Evinizin ilk izlenimi önemli!

Evinize aldığınız her türlü eşya için uzun uzun düşünüyorsunuz. En güzel ve doğru koltuğu, yemek masasını, kitaplığı bulmak için büyük çaba harcıyorsunuz. Ancak size bir şey söyleyelim mi? Bu eşyalara verdiğiniz önemin aynısını ayrıntılara harcadığınızda gerçekten güzel bir eviniz oluyor.

Mesela evinizin girişi en az içindeki odalar kadar önemli. Çünkü kapınızı açtığınızda evinize gelen kişi ilk olarak bu eşyaları görüyor. Hatta evinize gelenler bir yana siz kendinizi bir düşünün. Yorucu bir günün ardından kendinizi evinize atıyorsunuz ve eve adımınızı attığınızda sizi mutlu eden bir görüntüyle karşılaşmak istemez misiniz? Bu nedenle ev girişi eşyaları olan ayakkabılık, dresuar ve portmanto gibi eşyaları çok iyi seçmelisiniz. Bizim de bu konuda size birkaç önerimiz olacak tabii.

AYAKKABILIK SADECE BİR AYAKKABILIK DEĞİLDİR

Ayakkabılık kapı girişinin en önemi mobilyalarından biri. Eğer büyük bir alanınız yoksa küçük ve şık bir ayakkabı dolabıyla sorunu kolayca çözebilirsiniz. Birkaç rafın olduğu dolap ayakkabılıklar işinizi sandığınızdan çok daha fazla görür. Bu ayakkabılıklar sayesinde kapı girişinde karmaşık bir görüntüden kurtulursunuz. Üzerine ayakkabılarınız da çok daha düzenli ve temiz kalır. Dolap türü ayakkabılıkların üzerine şık bir obje koyarak mini bir dresuar havası bile yaratabilirsiniz. Gerçi dresuarın yerini tutar mı tartışılır ama bunu dresuar önerilerimizde tartışmak üzere şimdilik konuyu kapatıyoruz.

Eğer kapaklı bir ayakkabılık koyacak alanınız yoksa yani girişiniz kare bir alan değil de bir koridorsa sizin için en uygun ayakkabılıklar yukarıdan açılan dik ayakkabılıklar olacaktır. Bu tür ayakkabılıkların kapakları yukarıdan açıldığından fazla alan kaplamazlar. Ayrıca ayakkabılar dik durduğundan duvardan alan mesafeleri de geniş olmaz. Hem işinizi görür hem de karmaşayı ortadan kaldırır.

PORTMANTO HAYAT KURTARIR

Eğer kapınızın girişinde daha büyük bir alana sahipseniz şık bir portmantoyla bu alanı taçlandırabilirsiniz. Portmantolar daha ağır başlı mobilyalar olduğundan evinize farklı bir hava da katacaktır. Ayrıca elbise, şemsiye asmak, şapkalarınızı koymak gibi daha fazla seçeneği önünüze sunduğundan gerçek hayat kurtarıcılardır. Özellikle aynalı modelleri tercih etmek sizi evin içine bir de ayna koyma derdinden kurtarır. Ayakkabınızı giyer, şapkanızı takar, hırkanızı alır ve aynaya son bir bakış attıktan sonra evden rahatça dışarıya çıkarsınız. Bu anlamda portmantolar size çıkmadan önce birkaç hizmeti birden sunan en güzel mobilyalardır.

Eğer yeterli yeriniz varsa portmantolar ayakkabılarınızı depolamak için de muhteşem alanlardır. Kutu kutu üstünde bir yerlerde saklamaya çalıştığınız tüm ayakkabılarınızı toplar ve siz de rahat bir nefes alırsınız. Üstelik her defasında yaşadığınız ‘Acaba aradığım ayakkabı hangi kutuda?’ derdi de yaşamazsınız.

DRESUAR ŞIKLIKTIR

Bir evin girişine en çok yakışan şey nedir? sorusunun cevabı kesinlikle dresuardır. Fonetiği güzel kendi güzel bu mobilya geçmişin narin ruhunu evinize taşır. İster mermer eski bir model seçin, isterseniz son derece modern camlı dresuar modelleri, evin tüm havasını değiştirir. Üzerine kondurduğunuz bir ayna hem dışarıya çıkmadan üzerinizi son bir kontrol etmenizi sağlar hem de evin girişine bir derinlik kazandırır. Dar alanlarda harikalar yaratan dresuarlar girişte fonksiyonellikten çok hoşluk arayanlar için iyi seçimler olacaktır.

Eğer biraz da fonksiyonel olsun derseniz çekmeceli ya da bir iki ayakkabının sığabileceği kapaklı modelleri tercih edebilirsiniz. Böylece ev ve araba anahtarlarınızı, fatura ve cüzdan gibi evraklarınızı da saklayabileceğiniz mini alanlara sahip olursunuz. Dresuarın en şık örnekleri en zarif olanlarıdır. Siz de seçiminizi yaparken buna dikkat ederseniz ev girişinde çok daha güzel bir alana sahip olursunuz.