Fonksiyonel ve şık

Evinizde ekstra bir odanız varsa neden çamaşır odasına dönüştürmüyorsunuz? Böylelikle kirli çamaşırlar, çamaşır malzemeleri, çamaşır makinesi, ütü bekleyen çamaşırlar, ütü masası gibi nereye koyacağınızı bilemediğiniz birçok eşyayı kolaylıkla depolayabileceğiniz bir alana kavuşmuş olursunuz. Çamaşır odasının sevimsiz ve sıkıcı bir atmosfer yaratacağından korkuyorsanız, yanılıyorsunuz. Uygun bir düzenleme ile rahat, hoş görünümlü ve aynı zamanda fonksiyonel bir çamaşır odasına kavuşabilirsiniz.

Çamaşır odanızı düzenlerken yararlanabileceğiniz birkaç ipucu:
Eğer çamaşır odası olarak ayırdığınız alan fazla küçükse öncelikle daha geniş görünmesini sağlamalısınız. Örneğin kurutucu makinenizi çamaşır makinesinin üzerine yerleştirerek yerden kazanmayı deneyebilirsiniz. Dolap yaptırırken ya da seçerken de ince yapılı depolama ünitelerini tercih etmeye çalışın.
Kapının arkasında kalan alanı da değerlendirin. Bu size daha çok hareket alanı yaratırken giysileri, plastik eldivenleri asmanızı ya da deterjanları gizlemenizi sağlayabilir.
– 
Her şeyin temiz ve derli toplu olmasına çalışın. Dağınık bir çamaşır odasında fazla zaman kaybeder, hızlı çalışamazsınız.
 Duvar ve dolaplarda açık renkleri tercih ederek alanınızı daha geniş gösterebilirsiniz.
 Yerde fazla eşya olmaması için çamaşır ve kurutucu makinelerinizi koyduğunuz alana duvara monte bir tezgah yaptırabilirsiniz. Böylelikle makineden çıkardığınız çamaşırları tezgahta rahatça katlayabilir, üzerine çeşitli malzeme ve aksesuarlarınızı yerleştirebilirsiniz.
 
Seçeceğiniz hoş duvar ve yer fayansları ile çamaşır odanızın havasını değiştirebilirsiniz. Hatta bu alanda neme dayanıklı duvarkağıtları kullanarak eğlenceli bir görünüm de elde edebilirsiniz. Yıkanması kolay, ufak bir kilimi de yerde kullanabilirsiniz.
Çamaşır odasında iyi aydınlatma olmasına özen gösterin. Eğer içeride yeterince gün ışığı yoksa dolap altlarına aydınlatma yerleştirmeyi düşünebilirsiniz.

Fotoğraflar: Decoist