evin bölümleri
evin bölümleri

Evin bölümleri

Evin bölümleri ve bu bölümlerdeki düzen oldukça önemli. Büyük bir salonda nasıl bir dekorasyon tercih edilmeli?, ya da küçük alanlar nasıl daha kullanışlı hale getirilir? Sorularınızın yanıtı Evim Dergisi arşivinden…

DOST SOHBETLERİNİN VAZGEÇİLMEZ KÖŞESİ: YEMEK BÖLÜMÜ

KÜÇÜK METREKARELER İÇİN

Hem oturma köşenizi hem de davet sofranızı konumlandıracağınız salonunuzda yemek bölümü olarak adlandırabileceğiniz bu bölümü diğer bölümden ayrı şekilde düzenlemek mekanın doğru separe edilmesi anlamına geliyor.

Dekorasyon konusunda her ne kadar bağımsız iki ayrı bölüm yaratmamaya özen göstermeniz gerekse de çok iç içe alanlar yaratmak da bu konumlandırmayı zorlaştıracaktır.

Bu alanı koltuklarınızın oturma bölümü ve TV düzeneğinizin tersi yönünde yerleştirmek doğru bir adım olacaktır. Bu bölüm ışıklandırma düzeni ile de herkesin birbirini görebileceği şekilde dekore edilmelidir ki bu aşamada görüntüyü bölmeyecek yükseklikteki sarkıt tipi aydınlatmalar bu iş için ideal birer seçim oluşturur.

Küçük yemek odalarının ikinci adımı ise kolaylıkla açılıp kapanabilen bir yemek masasını işaret eder. Bu tip bir seçim size ciddi anlamda mekan tasarrufu sağlayacaktır. Yuvarlak formlu masaların da açıldığı zaman ovale dönüşebilen şekilleriyle idealalternatifler arasında olduğunu göz ardı etmeyin.

Ahşap yemek masası, Crate&Barrel.

Retro yemek odası Doğtaş.
Retro yemek odası Doğtaş.

BÜYÜK METREKARELER İÇİN

Mekan sıkıntınız olmayacağı için 8, 10 hatta 12 kişilik masa düzenlerine gidebilir, kolçaklı veya kolçaksız sandalyeler ile şık bir düzen oluşturabilirsiniz.

Kolçaklı sandalyeleri sadece sofranın iki kısa kenarında kullanabileceğiniz gibi tamamında da kullanarak şık bir görünüm sağlayabilirsiniz. Geniş ve uzun bir büfe seçeneği ile sofranız için gerekli olabilecek tüm parçaları saklayabileceğiniz önemli bir saklama çözümüne sahip olabilirsiniz.

Aydınlatma olarak sarkıt tipi fakat daha büyük ve heykelsi seçeneklere yönlenebilirsiniz. Eğer bu da yeterli olmazsa takım ruhu ile hareket edip aynı parçanın aplikleri ile de büfenizi konumlandıracağınız duvarınızı bu tip bölgesel aydınlatmalarla hareketlendirebilirsiniz.

Büyük grupları ağırlarken hayatınızı kolaylaştıracak olan hareketli bir servis arabası da her an kullanmak istediğiniz her parçayı elinizin altında bulmanızı sağlayacak en büyük yardımcınız olacaktır. Eğer seçenekler arasında satın alabileceğiniz alternatifler arasında yer alıyor.

EVİN BÖLÜMLERİ : MERKEZ (OTURMA KÖŞESİ)

Noble salon takımı, Doğtaş.

KÜÇÜK METREKARELER İÇİN

Küçük bir salona sahipseniz her alanı fonksiyonel çözümlemeler ile değerlendirerek mekanınızı olduğundan geniş bir hale dönüştürebilirsiniz.

Yeni evli çiftlerin sıkça misafir ağırlayacağını düşünecek olursak oturma düzeni misafirlerin rahatlığını sağlayacak şekilde kurgulanmalıdır. Salonunuz aynı anda üçlü, ikili ve tekli gibi çoklu oturma gruplarını misafir edemiyorsa tercihinizi L tipi bir koltuktan yana kullanabilirsiniz.

