Evinizin özel hissettirmesi için 5 kolay yol

Etsy’nin trend uzmanı Dayna Isom Johnson, bir evi ev gibi hissettirmek için ipuçlarını paylaştı.

Çoğumuz için, taşındığımız anda evimiz, kendi evimiz gibi hissettirmez. Yavaş yavaş, kendi mobilyalarımızı getirdikçe, duvarları boyadıkça , sanat eserlerini astıkça ve yeni anılar biriktirdikçe, ev haline gelir ve bize daha çok benzemeye başlar. Peki ya yeni bir eve taşınırsanız ve süreci hızlı bir şekilde başlatmak için can atarsanız? Ya da kişiliğe sahip olmayan inşaatçı sınıfı bir evdeyseniz? Etsy’nin trend uzmanı Dayna Isom Johnson burada devreye giriyor. Real Simple’a konuşan Dayna, bir evi özel hissettirmenin yollarını (öyle olmasa bile) tartışmak için ev dekoru uzmanlarından oluşan bir panele katıldı. Sonuç: Kişiselleştirme, sadece monogramlı çarşaflardan çok daha fazlası anlamına geliyor!

Dayna, “Eviniz sizin bir yansımanız olmalı – yolculuğunuzun, hikayenizin bir yansıması olmalı” diyor. Alanınızı değerli aile hatıralarıyla dekore etmeyi veya duvar dekorunuzu Kendin Yap projeleriyse süslemeyi seçin, bunu başarmanın birçok farklı yolu vardır. Dayna kendi evinde ikisini de yaptı. Kendiniz gibi hissedeceğiniz bir eve hızlı bir şekilde ulaşmak için – evet, yeni taşınmış veya kiralık bir evde yaşıyor olsanız bile – aşağıdaki uzman onaylı tüm ipuçlarını göz önünde bulundurun.

KENDİ ESERİNİZİ YAPIN

Dayna ve eşi evlerine taşındığında, sanata çok fazla para harcamayacaklarına, kendi sanatlarını yapacaklarına karar verdiler. “Sanat mağazasına gittik ve kanvas aldık, beğendiğimiz boya renklerini seçtik ve bütün günü yemek odamızda asılı olan tabloyu boyayarak geçirdik” diye açıklıyor.

Resim becerilerinizin sergilenmeye değer olduğundan emin değilseniz, bunun yerine kendi sanat galerinizi düzenlemeyi deneyin. Dayna, internetten indirebileceğiniz, yazdırabileceğiniz ve çerçeveleyebileceğiniz dijital çizimleri aramanızı öneriyor. Dijital sanat eseri büyük bir yatırım gerektirmediğinden, yeni bir şeye hazır olduğunuzda tabloyu değiştirebilirsiniz. Dayna, “Bugün sarıdan, yarın maviden ilham almanız kimin umurunda? Onu kolayca değiştirebilirsiniz,” diyor.

ANLAMLI HATIRALARLA SÜSLEYİN

Dayna, “Yemek yapmayı seviyorum; bu, günlük rutinimin önemli bir parçası. Bu yüzden büyük teyzem vefat ettiğinde, onun tarif kartlarından bazılarını buldum, çerçevelettim ve mutfağımda asılı duruyorlar,” diyor. Yemek yapmayı seviyorsanız ve en sevdiğiniz aile tariflerinden oluşan bir koleksiyonunuz varsa, bu fikri kendi eviniz için ödünç alın. Ama yemek yapmak senin işin değilse, bu fikri kendi ilgi alanlarını ve aile geçmişini yansıtacak şekilde uyarla. Piyano çalan büyükbabanızdan miras kalan bir nota parçasını çerçeveleyin veya fotoğrafçılığı seven teyzenizin çektiği bir fotoğrafı sergileyin. Bu kişisel eşyalar, başka hiç kimsenin sahip olamayacağı türünün tek örneği bir dekor yaratmakla kalmaz, aynı zamanda hikayenizi anlatmanıza yardımcı olur ve evinizi ziyaret eden herkes için bir konuşma başlatıcı görevi görür.

ÖZEL MOBİLYALARI DÜŞÜNÜN

Birçok kişi özel ev dekoru düşündüğünde, genellikle akla gelen ilk şey monogramlardır. Dayna’nın tavsiyesi: monogramın ötesine geçin. “Özelleştirme, özellikle birçok farklı şekilde özelleştirebilen küçük bir tasarımcıyla çalışırken, başka pek çok şey ifade ediyor” diyor. Dayna, özel mobilyalar için durum yaratır. 

Özel mobilyalar, özellikle küçük alanları dekore ederken faydalıdır. Bir yapımcı, bir yemek masası tasarımından birkaç santim tıraş edebilir veya geleneksel bir masaya sığamayacak kadar küçük bir mutfak için banket oturma düzeni sipariş edebilirsiniz. Çalışmalarını sevdiğiniz bir yapımcı bulduğunuzda, bir parçayı alanınıza ve tarzınıza uyacak şekilde nasıl uyarlayabileceklerini görmek için görüşebilirsiniz.

GEÇİCİ ÇÖZÜMLERİ DENEYİN

FOTOĞRAF: ETSY.COM

Dayna, misafir odasında/ev ofisinde konfeti gibi görünen çıkar ve yapıştır duvar çıkartmaları uyguladı. Çıkartmalar, duvarı bir tasarım ifadesine dönüştürdü, ancak boya veya duvar kağıdının gerektirdiği taahhüdü olmadan. Taşınma zamanı geldiğinde veya yeniden tasarlamaya hazır olduğunda, kiracı dostu çıkartmalar kaldırılabilir. 

DEKORUNU KENDİN YAP

Kendi dekorunuzu yaratmak için sanatçı veya marangoz olmanıza gerek yok. Size yastıkları doğal boyamayı veya kendi bitki askılarınızı nasıl tığlayacağınızı öğreten DIY kitleri son yıllarda daha popüler hale geldi. Dayna, bu kitleri kullanarak avokado çekirdeği (kumaşı soluk pembe bir tona boyayan) ve altın sarısının canlı tonlarını üreten zerdeçal kullanarak kumaş boyamayı öğrendi. Bir çarşaf takımını boyamayı veya kırlentlere güneş baskısı yapmayı deneyin .

Bu sayfadan kendin yap tariflerimize ulaşabilirsiniz: KENDİN YAP

Evdeki işlevsiz alanlar değerlensin! İşte yapılması gerekenler