlikte kumsalda yürüyüş  yapıyor demektir. Çünkü boş kaldıkları zamanların çoğunda kumsal yürüyüş yapmaya bayıldıklarını söylüyor Desi. Haftasonları dostlarıyla beraber köpek parkındaki buluşmaları da en eğlenceli  vakitleri arasında yer alıyor. Kahvaltı için çoğukez yakınlardaki cafeleri tercih ediyorlarmış. Desi ve Lachlan sık sık  rkadaşlarını evde düzenledikleri brunch ve barbekü partilerine davet ettiklerinden bahsediyor.

Desi’nin yatak odasında katlanır pencerelerden yapılan boydan boya pencere hava güzel olduğunda tümüyle açılıyor. Bir verandaya ev sahipliği yapar konuma gelen bu yatak odası manzaranın tadını çıkarmak için birebir. Verandada yer alan koltuk, masa ve sandalyeler Guildford’daki bir antika dükkanından.