Evin bölümleri

0

DOST SOHBETLERİNİN VAZGEÇİLMEZ KÖŞESİ: YEMEK BÖLÜMÜ

KÜÇÜK METREKARELER IÇIN Hem oturma köşenizi hem de davet sofranızı konumlandıracağınızsalonunuzda yemek bölümü olarak adlandırabileceğiniz bu bölümü diğerbölümden ayrı şekilde düzenlemek mekanın doğru separe edilmesi anlamınageliyor. Dekorasyon konusunda her ne kadar bağımsız iki ayrı bölümyaratmamaya özen göstermeniz gerekse de çok iç içe alanlar yaratmak dabu konumlandırmayı zorlaştıracaktır. Bu alanı koltuklarınızın oturmabölümü ve TV düzeneğinizin tersi yönünde yerleştirmek doğru bir adımolacaktır. Bu bölüm ışıklandırma düzeni ile de herkesin birbirinigörebileceği şekilde dekore edilmelidir ki bu aşamada görüntüyübölmeyecek yükseklikteki sarkıt tipi aydınlatmalar bu iş için idealbirer seçim oluşturur. Küçük yemek odalarının ikinci adımı isekolaylıkla açılıp kapanabilen bir yemek masasını işaret eder. Bu tip birseçim size ciddi anlamda mekan tasarrufu sağlayacaktır. Yuvarlak formlumasaların da açıldığı zaman ovale dönüşebilen şekilleriyle idealalternatifler arasında olduğunu göz ardı etmeyin.
Ahşap yemek masası, Crate&Barrel.

BÜYÜK METREKARELER IÇIN Mekansıkıntınız olmayacağı için 8, 10 hatta 12 kişilik masa düzenlerinegidebilir, kolçaklı veya kolçaksız sandalyeler ile şık bir düzenoluşturabilirsiniz. Kolçaklı sandalyeleri sadece sofranın iki kısakenarında kullanabileceğiniz gibi tamamında da kullanarak şık birgörünüm sağlayabilirsiniz. Geniş ve uzun bir büfe seçeneği ile sofranıziçin gerekli olabilecek tüm parçaları saklayabileceğiniz önemli birsaklama çözümüne sahip olabilirsiniz. Aydınlatma olarak sarkıt tipifakat daha büyük ve heykelsi seçeneklere yönlenebilirsiniz. Eğer bu dayeterli olmazsa takım ruhu ile hareket edip aynı parçanın aplikleri ilede büfenizi konumlandıracağınız duvarınızı bu tip bölgeselaydınlatmalarla hareketlendirebilirsiniz. Büyük grupları ağırlarkenhayatınızı kolaylaştıracak olan hareketli bir servis arabası da her ankullanmak istediğiniz her parçayı elinizin altında bulmanızı sağlayacaken büyük yardımcınız olacaktır. Eğer seçenekler arasında satınalabileceğiniz alternatifler arasında yer alıyor.
Retro yemek odası, Doğtaş.

EVİN MERKEZİ: OTURMA KÖŞESİ

KÜÇÜK METREKARELER IÇIN Küçük bir salona sahipseniz her alanı fonksiyonel çözümlemeler ile değerlendirerek mekanınızı olduğundan geniş bir hale dönüştürebilirsiniz. Yeni evli çiftlerin sıkça misafir ağırlayacağını düşünecek olursak oturma düzeni misafirlerin rahatlığını sağlayacak şekilde kurgulanmalıdır. Salonunuz aynı anda üçlü, ikili ve tekli gibi çoklu oturma gruplarını misafir edemiyorsa tercihinizi L tipi bir koltuktan yana kullanabilirsiniz. Boyadan duvar kağıdına, mobilyadan kumaş seçeneklerine kadar açık renklerin işinizi kolaylaştıracağını unutmayın. Dekorasyonunuzu yine ufak bir kahve sehpası ile tamamlayabilir, zigon tipi küçük yan sehpalarla kullanım alanınızda tasarruf etmiş olursunuz. Unutmayın; bir bütünü yansıtan salonunuz doğru ölçekli parçalarla bambaşka bir mekana dönüşebilir.
Noble salon takımı, Doğtaş.

BÜYÜK METREKARELER IÇIN Geniş bir salonunuz varsa kopuk bir yerleşim düzenine engel olmak ve derli toplu bir görünüm sağlamak için tercihinizi takım ruhundan yana kullanarak üçlü, ikili ve tekli gibi parçalara yönelin. Puf ve bank gibi öğelerle dekorasyonunuza zenginlik katmak sizin elinizde. Geniş bir düzen yaratacaksanız kanepelerinizi alırken halınızın ebadına da karar vermeniz gerekiyor. Bu noktanın yerleşim düzeni aşamasında uyumsuz görüntülere neden olabildiğini unutmayın. Geniş alanlarda koltuklarınızın deseni ile uyumlu olmak şartıyla halınızda da desenli veya geometrik seçeneklere yer verebilirsiniz. Halı boyutu için ise 6-10 metrekarelik seçenekler idealdir. Heykelsi görünüme sahip iri lambaderler, büyük sarkıtlar ve iri aksesuarlar da geniş ölçekli seçenekler arasında yerini alıyor.
Barselona köşe oturma grubu, Tepe Home.

