Fonksiyonel ve yalın konfor

Mühendis bir çiftin işlevsellik ve sağlamlık temelinde dekore ettikleri bu ev için zamansız ve şık parçalar seçilmiş.

Ankara Yaşamkent’te bir apartman dairesindeyiz. Site içerisinde yer alan 190 metrekarelik bu daire 4 odadan oluşuyor. Dilber-Onur Ayhan çifti minik kızları Ceren Ece ile birlikte yaklaşık bir yıldır bu evde yaşıyor. Genç çift kızları büyümeye başlayınca daha geniş bir eve ihtiyaç duyduğundan bu eve taşınmış. Çiftin bu evi seçmesinin en önemli sebeplerinden biri cephesinin boydan boya cam olmasıymış. Ayhan çifti yeni bir daire olması nedeniyle taşınmadan önce evlerinde çok bir değişiklik yapmamış. Sadece çamaşır ve vestiyer odalarının duvarlarını kağıtla kaplatmışlar. Evi dekore ederken de ellerindeki mevcut eşyaları kullanmışlar. Dilber Hanım bu süreci şöyle anlatıyor: “Evimizin dekorasyonu odaların kullanımına göre değişse de genel olarak modern ve sıcak bir tarz olsun istedik. Salonda aksesuar ve şamdanlarla odak noktaları oluşturarak koyu renk mobilyalarla mekana derinlik katmaya çalıştık. Ebeveyn odasında kır evi tarzına yakın dinlendirici bir ortam hakimken, çocuk odasında oyun alanını geniş tutacak formda mobilyalar seçerek neşeli bir oda olmasını tercih ettik. Oturma odasında yerinde ve dozunda eşyalar kullanarak daha nefes alır ve estetik bir ortam oluşturmaya çalıştık.”

Evin genelinde kullanılan gri, açık mavi, krem ve kahve tonlarındaki duvar kağıtları çok desenli olmadıklarından eşyaları ön plana çıkararak güzel bir fon oluşturmuş. Eşyalar da ise krem ve venge renklere ağırlık verilmiş.

Paravan salon ile antreyi ayırırken hoş bir görüntü sağlıyor. Ayna Doğtaş, puf Boyner Evde.

YATAK ODASI Kır evi tarzına yakın dinlendirici bir ortam sağlanmış. Gözü yoran renklerden özellikle kaçınılmış.

CIVIL CIVIL Ceren Ece evin en renkli odasına sahip. Dilber Hanım bu odada ağırlıklı yeşilin tonlarını kullanarak kızına eğlenceli bir alan yaratmış.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR