Evin bağlantı noktası: Koridorlar

Salon, yatak odası, banyo ve mutfak gibi yaşam alanlarının açıldığı bir geçiş yeri gibi algılansa da, aslında tüm evi birbirine bağlayan koridorlar dekorasyonda önemli yer tutuyor.

Yaşam mahalleri arasında geçişi sağlayan bölümler yani koridorlar, doğru renk ve yerleşimle eve hakim olan stili de yansıtabileceğiniz dekoratif alanlara dönüşebilir. Kimi zaman evin ana girişi ile birleşik planlanan koridorlar genellikle gün ışığı görmeyen yerler olduğundan boğucu ve sıkıcı olabilir. Ufak renk ve dekorasyon hileleri ile onları daha ferah ve göz alıcı kılabilirsiniz.

Koridor dekorasyonu mu?

Giriş ile birleşik bir planlama yapıldıysa kısmi de olsa gün ışığı alıyor demektir. Bu yüzden birkaç canlı çiçek, bol yapraklı dekoratif bitkiler kullanarak ferah bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Eğer dar ve karanlık bir koridorunuz varsa duvarları kullanarak da dekoratif olunabilir. Dar koridorlarda duvara gömme dolap sistemleri, dekoratif aynalar, askılık sistemleri ve çok fonksiyonlu mobilyalar alan kazandırır ve derli toplu görünmesini sağlar. Oturma alanı ve depolamayı tek üründe buluşturan çözümler, çok amaçlı kullanılan eşyalar doğru seçimler. Evinizin ana stili koridoru da kapsadığından bu alanda da stili pekiştiren renk paletleri belirleyerek diğer mekanlarla ilişkilendirin. Daha ferah ve davetkar bir giriş için koyu tonları zeminde tercih edin. Ayrıca ışıklandırma da çok önemli. Genellikle dar ve uzun bir alan olan koridorda dingin bir atmosfer için pastel renk paletinden ve sarı ışıktan faydalanın. Mobilyalar ve zeminde canlı renkler tercih ederek bu alanı daha sıcak ve davetkar kılabilirsiniz. Dolap sistemlerini mümkün olduğunca alandan tasarruf edecek şekilde ve geçişi kapatmayacak biçimde tasarlayın. Eğer iki katlı müstakil bir evde yaşıyorsanız merdiven boşluğunu koridor gibi değerlendirebilirsiniz. Sürgülü sistemler, raylı kapak modelleri ekstra alan tasarrufu sağlar. Ayna ya da yekpare cam kapaklar da bu dar alanlara derinlik kazandırır. Ayrıca:

– Kontrast renkler dinamik bir atmosfer oluşturmanızı sağlar. Mavi tonlarıysa dinginlik hissi uyandırır.

– Ahşap zemin, masif mobilya ve raflar son derece sıcak bir atmosfer oluşturur.

– Çok dar ve upuzun bir koridoru sarkıt yerine plafoniyer ya da tavana gömme spotlarla aydınlatarak görsel rahatlama sağlayın.

– Zemine sereceğiniz uzun ve dikine çizgili bir kilim de alanı uzun ve ferah algılatır.

designcoholic.com
Koffkindom.ru
darielstudio.com

 

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL