Evinizin kokusu hangisi?

Parfüm kullanırken kendimize yakışanı seçmeye özen gösteririz, aynı durum evlerimiz için de geçerli. Baharatlı mı, meyveli mi evinizin kokusuna siz karar verin.

Koku denince aklımıza ilk parfüm geliyor, ancak evimizin de bir kişiliği var, nasıl yaptığımız dekorasyon bu kişiliği yansıtıyorsa, evimizin kokusu da bu tasarımın bir parçası. Parkim Fragnance House parfümörlerinden Herwic Tan, evlerde her odanın farklı bir kokusu olduğunu söylüyor: “Koku tercihleri kişinin beğenisi ile doğru orantılıdır, ancak yatak odalarında temiz, ferah ve ağır olmayan kokuları öneririz. Örneğin lavanta hem temizliği çağrıştırdığı hem de rahatlatıcı etkisi olduğu için bu odalar için idealdir. Salon ve oturma odalarında, kullanılan renkler ile doğru orantılı olan floral, marin ya da odunsu  kokular kullanılmalıdır. Banyolarda hijyen duygusu uyandıran çam ve limonsu kokular isabetli seçimlerdir. Mutfaklarda tat  alma duyumuzu bloke edecek kokular kullanılmamalı, ekstra kokulandırma yapılmamalıdır.” Kişiliği olan bir eve sahip olmak  hepimizin isteği. Dekorasyonu yaparken herşeyi özenle seçiyoruz. Ev kokuları da bu dekorasyonun bir parçası olmalı, aksi  takdirde evimizde yaratmaya çalıştığımız karakter eksik kalabilir.
Herwic Tan dekorasyon tercihine göre de koku önerileri  veriyor: “Klasik bir evde mutlaka baharatlı ve odunsu kokular tercih edilmeli, çünkü baharatlı kokular dekorasyondaki otantik tasarımları tamamlar ve bütünlük sağlar. Tercihiniz retro ise oryantal ya da egzotik kokuları seçmelisiniz ki mobilyalarınız gibi  evinizin kokusu da sizi o yıllara geri götürsün. Modern ve minimalist evlerde portakal, bergamut gibi citrus ailesinden bir tercih doğru olacaktır. Bu meyveler evin modern tarzıyla bütünleşecek ve dekorasyonla uyumlu bir enerji yaratacaktır. Country tarzı bir dekorasyon tercih ettiyseniz “Chypre Ailesi” olarak bilinen ve paçuli, lavanta gibi ayırt edilebilen hammaddeleri içeren kokular ortaçağ ile bütünleşen bu tarihçeye uyum sağlayacaktır.”

Set, Chakra.