Evim için saksı yaptım

Kış bitkilerimiz için iki farklı saksı yaptık bu ay. Birinde pet şişeye dekupaj yöntemi, diğerinde ise mukavvaya yapışkanlı folyo uyguladık.

ALTIGEN SAKSI YAPIMI

MALZEMELER: Oluklu mukavva, makas, yapışkanlı folyo, mezura.

YAPILIŞI: Öncelikle çiçeğinizin çevresinin ve boyunun ölçüsünü alın. Ardından aynı boy ve uzunlukta olacak şekilde oluklu mukavvadan parça kesin. Kestiğiniz parçadan bir altıgen oluşturabilmek icin altı eşit parçaya bölüp, işaretleyin. İşaretlediğiniz yerlerden makasınızın ucu ile mukavvanın üzerinde katlanabilir bölgeler oluşturun. Kartonunuzun boyutundan biraz daha büyük olacak şekilde yapışkanlı kağıttan kesin. Düzgün yapışması ve potluk yaratmaması için kartonu işaretlediğiniz yerlerden yapışkanın kenarlarını kesip içe doğru kıvırın. Kenarları da yapıştırdıktan sonra altıgenin iki ucunu yapışkan kağıt ile tamamlayıp birleştirin.

DEKUPAJ YÖNTEMİ İLE SAKSI YAPIMI

MALZEMELER: Pet şişe, kumaş, ponpon şerit, ince kurdela ya da ip, makas, silikon tabanca, dekupaj tutkalı, fırça, maket bıçağı.

YAPILIŞI: Pet şişeyi ortasından ikiye böldükten sonra elinizde kalan alt kısmını dekupaj tutkalı ile tutkallayın. Aynı boyutlardaki kumaşınızı üzerine yapıştırdıktan sonra daha sağlam yapışmasını sağlamak amacıyla tutkalla bir katta kumaşın üzerinden geçin. Aynı şekilde altta kalan kumaş fazlalığını da pet şişenin altına doğru gergin bir şekilde yapıştırın. Kurumasını bekledikten sonra pet şişenin üst kısmında sağda ve solda olacak şekilde iki delik açın. Bu deliklerden ince kurdelanızı ya da ipinizi geçirerek saksınız için bir askı oluşturun. Son olarak etrafına silikon tabanca yardımıyla ponpon şerit geçirin.


HAZIRLAYAN BELÇİM SARIEYYÜPOĞLU/beauthingsforme.blogspot.com