Evini söyle, verandanı tasarla

Yaşadığınız evlerin de bir tarzı, bir kimliği var. Bu yüzden kapı önü, balkon veya verandayı tasarlarken evin yansıttığı stili de göz önünde bulundurabilirsiniz.

Sevimli ve romantik
Pembe boyalı ahşap evin romantik olduğu kadar sevimli ve neşeli bir tarzı da var. Bu yüzden renkli metal ve beyaz ferforje ürünler tercih edilebilir. Çiçeklerinizse gül, menekşe ve ortanca…

Rengarenk bir hoş geldin demek için, üzeri boyalı metal kapı süsünü dış kapınıza ya da verandaya açılan kapıya asabilirsiniz, Tepe Home.

Ferforje; romantik stili yansıtan evlerde hem şık, hem de nostaljik bir hava yaratır. Veranda da bu tarz masa, sehpa ve sandalye gibi mobilyalar kullanarak stile vurgu yapabilirsiniz, Alice beyaz ferforje sandalye, Mudo Concept.

Veranda ve girişi evin dış cephesiyle uyumlu apliklerle aydınlatabilirsiniz. Ferforje apliğin sensörlü olması da elektrik tasarrufu sağlıyor. Philips Lima sensörlü aplik, Koçtaş.

Pastel renkte seramik saksıların farklı boylarını bir arada kümeleyerek verandanın köşelerine yerleştirin. Yine arasına koyacağınız ferforje saksılarla tamamlayın, Yargıcı Home.

En klasiği İngiliz evleri
İngilizlerin biraz vintage, biraz kır evi havasını yansıtan müstakil evlerindeki veranda ve bahçe dekorasyonunda; minik çiçekli aksesuar ve tekstillere, iç mekanda kullanılan ekru veya beyaz mat lake klasik mobilyalarla uyumlu boyalı ferforje masalar, yuvarlak hatlı hasır koltuk ve kanepeler eşlik ediyor. Bu yüzden romantik çiçekli asma sepetler, bolca vazo, beyaz rattan mobilyalar ve aile yadigarı vintage aksesuarlara yer açın.

Verandanın dekorasyonunda olmazsa olmazlar minik çiçekler yerleştirdiğiniz cam ve seramik vazolar, şişeler, Paşabahçe.

Veranda aydınlatmasında daha çok dekoratif atmosfer ışıkları kullanın. Birkaç yerden metal fenerler ve küçük t-light’lar sarkıtabilirsiniz. Mörkt fener, Ikea

Koltuk takımlarında kanepe yerine berjerlere ağırlık verin ve mümkün olduğunca açık renk veya beyaz kullanın, Yargıcı Home.

Aileden kalma bir sehpa, eski bir dikişmakinesi, hatta anneannenizden kalma bir tepsi bile bu stilin veranda dekorasyonunda yer bulabilir. Kuş yuvası desenli ferforje masa, www.evdebir.com

Modern şehirli
Şehirde yükselen sitelerin bahçe katları kimi zaman müstakil ev havasında olabiliyor. Böyle bir eviniz varsa şehir hayatının kimi zaman karanlık ve agresif yüzünden kurtulmak için renklerden yardım alın. Bunun için yaz aylarında marin etkisi yaratabilirsiniz. Çizgililer, lacivert ve kırmızılar hatta katlanır bir şezlong seçenekleriniz arasında bulunsun.

Kendinizi sayfiyede gibi hissetmek için ekstra detaylar ekleyin. Plaj şemsiyesi, www.hepsiburada.com

Zeminde biraz hareket ve renk dinamizm sağlar. Yere balkon boyunca farklı renkte ama benzer desende uzun yolluk ve kilimler serebilirsiniz. Röröholt yolluk, Ikea.

Burası sizin balkonunuz, geleneksel kalıplardan vazgeçebilirsiniz. Mesela çiçeklerinizi renkli saksılar yerine dekorasyona uygun desende hasır sepetlerde sergileyin. Sepet, Zara Home.

İş dönüşü evinizin balkonunda biraz rahatlamak için katlanır bir şezlong oldukça işlevsel bir tercih, Yargıcı Home.

Doğallık ve taş dokular
Güneye doğru uzandığınızda karşınıza çıkan taş evlerin doğal dokularını veranda ve kapı önünde kullandığınız aksesuar ve mobilyalarla olabildiğince pekiştirin. Bunun için masif ahşap tik bir koltuk, ham demirden sehpalar, cotto saksılar ve mis kokulu narenciyeleri çağrıştıran tonlarda renkli ve desenli tekstiller sadece birkaç seçenek.

Tik bir kanepeyi natürel renkte kalın koton minderlerle süsleyerek gün boyu yayılabilirsiniz. Applarö üçlü kanepe, Ikea.

Sıcak ve bol güneşli günlerde kapı önüne bir kaç şemsiyeyle küçük gölgelikler oluşturabilirsiniz, Yargıcı Home.

Verandanın en iyi yardımcıları pratik sehpa ve servis arabaları. Metal ayaklı bu sehpa evin stiliyle de çok uyumlu. Melita yan sehpa, Doğtaş.

Akdeniz ikliminin narenciye desenleri ve renkleri doğal taş dokularla birlikte mükemmel örtüşüyor. Apolena minder, www.dekorazon.com