Fikri güzel

Okurumuz ve blogger Tuba Yüksel’in, düşük maliyetli şık çözümlerinden seçtiklerimiz size de fikir verebilir.

Kaşıklıktan raf
MALZEMELER: Ahşap kaşıklık, akrilik boya, zemin fırçası, sünger ponpon fırça.
YAPILIŞI: Maliyeti düşük, yapımı kolay, çok amaçlı kullanılabilecek ve sonucu keyif verici bir raf bu. Eğer kullanmadığınız bir kaşıklığınız varsa o artık renkli bir raf olmak için sizi bekliyor. İlk olarak ahşap kaşıklığı zemin fırçası ile tamamen beyaza boyayın. Beyaz boya kuruduktan sonra istediğiniz renkleri kullanarak rafın iki gözünü tekrar boyayın. Kullandığınız renkleri pastel tonlarda tercih etmeniz sergileyeceğiniz objeleri daha ön plana çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Renklendirme yapacağınız bölümlerde fırçayı çok fazla bastırmadan tek kat boyayarak eskitme görünümü elde edebilirsiniz. Rafın üçüncü gözünü farklı bir renge boyayabilir ya da hareketlilik katması için sünger ponpon fırça ile puantiyeler yapabilirsiniz. Eğer ponpon fırçanız yoksa kurşun kalemin silgisini puantiye yapımında kullanabilirsiniz. Puantiye baskısını yapmadan önce fırçayı boş bir kağıda hafifçe bastırarak boyanın fazlasını almanız daha iyi sonuç elde etmenizi sağlar. Son olarak boyanın kurumasını bekleyin ve rafınızı süsleyin.

Kumaşa yıldızlı baskı
MALZEMELER: Keten kumaş, kumaş boyası, patates, yıldız kurabiye kalıbı.
YAPILIŞI: Mutfağınız için düşük maliyetli şık bir çözüm. Uygulama çoğumuzun çocukluk yıllarımızdan hatırladığı basit ve eğlenceli bir yöntem: Patates baskı. Kurulama bezi için ince kumaş tercih etmeniz daha iyi sonuç verir. Patatesi ikiye bölüp yıldız şeklindeki kurabiye kalıbını patatesin ortasına iyice bastırın. Şeklin kenarında kalan kısımları ince uçlu bir bıçak yardımı  ile şeklinize zarar vermeden dikkatlice keserek patates mühürünüzü oluşturun. Baskı işlemini yaparken patatesin arkasına batıracağınız bir çatal, daha rahat çalışmanıza yardımcı olur. Patatesi boyaya batırdıktan sonra bir kez boş bir kağıda baskı yapın, bu sayede boyanın fazlasını alarak pürüz oluşumunu engellersiniz. Kumaş deseninizin vintage bir görünümde olmasını istiyorsanız, patatesi her baskıda boyaya batırmak yerine aynı boyayla iki veya üç baskı yapabilirsiniz. Yer yer silik bu görüntüyü biz sevdik. Baskı aralıklarını şeklin büyüklüğüne göre ayarlayın ve en son kurumaya bırakın.

Kasnak pano
MALZEMELER: Ahşap kasnak, keten kumaş, akrilik boya veya kumaş boyası, kurabiye kalıbı, patates, renkli ip veya kurdele, makas.
YAPILIŞI: Farklı ebatlarda kasnaklar ve kendi yaptığınız kumaş ile bir hatıra köşesi oluşturabilirsiniz. İlk olarak kumaşınızı tasarlamakla başlayın işe.İkiye böldüğünüz patatesin ortasına istediğiniz şekildeki kurabiye kalıbını bastırıp çıkarttıktan sonra kenarındaki fazlalıkları ince uçlu bir bıçak ile sıyırın. Elde ettiğiniz patates mühürünü kumaş boyasına batırdıktan sonra kağıt yardımı ile boyanın fazlasını alıp istediğiniz aralıkta baskı yapın ve kumaşınızı kurumaya bırakın. Kumaşı dekoratif amaçlı kullanacağınızdan kumaş boyası yerine akrilik boyada kullanabilirsiniz. Kumaşınız kuruduktan sonra kasnağı iyice gerip fazlalıklarını makas ile kesin. Yaptığınız bu panoya fotoğraflarınızı yerleştirirken iğne ya da raptiye kullanabilirsiniz. Farklı bir panoda ise kumaşınızı gererken renkli ipler kullanarak fotoğraflarınızı dekoratif mandallar ile sergileyebilirsiniz. Yine bu kasnak içinde kumaşı ve ipi gerdikten sonra fazlalıklarını kesebilir veya fazlalık kumaşı içe doğru yapıştırabilirsiniz. Renkli ip yerine kumaş veya dantel kurdele kullanarak panonuzun görünümünü daha romantik kılabilirsiniz. Farklı ebatlarda kullanacağınız kasnakların bazılarına işlediğiniz kanaviçeleri yerleştirerek vintage tarzını duvar dekorasyonunuza da yansıtabilirsiniz. Panolarınızı mutfağınızda ya da varsa hobi odanızda hatırlatma panosu olarak da değerlendirebilirsiniz.

HAZIRLAYAN VE FOTOĞRAFLAR TUBA YÜKSEL