EVİN KİŞİSEL MABEDİ: YATAK ODASI

KÜÇÜK METREKARELER IÇIN Yatak odanız darsa ve yatak odası gruplarını mekana sığdırmanız mümkün değilse çift kişilik yatağınızın yerleşiminin ardından geriye kalan duvar boşluğunu gömme dolapla değerlendirerek yerden kazanabilir, fonksiyonel bir kullanım alanına sahip olabilirsiniz. Yine yerden tasarruf sağlayacak duvara monte raflar ve apliklerle komodin ve aydınlatma ihtiyacınızı karşılamış olursunuz. Duvar yüzeyinde ve dolap kapaklarında ayna kullanmak ise darlığından şikayet ettiğiniz yatak odanızı olduğundan daha geniş gösterecektir. Bu tip mekanlarda tercihinizi yine açık renkli boya ve duvar kağıdından yana kullanır ve desen seçeneklerinden uzak durup kendinden desenli dokulara yönelirseniz mekana ferah bir görünüm kazandırmış olursunuz. Yatak ve ayak ucunuzda kullanabileceğiniz bank türü mobilyalarınızda ise bazalı modeller size eşya saklama konusunda da kolaylık sağlayacaktır.
Yatsan.

YÜK METREKARELER IÇIN Geniş yatak odanızda doğru yerleşimi nasıl yapacağınız konusunda kararsızsanız öncelikle işe odanızı fonksiyonlarına göre bölümlendirmekle başlayın. Örneğin odanızın gün ışığı alan ve aydınlık olan bölümünü yatak bölümü olarak değerlendirip geriye kalan duvar yüzeyini soyunma odası olarak değerlendirebilir, hatta alçıpan duvarlar veya bir paravan ile bu iki bölümü separe edebilirsiniz. Böylelikle odanızdaki anlamsız boşluk yerini foksiyonel bir kullanım alanına bırakacaktır. Soyunma odası bölümünde kullanabileceğiniz bank veya puf gibi yardımcı mobilyalar ise dekoratif yönünün yanı sıra zaman zaman dinlenmenizi de sağlayacak detaylar arasında. Soyunma bölümünde gizli aydınlatma ile hareketlendirebileceğiniz açık giysi dolabınız ise aradığınız her şeyi kolayca bulabilme imkanına sahip olabileceğiniz bir konfor anlayışını beraberinde getirecektir.
Panjur yatak odası takımı, Tepe Home.

SEVGİNİN LEZZETE DÖNÜŞTÜĞÜ YER: MUTFAK

KÜÇÜK METREKARELER IÇIN Mutfak belki de salondan sonra günlük yaşamın en büyük dilimini harcadığınız alan olarak evinizin 2. derecede önem taşıyan bölümüdür. Eğer küçük bir mutfağınız varsa tercihinizi öncelikle dolap ve çekmece sayınızı artırmaktan yana kullanıp oturma alanınızı mümkün olduğu kadar küçük ölçekli tutmanız da fayda var. İki kişilik küçük bir masa veya duvara monte olup kullanılacağı zaman açılıp kullanıldıktan sonra kapatılabilen kapaklı masa seçenekleri işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır. Buradan tasarruf edeceğiniz alan ile daha fazla dolaba, çekmeceye ve ölü köşelerin mükemmel bir biçimde değerlendirildiği sürgülü saklama köşelerine sahip olabilirsiniz. Beyaz eşya seçiminde ise tercihinizi ankastre yani gömme modellerden yana kullanmak yine mekan tasarrufu sağlayacağı gibi görüntü açısından da ferah ve derli toplü bir mekana sahip olmanızı sağlayacaktır. Evlilik alışverişinizi yaparken mutfak dolaplarınızın alacağı kadar gereç satın almak, hatta bir evlilik listesi yaparak aynı hediyeden çoklu adetlerde gelmesini engellemek için sayılı adetli parça alarak mutfağınızın saklama hacmini zorlamamış olursunuz.
Royal mutfak, Silestone.

BÜYÜK METREKARELER IÇIN Şüphesiz her kadının hayallerini süsleyen geniş bir mutfağa sahipseniz çok samimi çevrenizi ve arkadaşlarınızı zaman zaman burada bile ağırlayabileceğinizi hesaba katarak ideal bir oturma düzeni tasarlayın. Zaman zaman birlikte pişirerek tadımlayabileceğiniz pişirme sistemi eşliğinde 6 kişilik bir oturma düzeni yaratabileceğiniz ada tipi bir tezgah ve bar tabureleri ile minik bir ev partisine dönüşebilecek bu tip samimi alternatiflerle mutfağınızda zaman geçirmek sizin için daha vazgeçilmez bir hal alacaktır. Yine derin dondurucu, aynı anda 3-4 farklı yemeği pişirmenize fırsat tanıyan yeni nesil country tipi bir fırın ve şarap dolabı gibi ekstra geniş seçenekler de mutfağınızı kusursuz bir yaşam alanına çevirecektir. Çoğu mutfakta oldukça yaygın bir şekilde karşılaştığımız pencere önü oturma köşeleri de arada kahvenizi yudumlamak, kitap okumak ve yemek pişirme molalarında dinlenmenizi sağlayacak yaratıcı köşelerden…
Pica mutfak, Lineadecor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.