Galata’da sade nostalji

Galata Kulesi’nin yakınındaki bu ev, az ama öz mantığıyla dekore edilirken geçmişe de atıfta bulunulmuş.

SALON Tavan Ayhan Ada restorasyon ekibi tarafından elden geçirilmiş. Zemindeki eski kalın parkeler gerekli bakımla yenilenmişler. Tablo Galata Art’tan, top aydınlatma Galata Aydınlatma’dan. Kırmızı tekli koltuk, halı, televizyon ünitesi ve köşedeki aydınlatma Hane 78’inürünlerinden.

130 yıllık bir apartmanda konumlanan, Hane 78 ve Castİstanbul tarafından hayata kazandırılmış olan ev, 4 kişilik bir yaşam için ideal çözümlerde ve özgün detaylarla kurgulanmış.
Ev 75 metrekare olup 2 oda, 1 salon, açık mutfak ve 1 banyodan oluşuyor. Eve girildiğinde oldukça eski, yıpranmış ve bakımsızmış. Tasarımcı Şeyda Doğan ve Serdal Öztürk’ün iş birliği ile evin dekorasyonu şekillendirilmiş.
“Evin tarihi özelliklerinin ön plana çıkarılması amaçlandı ve eski tavan işlemleri ilk olarak ele alındı. Eski kapılar ve rabıta parkeler tek tek temizlenerek orijinal haline getirildiler. Mutfak ve banyo tamamen yenilendi. Boya ve diğer uygulamalarda beyaz renk kullanıldı. Evin iç mekanlarını büyütmek ve alanları ferah göstermek için beyaz renk boya tercih edilirken salon ve mutfak arası kapılar kaldırıldı,” diye evde yapılan işlerimleri paylaşıyor, evin tasarımcıları.
Evde doğal ışık olmasına dikkat edilmiş. Aydınlatma tavan sarkıtlarla çözümlenirken Hane 78 tasarımı köşe  aydınlatmalar salonda ve ebeveyn odasında dikkat çekiyor. Mobilya ve bazı aksesuarlar Hane 78 tarafından tasarlanarak özel imalat yaptırılmış. Ikea ve Galata’daki bazı sanat ve aydınlatma dükkanları bu evin  dekorasyonuna katkıda bulunmuş.
Ağaç adına herşeyin bulunduğu Tophane’deki Hane 78, Anadolu’nun 100 yıllık ağaçlarını işleyerek modern,  tasarım ve kişiye özel çalışmalar yapıyor. Ağacın dokusu bozulmadan yapılan bu mobilyalara ilk bakıldığında ve dokunulduğunda masifin sıcaklığı hissediliyor. Tıpkı ormandaki ağaçlar kadar doğal, sade ve his kaybı olmadan…

MUTFAK Mutfak tezgahları, dolaplar ve çift beyaz tabureler Hane 78 tarafından özel imalat yaptırılmış. Parça halı bej  renginde olup ortama dingin bir hava katıyor. Sarkıt aydınlatma Galata Aydınlatma’dan seçilmiş.

EBEVEYN ODASI Ebeveyn odası Hane 78 tasarımı ürünlerle döşenmiş. Yatak, beyaz komodin, dresuar, ayna, ekru tekli koltuk,  kırmızı döşemeli giysi ünitesi, köşedeki aydınlatma ve halı Hane 78’den olup tablo Galata Art’tan, tavan top  aydınlatma Galata Aydınlatma’dan ve bordo yatak örtüsüyle perdeler Ikea’dan alınmış.

HAZIRLAYAN RANA KORGÜL FOTOĞRAFLAR KADİR AŞNAZ