Boyadan duvar kağıdına, mobilyadan kumaş seçeneklerine kadar açık renklerin işinizi kolaylaştıracağını unutmayın. Dekorasyonunuzu yine ufak bir kahve sehpası ile tamamlayabilir, zigon tipi küçük yan sehpalarla kullanım alanınızda tasarruf etmiş olursunuz.

Unutmayın; bir bütünü yansıtan salonunuz doğru ölçekli parçalarla bambaşka bir mekana dönüşebilir.

Barselona köşe oturma grubu, Tepe Home.

BÜYÜK METREKARELER İÇİN

Geniş bir salonunuz varsa kopuk bir yerleşim düzenine engel olmak ve derli toplu bir görünüm sağlamak için tercihinizi takım ruhundan yana kullanarak üçlü, ikili ve tekli gibi parçalara yönelin.

Puf ve bank gibi öğelerle dekorasyonunuza zenginlik katmak sizin elinizde. Geniş bir düzen yaratacaksanız kanepelerinizi alırken halınızın ebadına da karar vermeniz gerekiyor.

Bu noktanın yerleşim düzeni aşamasında uyumsuz görüntülere neden olabildiğini unutmayın. Geniş alanlarda koltuklarınızın deseni ile uyumlu olmak şartıyla halınızda da desenli veya geometrik seçeneklere yer verebilirsiniz.

Halı boyutu için ise 6-10 metrekarelik seçenekler idealdir. Heykelsi görünüme sahip iri lambaderler, büyük sarkıtlar ve iri aksesuarlar da geniş ölçekli seçenekler arasında yerini alıyor.

EVİN BÖLÜMLERİ: (KİŞİSEL MABED) YATAK ODASI

Yatsan

KÜÇÜK METREKARELER IÇIN

Evin bölümleri arasında en önemli yere sahip yatak odası. Yatak odanız darsa ve yatak odası gruplarını mekana sığdırmanız mümkün değilse çift kişilik yatağınızın yerleşiminin ardından geriye kalan duvar boşluğunu gömme dolapla değerlendirerek yerden kazanabilir, fonksiyonel bir kullanım alanına sahip olabilirsiniz.

Yine yerden tasarruf sağlayacak duvara monte raflar ve apliklerle komodin ve aydınlatma ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.

Duvar yüzeyinde ve dolap kapaklarında ayna kullanmak ise darlığından şikayet ettiğiniz yatak odanızı olduğundan daha geniş gösterecektir. Bu tip mekanlarda tercihinizi yine açık renkli boya ve duvar kağıdından yana kullanır ve desen seçeneklerinden uzak durup kendinden desenli dokulara yönelirseniz mekana ferah bir görünüm kazandırmış olursunuz.

Yatak ve ayak ucunuzda kullanabileceğiniz bank türü mobilyalarınızda ise bazalı modeller size eşya saklama konusunda da kolaylık sağlayacaktır.

Panjur yatak odası takımı, Tepe Home.

BÜYÜK METREKARELER İÇİN

Geniş yatak odanızda doğru yerleşimi nasıl yapacağınız konusunda kararsızsanız öncelikle işe odanızı fonksiyonlarına göre bölümlendirmekle başlayın.

Örneğin odanızın gün ışığı alan ve aydınlık olan bölümünü yatak bölümü olarak değerlendirip geriye kalan duvar yüzeyini soyunma odası olarak değerlendirebilir, hatta alçıpan duvarlar veya bir paravan ile bu iki bölümü separe edebilirsiniz. Böylelikle odanızdaki anlamsız boşluk yerini foksiyonel bir kullanım alanına bırakacaktır.

