Evinizi renk şifrelerine göre dekore edin: 10 ipucu

Yeni bir yaşama adım atacağınız evin, huzurlu ve keyifli bir atmosfere sahip olması çok önemli. Bu noktada rengin önemi ve renk şifrelerine göre evinizi nasıl dekor edebileceğinizi, Kişisel ve Mimari Renk Şifresi Danışmanı Zeynep Tarhan Muslu’ya sorduk.

HERKESİN ÖZEL RENK TONU AYARI VARDIR

Evlilik yolunda, müstakbel eşiniz ile kafaca hangi noktalarda uyuştuğunuzu az çok bilirsiniz. Peki ya renkler… Hangi renk tonları sizi beraberce iyi gösteriyor, iyi dengeliyor hiç düşündünüz mü?

Aslında her bireyin kişiye özel bir renk tonu ayarı vardır. Bu ayar bazı, renk tonlarında karşılık bulur ve iyi dengelenir. Bu renk tonları kişinin doğru bir imaj sergilemesine, sağlıklı ve güzel görünmesine yardımcı olur. Ama en önemlisi kişi renkle ilgili tekstil, mimari ve kozmetik kararlarını çok hızlı ve az para harcayarak verir. Bu, sabah “ne giysem krizi” sırasında verilen bir karar da olabilir, özel bir davet için seçilecek kıyafetin tonu ve stili de… Ya da dekore edilecek mekânın renk kararları… Kısacası renk şifresi çözülmüş kişiler daha hızlı ve efektif kararlar verip nokta atışı yaparak kendilerine bir imaj yaratırlar.

RENK ŞİFRELERİNİN ÇÖZÜLMESİ VE KESİŞİM NOKTALARININ YAKALANMASI GEREKLİ

Chango and Company

Renk şifresi, genetik ve çevresel faktörlerden tamamen bağımsız olduğundan aynı aile bireylerinin bile tamamen farklı renk ton ayarlarında seyrettiğini sıklıkla gözlemliyoruz. Burada aile bireylerinin ya da evi paylaşacak kişilerin önce bireysel olarak renk şifrelerinin çözülmesi ve baskın renk özelliklerindeki kesişim noktalarının yakalanması gerekir.

Daha sonra evin, renk ton ayarlarının ve ışık yoğunluklarının belirlenmesi ve hangi tonların hangi oranda, ne tür formlarla evde olması gerektiği ortaya çıkarılmalı.

RENKLERİN IŞIK KAYNAKLARINA GÖRE DEĞİŞİMİ İZLENMELİ

Ne yazık ki dekorasyon tercihleri genellikle mekânın dışında yapılıyor. Bu durum belli başlı hataların başlangıcı. Mimari ve dekoratif kararlarda mutlaka dekore edilecek mekânın ışık kaynaklarında bu renklerin nasıl sonuçlar vereceğini düşünmek ve mümkünse gözleyebilmek gerekiyor.

Mesela çok yumuşak ve sıcak ton akışlarında ilerleyen bir evimiz var. Bu eve bir anda gümüş ağırlıklı ya da mavimsi objeler koyabilmek için, önce ince bir ton akışı yapmak gerekir. Genellikle bu akışlar düşünülmeden trendlere, sadece objeye ya da anlık hissiyata göre verilen kararlar çoğunlukla göz yoran sonuçlar verir.

RENK ŞİFRESİNE GÖRE EVİNİ DEKORE ETMEK İSTEYENLERE 10 İPUCU:

  • 1. Öncelikle baskın renk özelliğinizi keşfedin.
  • 2. Evinizi dekore etmeye önce gün ışığında yüzünüzü inceleyerek başlayın. Hangi renk tonları sizi iyi gösteriyorsa evinizde de o ton akışına uygun renkleri görmek isteyeceğiniz kesindir.
  • 3. Evi paylaşacağınız kişi ya da kişilerde de aynı incelemeyi yaparak rahat kullanacağınız ortak tonlar belirleyin ve buna sadık kalın.
  • 4. Ne istediğinize evinizin içindeyken bu ortak tonlarla düşünüp kararınızı verin.
  • 5. Zeminler, pencereler ve taşınmaz dolaplar gibi parçaların renklerine karar verirken ekstra dikkat edin.
  • 6. Renk akışlarına karar verirken evin ışık kaynaklarını iyi düşünün.
  • 7. Koyu ve açık objelerin birbiri arasında yarattığı dengeye önem verin.
  • 8. Mevsimsel olarak rengini rahatlıkla değiştirebildiğiniz duvarlar belirleyin. Bu duvarları mekânın stiliyle ilgili değişimler yaparken geçişleri tasarlamak için kullanın.
  • 9. Kişisel renk şifrenizle uyumlu fakat büyük objelerde kullanmak için fazla iddialı olan renkleri ufak objelerde vurgular yaratmak için kullanarak mekana kişisel bir imza katın.
  • 10. Eve ışıltı katan objelere doğru karar verin. Altın, gümüş, bronz ya da bakır ışıltılardan hangisi renk akışına uygun düşüyor net olarak belirleyin.

Fotoğraf: Ege koltuk, Buka Sofa. 

Dekorasyonda koyu tonlar mı, açık renkler mi tercih edilmeli?