Farklı stiller bu evde

Ebru-Barış Zülfikaroğlu’nun Ankara’daki üç katlı evinin her odası, farklı bir stil ve enerjiye sahip.

Evin alt katındaki salonda bir okuma köşesi oluşturulmuş. Burası Ebru Hanım’ın en sevdiği köşe. Kitaplık ve uzanma kolduğu Muda Concept’ten alınmış.

Dr. Ebru ve Dr. Can Zülfikaroğlu Ankara Ümitköy’deki evine yaklaşık 1.5 yıl önce taşınmış. Yoğun bir tempoda çalışan çift minik oğulları Can’ın bahçe içinde, bol oyun sahası olan bir evde büyümesini istedikleri için bu evi tercih etmiş. 660 metrekare büyüklüğünde olan ev 8 oda, 2 salon ve 2 mutfaktan oluşuyor. Ebru Hanım eve taşınış hikayelerini şöyle anlatıyor: “Oturduğumuz sitede evler içleri tamamlanmamış olarak satılıyordu ancak bir önceki evimizde ustalarla çok zor bir tamirat süreci geçirdiğimiz için yapılı bir ev almayı tercih ettik. Evin planını çok sevsek de iç mimarisi tamamen kafamdaki tarzdan uzak olunca önce sadece mutfak ve banyoda küçük değişiklikler yaparız dediğimiz evimizin neredeyse tamamı yıkarak yeniden yaptık. Tüm süreçle de eşim ve ben ilgilendik.” Evin çok büyük olması çifte evin farklı odalarında farklı stilleri uygulayabilme şansını sunmuş: “En sevdiğim dekorasyon tarzları country ve vintage. Evin büyük olması farklı tarzları farklı odalarda karıştırarak uygulamama fırsat verdi. İşin doğrusu tek bir tarzı tercih etmek yerine o oda ve salonda aldığım enerjiye göre hareket ettim.”Çift evi planlarken minik oğulları Can’ı da düşünerek bir planlama yapmışlar, şimdilerde ise farklı bir telaş içindeler. Aileye katılacak Naz’ın odasını planlıyorlar: “Ailemize minik bir prenses katılacağı için bu aralar onun odasını şekillendirmekle meşgulüz. Yine vintage ve pembe beyaz tonlarda bir oda oluşturmaya çalışıyoruz.”


Bu katın mutfak bölümünde de beyaz renk hakim. Mutfak masası ve sandalyeleri Ikea’dan alınmış.

Orta katta yer alan kır evi tarzındaki mutfak da özel olarak bir marangoza yaptırılmış. Ebru Hanım mutfağını pastel tonlarda aksesuarlarla renklendirmiş.

Evin minik oğlu Can’ın çatı katında yer alan odasında, odanın verilerinden faydalanılarak mobilya yerleşimleri yapılmış.

Can’ın odasındaki tüm eşyalar marangoza özel olarak yaptırılmış. Tavan beyaz bırakılıp tüm duvara kağıt uygulanarak çatı eğimi vurgulanmış.

Vintage ayaklı küvet Ebru Hanım’ın hayallerinden biriymiş. Madame Coco’dan alınan dekoratif aynalar ve ahşap merdiven banyoya hareket katıyor.

Alt kat salonun mobilyaları açık renklerde tercih edilmiş ve tüm mobilyalar Mudo Concept’ten alınmış. Kır evi havasında bir mutfağı olmasını isteyen Ebru Hanım, bu katta yer alan mutfağını marangoza özel olarak yaptırmış.

Yatak odasındaki tüm mobilyalar gibi özel yapım.

HAZIRLAYAN GÜNSELI BÜYÜKSAĞIŞ FOTOĞRAFLAR IBRAHIM