Evin bölümleri arasında soyunma odanız da varsa, bu bölümde kullanabileceğiniz bank veya puf gibi yardımcı mobilyalar, dekoratif yönünün yanı sıra zaman zaman dinlenmenizi de sağlayacak detaylar arasında.

Soyunma bölümünde gizli aydınlatma ile hareketlendirebileceğiniz açık giysi dolabınız ise aradığınız her şeyi kolayca bulabilme imkanına sahip olabileceğiniz bir konfor anlayışını beraberinde getirecektir.

SEVGİNİN LEZZETE DÖNÜŞTÜĞÜ YER: MUTFAK

Royal mutfak, Silestone.

KÜÇÜK METREKARELER İÇİN

Evin bölümleri arasında önemli yere sahip olan mutfak için neler yapılabilir? Mutfak belki de salondan sonra günlük yaşamın en büyük dilimini harcadığınız alan olarak evinizin 2. derecede önem taşıyan bölümüdür. Eğer küçük bir mutfağınız varsa tercihinizi öncelikle dolap ve çekmece sayınızı artırmaktan yana kullanıp oturma alanınızı mümkün olduğu kadar küçük ölçekli tutmanız da fayda var.

İki kişilik küçük bir masa veya duvara monte olup kullanılacağı zaman açılıp kullanıldıktan sonra kapatılabilen kapaklı masa seçenekleri işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır. Buradan tasarruf edeceğiniz alan ile daha fazla dolaba, çekmeceye ve ölü köşelerin mükemmel bir biçimde değerlendirildiği sürgülü saklama köşelerine sahip olabilirsiniz.

Beyaz eşya seçiminde ise tercihinizi ankastre yani gömme modellerden yana kullanmak yine mekan tasarrufu sağlayacağı gibi görüntü açısından da ferah ve derli toplü bir mekana sahip olmanızı sağlayacaktır.

Evlilik alışverişinizi yaparken mutfak dolaplarınızın alacağı kadar gereç satın almak, hatta bir evlilik listesi yaparak aynı hediyeden çoklu adetlerde gelmesini engellemek için sayılı adetli parça alarak mutfağınızın saklama hacmini zorlamamış olursunuz.

Pica mutfak, Lineadecor.

BÜYÜK METREKARELER iÇiN

Şüphesiz her kadının hayallerini süsleyen geniş bir mutfağa sahipseniz çok samimi çevrenizi ve arkadaşlarınızı zaman zaman burada bile ağırlayabileceğinizi hesaba katarak ideal bir oturma düzeni tasarlayın.

Zaman zaman birlikte pişirerek tadımlayabileceğiniz pişirme sistemi eşliğinde 6 kişilik bir oturma düzeni yaratabileceğiniz ada tipi bir tezgah ve bar tabureleri ile minik bir ev partisine dönüşebilecek bu tip samimi alternatiflerle mutfağınızda zaman geçirmek sizin için daha vazgeçilmez bir hal alacaktır.

Yine derin dondurucu, aynı anda 3-4 farklı yemeği pişirmenize fırsat tanıyan yeni nesil country tipi bir fırın ve şarap dolabı gibi ekstra geniş seçenekler de mutfağınızı kusursuz bir yaşam alanına çevirecektir.

Çoğu mutfakta oldukça yaygın bir şekilde karşılaştığımız pencere önü oturma köşeleri de arada kahvenizi yudumlamak, kitap okumak ve yemek pişirme molalarında dinlenmenizi sağlayacak yaratıcı köşelerden…

DEKORASYON VE EVDE DÜZEN

Evin bölümleri ve evde düzen için fikirler bu şekildeydi. Konu ile ilgili daha fazla fikir ve dekorasyon önerisi isterseniz “Dekorasyon” sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Daha fazla evde düzen fikirleri almak isterseniz “Evde Düzen” sayfamız hoşunuza gidecektir.

EV TEMİZLİĞİNDE GÜNLÜK İPUÇLARI

https://www.evimdergisi.com.tr/organize-bir-mutfagin-stil-sirlari/