Fotoğrafın kimyası

Bazı fotoğrafların ne anlattığından çok sizi yansıtıp yansıtmadığına bakarsınız. İçinizi ısıtan, sizi kendine çeken her neyse bu, o fotoğrafın kimyasıdır.

% 47 etnik, % 30 doğallık ve % 23 renk armonisi
Thibaut Monterey koleksiyonu döşemelik ve perdelik kumaşlar, Lot.
İlk bakışta bohem desenlerin farklı versiyonlarının bulunduğu klasik-etnik bir dekorasyon etkisi yaratıyor. Mekanın öne çıkan diğer özelliği ise doğal dokuların yalınlığı. Böylece bohem stil ile doğallık belli bir denge yaratıyor. Fotoğrafı cazip kılan diğer nitelik ise mekanda kullanılan yumuşak ama çarpıcı mercan kırmızısı ve tavuskuşu mavisinin krem, bej gibi natürel tonlarla yakaladığı uyum.

% 52 ferah renkler, % 35 natürellik, % 13 vintage
Saraille koleksiyonu, Designers Guild/Homteks.
Yatak odasına perdelerin degrade etkisi hakim. Limon sarısının deniz mavisiyle buluşması ve kumaşların inceliği taze ve aydınlık bir hava yaratmış. Tahta latalardan yatak ve modern sandalye renklerin cazibesini pekiştirmek için geri planda kalıyor. Fotoğrafı tamamlayan ve odak noktası yaratan formlarsa vintage şömine ve üzerindeki vazolar…

% 60 stilize desen ve geometri, % 40 klasik formlar
2014 koleksiyonu tekstil ve yastıklar, www.rice.dk.
Bu neşeli fotoğrafın ilham kaynağı stilize desenlerle geometriyi birleştirmesinde gizli. Renklerin insan psikolojisinde önemli bir yeri olduğunu düşünürsek, klasik kanepede kullanılan yeşil görsel uyumu yakalıyor. Yeni teknoloji dijital baskılar keten ve chesterfield gibi oldukça klasik form ve dokularla buluşmuş. Arka planda ise klasik kartonpiyere stilize desenli bir tablo eşlik ediyor.