Evin son kullanma tarihi

En son ne zaman yangın tatbikatı yaptınız? Ya da buzdolabı derecesini kontrol ettiniz ? Basit uygulamayla evinizi son kullanma tarihi geçmeden kullanın!

Halıları yıkadınız mı?
Parça ya da duvardan duvara halılarınızı uzman kişilere emanet ederek yıkatabilirsiniz. Bunun için hizmet veren  pek çok halı yıkama firması bulunuyor. Evinizden gelip alıyor ve ortalama 3-5 günde teslim ediyorlar. Fiyatları  ise halı tipine göre değişkenlik gösteriyor. Eğer uzun tüylü shaggy tip bir halınız varsa bunun maliyeti biraz daha fazla  olabiliyor. Eğer bu işlemi kendiniz yapmak istiyorsanız profesyonel ya da yarı profesyonel bir halı yıkama  makinesi satın alabilirsiniz. Ev tipi bir halı yıkma robotunun maliyeti yaklaşık 300-1.500 TL. arasında değişiyor.  Ancak daha profesyonel bir ürün kullanmayı tercih ediyorsanız endüstriyel makineler satan siteleri inceleyerek  fiyat alabilirsiniz.

İlk yardım çantanızı kontrol ettiniz mi?
İşe en gerekli olanları kontrol etmekle başlayın. Antibiyotikli merhem, gazlı bezler, yapışkanlı yara bezleri ve  farklı boyda bandajlar. Daha sonra ağrı kesici ve el dezenfektanlarının son kullanma tarihlerini kontrol edin.  Hydrokortizon kremi, antiseptikler ve steril eldivenleri, olmazsa olmaz soğuk kompres ve elbette ilkyardım  kılavuzunu da ihmal etmeyin. Uzmanlar ilk yardım çantasının gerekli malzemeler dışında olası ihtiyaçlara göre  düzenlenmesini öneriyorlar. Örneğin ailece kamp yapma zevkiniz varsa böcek ısırımaları ve alerji için ilaç  bulundurmalısınız.

Buzdolabı ve dondurucu ayarlarınız doğru mu?
Buzdolabı için doğru ısı ayarı 2-4 derece arasında değişiyor. Derin dondurucu ise -18 derece olmalı. Eğer  elektronik ayarlı bir sisteminiz varsa ve yeterince soğutmuyorsa, tamir ve bakım için yetkili servisinizi çağırın.  Ancak sayı ya da ok göstergeli manuel bir mekanizmaysa ekstra bir termometre satın alarak doğru ısıyı kontrol edin.

Ailenizle yangın tatbikatı yapıyor musunuz?
Odalarda acil çıkış noktası belirleyin. Apartmanın yangın merdivenlerinin metal olduğunu kontrol edin. İki katlı  bir evde yaşıyorsanız, kat arasına ebeveyn ve çocukların aynı anda kullanabileceği bir yangın merdiveni  yerleştirin. Tüm ailenin ulaşacağı bir “acil buluşma noktası” belirleyin ve yangın tatbikatına başlayın.1) Elinizin  sırtıyla kapıların sıcaklığın kontrol edin. 2) Farklı çıkışlar yerine tek bir çıkışa yönelin. 3) Ellerinizin üzerinde yere diz çökün. Çünkü duman yükseleceğinden altta hava daha temiz kalır. 4) Hızlı bir şekilde acil buluşma noktasına gidin.