Evin salonunda coffee bar konsepti yaptılar -Öncesi ve sonrası değişim

Son güncelleme:

Sinem-Onur Özcan çifti, evlerinin salonunda 3. nesil kahve dükkanlarını anımsatan bir alan düzenlemişler. Bize de bu köşenin öyküsünü dinleyip kahvemizi yudumlamak düştü.

ÖNCESİ

KÜÇÜK MUTFAKTA YETERİNCE ALAN YOKTU

3. nesil kahve dükkanlarının popüler olmaya başladığı zamanlarda latte art konusuna takılmış durumdaydım. Instant ya da filtre kahve üzerine süt köpürtüp latte art yapmaya çalışıyordum. Evde bir süt sirkülasyonu vardı ama yanına bile yaklaşamıyordum hedefimin. Onur bu çabama kayıtsız kalamadığından eve bir kahve makinesi almaya karar verdi. Araştırmalar, denemeler derken seçim yaptık. Bir süre indirim kovaladık ancak nafile.

Tabii tek problem işin ekonomik boyutu da değildi, zaten küçük olan mutfağın tamamını küçük ev aletleri doldurmuştu. Yer konusuna bir çözüm bulana kadar bir süre bu fikrimizi rafa kaldırdık.

Bir gün Pinterest’te gezinirken “Coffee Bar” konseptine denk geldim. İşte o zaman salonda kolonun arkasında kalan nasıl değerlendireceğime bir türlü karar veremediğim duvar aklıma geldi ve yer sorunu hem de bir taşla iki kuş vurarak çözülmüş oldu. Hemen malzemeleri toplamaya başladım.

KARA TAHTA BOYASI KULLANDI

Marabu Tafel siyah kara tahta boyası. Hemnez büfe, Stenstorp duvar rafı, Fintorp duvar rayı, Ikea.

SONRASI: Kara tahta boyası çok yoğun olduğu için sulandırarak kullanıyorum. İkinci kat da bittikten sonra güzel bir görüntü oluşuyor. Boya kuruyup rafları da üzerine monte ettikten sonra kahve makinemizi aldık ve böylece tüm aşamaları tamamlamış olduk.

Kahve makinesini yerleştirip bardakları da dizdikten sonra boş bir alan kaldığını görünce mutfakta çay ve kahve ile ilgili bulduğum her şeyi salona taşıdım. Salon çok ilginç bir görünüme kavuştu ancak hala bir şeyler eksikti. Tebeşiri elime aldım ve bardaklardan arta kalan alanları dilediğim gibi karalayıp çizdim. Artık kahve dükkanlarını aratmayan bir köşemiz oldu.”

COFFEE BAR NEDİR?

NOT: Coffee Bar, mutfak dışında, sadece çay kahve servis etmelik alanlara deniyor. Genellikle de evde tam bir işlevi olmayan, atıl noktalar bu iş için kullanılıyor.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: İBRAHİM ÖZBUNAR
Evim Dergisi 2017