mobilya-izi

Eviniz ve kendiniz için hayat kurtaran 15 ipucu ve öneri

Son güncelleme:

Hem evinizi, hem de kendinizi olası ev kazalarından ve mekanik tehlikelerden koruyarak ilk müdahaleyi siz yapın.

MERDİVEN KORKULUĞU NASIL SAĞLAMLAŞTIRILMALI?

Merdiven korkuluğunu sağlamlaştırırken zıvana deliklerini bir levyeyle çıkartın. Ayar sacını deliklere sokarak korkuluğu sıkılaştırın ve vida kapaklarını tekrar yerlerine yerleştirin.

PORSELEN LAVABO NASIL TEMİZLENMELİ?

Porselen lavaboda lekeleri çıkartmak için tuvalet temizleyicisiyle daireler çizerek ovun. Yoğun kirler için toz temizleyici, tel sünger veya çubuk ponza taşı kullanın.

PRİZ VE ANAHTAR KENARINDAN SIZAN HAVA NASIL ÖNLENİR?

Priz ve anahtar kenarından sızan havayı önlemek için önce elektriği kesin, koruma levhasını çıkartın. Çerçevenin sıvayla arasında kalan açıklığa kumaş veya sünger şeritler sıkıştırın ve çerçeveyi yerine takın.

CİLA SEÇERKEN DİKKAT

Cila seçerken ürün niteliklerini öğrenin. Yağ bazlı cilalar, su bazlı boyalar üzerine tam yapışmaz. Su bazlı cilalarsa yağ bazlı boya üzerinde kullanılabilir. Ancak bu ahşap, hava ve diğer faktörlere göre değişir. En doğrusu boya ve cila için aynı bazı seçmeniz.

KIVRILAN DUVAR KAĞITLARI NASIL SABİTLENİR?

Kıvrılan duvar kâğıtlarını sabitlenme için bir fırça yardımıyla kalkan yere yapıştırıcı sürün. Kağıdı yerine yapıştırın ve malayla sabitleyin. Taşan tutkalları ıslak bir sünger yardımıyla temizleyin.

MEZURA OLMADAN NASIL ÖLÇÜ ALINIR?

Mezura olmadan ölçü alırken bir adım boyunu bilmeniz yeterli. Ayrıca: 200 TL. banknot: 72×160 mm, kredi kartı: 8,6×5,4 cm, soda şişesi:12 cm.

GÖZÜNÜZE YABANCI MADDE KAÇARSA YAPILMASI GEREKENLER

Gözünüze kıymık gibi yabancı madde kaçarsa kesinlikle ovmayın. Başınızı suyun altına sokun ve göz kapaklarınızı açıp kapatarak gözünüzü yıkayın. Eğer bu müdahale ile temizlemezse doktora görünün. Gözünüz temizlendikten sonra antibiyotikli göz damlaları kullanarak enfeksiyonu önleyin. Mikrop kapmayan kornea çizikleri birkaç gün içinde iyileşir.

METREKARE ÖLÇÜLERİ HESAPLAMA

Çatı, dış cephe kaplaması, yer döşemesi gibi metrekare ile ölçülen yerleri hesaplarken ayak karenizi ölçün ve 100’e bölün; kaç metrekareye ihtiyacınız olduğunu bulacaksınız.

ASİT YA DA ÇAMAŞIR SUYU CİLDİNİZE TEMAS EDERSE NE YAPILMALI?

Cildinize asit ya da çamaşır suyu dökerseniz bu bölgeyi soğuk su altında 15 dakika boyunca yıkayın. Eğer deride herhangi bir yanık izi görüyorsanız ya da kimyasala maruz kalan bölge yüz, avuç, ayak ya da kasıklarınız ise hemen hastaneye gidin. Ayrıca eğer bu bölge iki elinizden büyük, yani vücudunuzun yüzde 2 veya 3’ünü kapsıyorsa tıbbi müdahaleye ihtiyacınız var demektir.

HALIDAKİ MOBİLYA İZLERİ NASIL GİDERİLİR?

Mobilyaların halıda bıraktığı izleri yok ederken buhar makinesi ile tüyleri hareketlendirin. Sonra kalın saç fırçasıyla tüyleri kabartın. Naylon ve yün halılarda girintileri materyale göre yok edebilirsiniz.

DÖKÜLEN ALÇILARI ONARMA

Duvar ve tavan köşelerinden dökülen alçıları onarırken küçük çatlakları bir zımpara ile zımparalayın ve köşeleri yeniden oluşturmak için birkaç kat sızdırmaz macun sürün.

BANYO TAVANINDAKİ KARARMA İZLERİ NASIL YOK EDİLİR?

Banyo tavanındaki nemden dolayı oluşan kararma izlerini yok ederken çamaşır suyu içeren banyo temizleyicileri kullanılabilir. Lekeleri örtmek için su geçirmez astar çekin ve küf önleyici boya kullanın. Her banyodan sonra havalandırmayı 20 dakika çalıştırırsanız lekelenme azalacaktır.

AMPULLER DUY ARIZASI NEDENİYLE PATLIYORSA

Ampulleriniz duy arızası yüzünden patlıyorsa:

  • a) Duyun çevresi siyahsa yanmış demektir değiştirin.
  • b) Duyun içerisindeki metal tırnak aşağı bastırılmış mı bakın. Bastırılmışsa bu kısa devreye neden olmuştur. Tornavida ile tırnağı eski haline getirin.
  • c) Tırnak aşınmışsa elektrik akımı için yolu açın zımparayla.
  • d) Aynı devre üzerindeki bir duya dijital multimetre takın ve 120 watt’tan fazla elektrik alıp almadığınıza bakın. Fazlaysa ampul içindeki flaman yanmıştır.
  • e) Sorun devam ederse; led ampule geçiş yapın. Bu ampuller fazla voltaj veya titreşimden etkilenmez. Ayrıca enerji tasarrufu yapar.

PAS LEKELERİ NASIL TEMİZLENİR?

Kaldırım taşı ve duvarlardan pas lekelerini temizlerken paslı bölgeye hidroklorik asit dökün ya da o bölgeyi taşlama makinesiyle kestirin. Daha sonra temizlenen kısma yeni beton döktürün ve kurumasını bekleyin.

KARINCALARDAN KURTULMAK İSTİYORSANIZ

Karıncalardan kurtulmak için zehirli kimyasal kullanmayı düşünmeyin. Bunun yerine yuvalarına götürebilecek tuzaklar kurun. Piyasada bulabileceğiniz karınca tuzaklarıyla yapabileceğiniz gibi güçlü jel yemlerden de kullanabilirsiniz.

Dar alanlar ve doğru kullanım için 8 ipucu

https://www.evimdergisi.com.tr/dar-alanlari-donusturen-parlak-fikirler/