Evlerin yaratıcı odaları

Onlar bir evin en yaratıcı, aynı zamanda en keyifli ve eğlenceli odaları. Eğer bir hobi odası planlıyorsanız, bu öneriler kendi köşenizi hazırlamak için size ilham verebilir.

Hem hobi hem iş
İpek Tunçbilek, hobisi işe dönüşünce, odasını da ofisine taşımış.
İbeking.com’un yaratıcısı İpek Tunçbilek’in hobi odası ofisinin üst katında yer alıyor. Tunçbilek hobisini işe çeviren biri olarak, hobi odalarıyla ilgili minik ipuçlarını bizimle paylaştı: “Her hobiyle uğraşanın hobi odası olması lüksü olamıyor, o nedenle malzemeleri saklamak için olmazsa olmaz materyallere ihtiyacımız var. Çünkü uğraşlarımız sırasında bizi en çok zorlayan şey aradığımız malzemeyi bulamamaktan kaynaklanıyor ve ilhamlarımıza ket vuruyor. O nedenle sepetler, kutular, minik raflar, dolaplar farklı amaçlarla kullandığımız malzemeleri bulmamız için kolaylık sağlıyor.”

Pembe rüyalar
Melike Turan, az kullandığı bir odayı hobileri için ayırmış.

Malatya’da sınıf öğretmenliği yapan Melike Turan doğum izni nedeniyle oluşan boş vaktinde ilk önce venge  renkte olan mobilyalarını beyaza boyamaya başlamış. Ardından koltuklarına kılıf dikmiş. Hobileri arttıkça evinde az kullandığı bir odayı kendisi için düzenlemeye karar vermiş. Pembe rengin hakimiyetinde bu oda onun mabedi gibi…Kahverengi kitaplığını da beyaza boyayarak burada kullanmış. Kitaplığın iki yanını karatahta boyası ile  boyamış ki, notlarını buraya yazıyor. Odaya, molalar için bir de köşe takımı yerleştirmiş.
Melike Hanım çalışma masasının üzerine raflar yerleştirerek sık kullandığı malzemelere bu alanda yer vermiş. Ayrıca bu alanı kumaşlarla renklendirmiş.

Kağıttan düşler
Hilal Baltacı Polat bu odada kağıttan fikirlere hayat veriyor.
Hilal Baltacı, bir kağıt tasarımcısı. Hayallerini kağıda dökerken de ona ilham verecek bir ortam kurmaya çalışmış. Çalışma yaparken ışık çok önemli olduğundan masayı camın önüne yerleştirmiş. Böylelikle gün ışığından maksimum derecede faydalanabiliyor. Ayrıca çalışırken doğayı, yeşilliği, gökyüzünü, kuşları, karı ve yağmuru görmek istediği için masasını da  hemen camın önünde konumlandırmış. Masanın yanında tekerlikli bir raf yer alıyor. Oturma durumuna göre pratik bir  şekilde yerini değiştirebiliyormuş böylece. Hemen yanı başında hareketli bir raf sistemi olması malzemelerine de erişimi kolaylaştırıyor.
Masada hemen sol tarafta beyaz kağıttan bir ağaç var. Bu ağaç Hilal Hanım’ın hem yaptıklarını sergilediği hem de kendisine ilham veren bir platform.

Retro dokunuşlar
Ahu Soyak Yıldız, sevdiği objelerin buluştuğu odada eski eşyalarına da yer vermiş.

Ahu Soyak Yıldız, Lavanta Bahçesi adlı dekorasyon ve el işlerini konu alan bir blogun sahibi. Blog yazılarına ise bu keyifli odada imza atıyor. Odası küçük olduğu için düzenlemeyi ona göre yapmış. Masayı duvar yerine pencere önüne alarak ekstra bir alan kazanmış. Ayrıca çalışmalarını böylece daha aydınlık bir ortamda yapma imkanına da sahip olmuş. Duvarlar, biri hariç beyaza boyanmış, dikiş masasının yerleştirildiği masanın bulunduğu duvarda ise gri renk kullanılmış.  Ahu Hanım boş duvarları sevmediği için yaptığı el işleri ve beğendiği posterleri asmış.
HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ/İLKE YILMAZ FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR