Evinizdeki beş eşya saman nezlesi semptomlarınızı kötüleştiriyor olabilir

Saman nezlesi olanlar, şu dönemde yüksek alarm durumunda olabilirler ve bazı eşyalar semptomları daha da kötüleştirebilir.

İlkbahar ve yaz başlangıcı, genellikle saman nezlesi hastaları için alerji mevsiminin başladığını gösterir. Birçok kişi sıcak günlerin keyfini çıkarırken, saman nezlesi olanlar genellikle burun akıntısını durdurmaya veya kuru ve kaşıntılı gözlerini rahatlatmaya çalışır.

Saman nezlesinden muzdaripseniz ve yıllardır bununla yaşıyorsanız, muhtemelen semptomlarınızı hafifletmek için en iyi hava temizleyiciyi kullanmak gibi birkaç denenmiş ve test edilmiş ipucunuz vardır. Ancak, evinizde – farkında olmadan – saman nezlenizi daha da kötüleştirebilecek bazı eşyaların bulunduğunu düşünmemiş olabilirsiniz!

Evinizdeki birçok eşya, saman nezlesi hastalarının gözlerinin yaşarmasına ve burunlarının akmasına neden olan polenleri tutabilir. Bu nedenle, yaz alerjilerinizi daha da kötüleştirebilecek bu şeylerin farkında olmak çok önemlidir. Peki, evinizdeki potansiyel suçlular nelerdir? İşte idealhome.co.uk’un önerileri…

Evinizde Saman Nezlenizi Kötüleştiren 5 Eşya

1- Yatağınız

Evinizde Saman Nezlenizi Kötüleştiren 5 Eşya

En iyi yatağın bile saman nezlesini tetikleyen alerjenleri barındırabileceğini biliyor muydunuz? Time4Sleep yatak uzmanı Jonathan Warren, “Yatak, alerjisi olanlar için önemli bir sorun olabilir. Toz akarları, küf ve cilt hücreleri gibi saman nezlesini tetikleyen alerjenler, helezon yaylı yatakların iç boşluklarında yuva bulabilir” diye açıklıyor.

Herkes için mümkün olmasa da, Jonathan yatağınızı değiştirmenizi öneriyor. Saman nezlesi semptomları sizi ciddi şekilde etkiliyorsa, bu değişiklik özellikle faydalı olabilir.

“Hafızalı köpük veya lateks gibi sağlam bir çekirdeğe sahip bir yatak düşünün,” diye tavsiye ediyor. “Alerjenlerin saklanabileceği alanın azalmasıyla, yatmadan önce hapşırma ve burun akıntısı gibi semptomları önleyebilirsiniz.”

2- Yazlık Şapkalar

Açık havada uçuşan polenler genellikle kıyafetlere yapışır, ancak bir uzman, yazın sıkça kullandığımız aksesuarların da alerjenleri taşıyabileceğini belirtiyor.

Giysi temizleme uzmanı ve ICON Printing’in kurucusu Alex Econs, yazlık şapkaların farkında olmadan polen biriktirebileceğini açıklıyor.

“İster egzersiz, ister iş, isterse güneşten korunmak için giyilsin, şapkalar hızla alerjenlerin yuvası haline gelir. Bu nedenle, şapkanızı ne sıklıkta taktığınıza bağlı olarak, onları en az her 7 kullanımda bir yıkamalısınız,” diyor.

“Polen hemen hemen her şeye yapışır, dolayısıyla bazı parçacıkların aksesuarlarınıza da bulaşması kaçınılmaz.”

3- İç Mekan Bitkileri

Evet, bitki sevenlerin sesini duyuyoruz; Sevgili barış zambaklarından klasik yılan bitkisine kadar, en sevilen ev bitkilerinden vazgeçmek düşüncesi gerçekten de yürek parçalayıcı olabilir. Ancak saman nezlesi gibi alerjilerle baş etmek zorunda kalıyorsanız, bu düşünce belki de sizin için doğru olanıdır. Üzülmeyin!

Ev içi bitkiler (en renkli veya en hızlı büyüyen olanlar dâhil), yapraklarında kolayca polen biriktirebilirler; bu durum alerjisi olanlar için ideal değildir.

Neyse ki, bu sorunu çözmenin yolları mevcut. Ev bitkilerinin tozunu almak, alerjisi olanlar için mantıklı bir seçenektir ve tozu azaltan ev bitkileri tercih edilebilir. Ayrıca, orkide veya aloe vera gibi düşük polen seviyelerine sahip ev bitkilerini tercih etmek de mümkündür.

4- Kontakt Lensler

İlk duyulduğunda garip gelebilir, ancak kontakt lensler polenlerin birikmesi için önemli bir alan olabilir, bu nedenle alerjisi olanlar için ideal değildirler.

Polen ve toz gibi alerjenler, farkında olmadan kontakt lensin arkasına sıkışabilir ve bu da zamanla kullanıcıda ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.

Ancak, saman nezlesi gibi rahatsızlıklarınız varsa ve yine de lens kullanmak istiyorsanız, uzmanlar alerjenlerin lens üzerinde kalma olasılığını azaltmak için günlük kullanılan lenslerin aylık olanlardan daha iyi bir seçenek olabileceğini belirtiyorlar.

5- Perdeler

İlginç bir şekilde, bir uzmana göre perdeler, saman nezlesi belirtilerimizin daha da kötüleşmesine neden olabilir; özellikle de tozları alınmıyor veya düzenli olarak temizlenmiyorsa.

Bu oldukça mantıklı; 247 Blinds Ürün Müdürü Helen O’Connor, ağır kumaşların alerjenleri daha kolay biriktirebildiğini belirtiyor. ‘Kumaş perdeleriniz ve panjurlarınız dahi kirli görünmese de, zamanla havadaki tozu ve nemi emebilirler.

‘Pencereler açık bırakıldığında dışarıdan gelen polen ve kir de içeri sızabilir, bu da birikerek tahrişe neden olabilir. Eğer ihmal edilirse, bu birikim devam eder, bu yüzden düzenli temizlik şarttır.’

Bu sorunu çözmek için yapmanız gereken tek şey, evinizdeki polenleri mümkün olduğunca azaltmak için perdelerinizin (ve panjurlarınızın) tozunu almak, silmek ve düzenli aralıklarla veya çok rahatsızlık duyuyorsanız daha sık süpürmek olabilir. En iyi elektrikli süpürgelerin hepsi bu işi yapmak için bir döşeme aparatı ile birlikte gelmelidir.